Trwa ładowanie...

CCK (cholecystokinina) - działanie, badanie poziomu CCK, norma

Cholecystokinina CCK to hormon peptydowy, który oddziałuje w układzie pokarmowym oraz nerwowym. Funkcje cholecystokininy są bardzo ważne dla prawidłowego trawienia pokarmu oraz pojawienia się uczucia sytości. Oznaczenie poziomu cholecystokininy CCK we krwi jest zalecane w celu potwierdzenia lub wykluczenia chorób dróg żółciowych lub chorób trzustki. Co warto wiedzieć o CCK?

spis treści

1. Czym jest cholecystokinina CCK?

CCK (cholecystokinina) to hormon peptydowy zbudowany z 33 aminokwasów. CCK nie jest transportowane wraz z krwią, ale oddziałuje w tkankach, które mają zdolność syntezy.

Zobacz film: ""Odpowiedź masz we krwi". Morfologia przynajmniej raz do roku!"

Po spożyciu posiłku, zawierającego tłuszcz oraz białko cochodzi do syntezy CCK przez dwunastnicę i początkowy fragment jelita cienkiego. Najwyższy poziom cholecystokininy we krwi występuje po około 15 minutach od zjedzenia, a okres półtrwania hormonu wynosi 1-2 minuty.

2. Działanie cholecystokininy CCK w organizmie

Cholecystokinina wpływa na układ pokarmowy za sprawą specjalnych receptorów - CCKA i CCKB. Funkcje cholecystokininy w przewodzie pokarmowym to:

 • skurcz pęcherzyka żółciowego,
 • zwiększenia wypływu żółci do dwunastnicy,
 • spowolnienia perystaltyki żołądka (ma na celu ułatwienie trawienia tłuszczów),
 • pobudzenie perystaltyki jelit,
 • pobudzenie wydzielania enzymów trzustkowych,
 • pobudzenie wydzielania glukagonu,
 • zwiększenie objętości soku jelitowego.

Działanie cholecystokininy CCK na układ nerwowy opiera się na nerwie błędnym, ośrodku nerwów błędnych w pniu mózgowym oraz ośrodku sytości w podwzgórzu. Obecność CCK w organizmie jest sygnałem o braku uczucia głodu.

Zobacz także:

3. Badanie poziomu cholecystokininy CCK

Oznaczanie poziomu cholecystokininy we krwi jest zalecane w przypadku podejrzenia chorób dróg żółciowych i schorzeń trzustki. Badanie CCK przeprowadza się na czczo, pobierając próbkę krwi z żyły łokciowej.

Niestety analiza wyników jest możliwa jedynie w niektórych laboratoriach, ze względu na niskie stężenia hormonu we krwi oraz podobieństwo CCK do gastryny. Czas oczekiwania na rezultaty wynosi od kilku do kilkunastu dni.

3.1. Interpretacja wyniku badania cholecystokininy CCK

Norma cholecystokininy CCK we krwi znajduje się poniżej 80 pg/ml. Podwyższone stężenie CCK najczęściej pojawia się w wyniku diety bogatotłuszczowej, a także w trakcie ostrego lub przewlekłego zapalenia trzustki.

4. Test sekretynowo-cholecystokininowy

Dokładniejszym badaniem w diagnostyce chorób układu pokarmowego jest próba sekretynowo-cholecystokininowa, który opiera się na ocenie czynnościowej trzustki. Badanie polega na dożylnym podaniu sekretyny (1 jednostka na kg masy ciała) i cholecystokininy w takiej samej dawce. Następnie przeprowadza się odessanie treści żołądkowej i dwunastniczej za pomocą sond.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza