Trwa ładowanie...
Przeczytaj raport abcZdrowie
Temat miesiąca: Alkohol

CBOS podaje zatrważające dane. Ponad połowa Polaków ma problem z otyłością

Według badań ponad połowa Polaków, bo aż 59 proc., ma problem z utrzymaniem prawidłowej masy ciała - podaje CBOS. Co więcej z raportu dowiadujemy się, że to właśnie nasza waga wpływa na samoocenę i zadowolenie z życia.

Zobacz film: "Dominika Gwit-Dunaszewska mężu, hejcie i otyłości"

1. Badania CBOS

Podczas przeprowadzania badań wzięto pod uwagę wskaźnik BMI, który obliczany jest przez podzielenie masy ciała przez wzrost.

Według CBOS, nadwagę ma aż 38 proc. badanych, a z otyłością zmaga się 21 proc. Wagę prawidłową utrzymało 39 proc. badanych, a niedowagę 2 proc.

Dane CBOS
Dane CBOS

Analizując wyniki widać, że nadwaga wiąże się przede wszystkim z płcią i wiekiem badanych. Okazuje się, że z nadwagą i otyłością powinni walczą przede wszystkim mężczyźni, natomiast kobiety, szczególnie młode, utrzymują prawidłową masę ciała.

W badaniach ujawniono trend, że im starsze są kobiety, tym mniej dbają o swoją wagę. Największy spadek obserwujemy w wieku 45 lat. Do 44 r.ż. prawidłową masę ciała utrzymuje 67 proc. badanych. Kobiety powyżej 55 r.ż. często zmagają się z nadwagą i otyłością.

Inna sytuacja występuje u mężczyzn. Tylko młodzi mężczyźni, w wieku 18-24 r.ż dbają o swoją sylwetkę. Już od 25 r.ż coraz więcej badanych zmaga się nadwagą i otyłością. Najwięcej otyłych mężczyzn jest w wieku 45-54 lat.

2. Konsekwencje nadwagi i otyłości

Wskaźnik masy ciała wiążę się z samopoczuciem badanych. Najbardziej zdrowe i zadowolene ze swojego życia są osoby z prawidłową masą ciała (77 proc.). Na drugim miejscu są osoby z nadwagą (66 proc.). Wraz ze wzrostem wagi rośnie liczba osób, które negatywnie oceniają swój stan zdrowia i samopoczucie.

Waga ściśle wiąże się z oceną własnego ciała. Do najbardziej zadowolonych ze swojego wyglądu należą osoby z prawidłową masą ciała. Okazuje się, że zaledwie 10 proc. badanych z prawidłową masą ciała stosuje specjalne diety. Co czternasta osoba z nadwagą stara się przejść na zdrowe odżywianie.

Badania zostały przeprowadzone metoda wywiadów bezpośredniej, miedzy 4 a 11 lipca 2019 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza