Trwa ładowanie...

CEA - charakterystyka, wskazania, przebieg, normy, interpretacja

CEA to inaczej antygen karcinoembrionalny lub rakowo-płodowy. CEA to marker nowotworowy, który jest oznaczany w celu oceny skuteczności zabiegu wycięcia zmian nowotworowych. W sytuacji, gdy badanie CEA wykaże podwyższony poziom markera CEA w surowicy krwi, może to sugerować przerzuty lub wznowę choroby. Marker CEA oznacza się we krwi.

Zobacz film: "Najważniejsze informacje dla pacjenta z chorobą nowotworową"

spis treści

1. Co to jest CEA?

CEA należy do antygenów glikoproteinowych. Antygen CEA można znaleźć w nabłonkach układu pokarmowego, moczowo-płciowego oraz oddechowego. CEA nie jest wykorzystywany jako forma testu przesiewowego w kierunku raka, ponieważ jest mało specyficzny. CEA nie pozwoli również na wykrycie raka we wczesnych stadiach rozwoju, ponieważ jego wzrost jest zauważalny, dopiero gdy choroba jest już zaawansowana.

Lekarze wykorzystują zazwyczaj antygen CEA do oceny skuteczności wykonanego zabiegu operacyjnego usunięcia zmian nowotworowych oraz stwierdzenia ewentualnych przerzutów lub wznowy choroby. Marker CEA jest najskuteczniejszym sposobem na stwierdzanie nowotworów okrężnicy i odbytnicy.

Wyższy wynik CEA od normy oznacza rozwój procesu nowotworowego oraz u 50 proc. pacjentów po operacji guza może wskazywać na wznowę choroby.

2. Badanie CEA

CEA to badanie, którego celem jest ocena efektów stosowanego leczenia choroby nowotworowej, stwierdzenia przerzutów lub wznowy choroby.

10 czynników, które podnoszą ryzyko zachorowania na nowotwór
10 czynników, które podnoszą ryzyko zachorowania na nowotwór [10 zdjęć]

Czy wiedziałeś, że niezdrowe nawyki żywieniowe oraz brak aktywności fizycznej mogą przyczynić się do...

zobacz galerię

Zazwyczaj badanie CEA wykonuje się, gdy u pacjenta zdiagnozuje się chorobę nowotworową, co ma stanowić punkt wyjścia dla dalszej kontroli leczenia. Wykonywanie kolejnych badań CEA ma na celu monitorowanie procesu leczenia. Wówczas spadek CEA oznacza, że leczenie przynosi efekty.

3. Oznaczenie CEA

CEA to badanie krwi pacjenta. Do oznaczenia CEA pobiera się niewielką ilość krwi do próżniowej probówki. Następnie izoluje się surowicę i dokonuje się oznaczenia.

Materiał do badania CEA pobiera się zazwyczaj z żyły łokciowej, a pobraną próbkę od razu wysyła się do analizy.

Nie ma konieczności, aby pacjent szczególnie się przygotowywał do badania CEA. Pacjent nie musi być również na czczo, warto jednak nie jeść bezpośrednio przed badaniem.

4. Norma stężenia CEA we krwi

CEA u zdrowego człowieka nie powinno być wykrywane. Norma stężenia CEA we krwi to maksymalnie 3,0 ng/ml, a u osób palących 5,0 ng/ml.

Na wynik badania CEA może wpłynąć stosowana w danym laboratorium metoda oznaczania, a więc wyniki zawsze należy pokazać lekarzowi, który dokona prawidłowej interpretacji.

5. Cecha charakterystyczna choroby nowotworowej

CEA znacznie powyżej dopuszczalnej normy, a więc do 20 ng/ml jest cechą charakterystyczną takich chorób nowotworowych, jak:

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

 • nowotwór jelita grubego i odbytu;
 • nowotwory przewodu pokarmowego;
 • guzy żołądka, trzustki, dróg żółciowych;
 • rak płuc, oskrzeli i gruczołu piersiowego.

Jeżeli CEA wzrośnie do poziomu 10 ng/ml wskazuje to na inne choroby, takie jak np.:

 • zapalenie wątroby;
 • marskość wątroby;
 • zapalenie trzustki;
 • żółtaczka mechaniczna;
 • zapalenie jelit;
 • zwyrodnienie gruczołów piersiowych;
 • przewlekle choroby płuc;
 • dysplazja sutka;
 • zmiany zapalne i włóknisto-torbielowate piersi.

Zdarza się również, że podwyższony poziom CEA może być konsekwencją niewydolności nerek.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.