Trwa ładowanie...

Całkowity wrodzony brak owłosienia - przyczyny i leczenie

Avatar placeholder
13.08.2021 10:41

Całkowity wrodzony brak owłosienia występuje bardzo rzadko i powoduje kompletny brak włosów na ciele. Obecnie nie istnieje lek, który w stu procentach poradziłby sobie z brakiem owłosienia, ale dostępne są różne metody leczenia tej przypadłości. Warto poznać opcje, jakie oferuje współczesna medycyna, a także dowiedzieć się czegoś o rodzajach łysienia i jego przyczynach. Niestety, problem łysienia wrodzonego nie jest jednym z tych, które można rozwiązać przy pomocy zdrowej diety oraz ćwiczeń.

spis treści

1. Przyczyny całkowitego wrodzonego braku włosów

Winnego braku owłosienia upatruje się w genetyce, w tak zwanym bezwłosym genie. Całkowity wrodzony brak włosów to najcięższa forma łysienia. Zwykle ludzie obdarzeni tym genem rodzą się bez włosów, ale w niektórych przypadkach całkowita utrata owłosienia następuje w późniejszym okresie życia, w wyniku komplikacji przy bielactwie nabytym.

Zobacz film: "Mity na temat łysienia"

Wrodzony brak owłosienia może pojawić się u tylko jednej osoby z danej rodziny, przy czym występuje wówczas na powierzchni całego ciała. Jest także możliwe, że w rodzinie jest kilka przypadków wrodzonego braku owłosienia, ale tylko u osób jednej płci.

U osób z wrodzonym brakiem owłosienia występują zwykle meszki płodowe, z których mogą wyrosnąć cienkie i rzadkie włosy. W niektórych przypadkach wrodzony brak owłosienia jest tylko tymczasowy.

Przyczyny łysienia mają związek z ich rodzajami.

2. Rodzaje łysienia

  • Łysienie plackowate objawia się małymi, okrągłymi ogniskami wyłysienia. Przyczyny takiego typu łysienia są różne, od stresu poczynając.
  • Całkowita utrata włosów na głowie ma swoje podłoże najprawdopodobniej w chorobie autoimmunizacyjnej.
  • Wrodzony brak włosów występuje najrzadziej z innych typów łysienia.
  • Łysienie androgeniczne dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Może objawić się na kilka sposobów, od osłabienia grubości włosów aż do kompletnej utraty włosów na skroniach i reszcie głowy.
  • Łysienie trakcyjne powstaje, gdy włosy są mocno ściśnięte. Problem ten dotyka zwykle kobiet, które noszą kucyki lub warkoczyki.

3. Leczenie całkowitego wrodzonego braku owłosienia

Łysienie wrodzone zwalcza się na kilka sposobów. Jednym z nich jest immunoterapia, podczas której wywołuje się reakcję alergiczną skóry aby stymulować wzrost włosa. Terapia kortyzonem także daje dobre efekty, ale ze względu na efekty uboczne nie powinna być stosowana przez dłuższy czas.

Inną metodą radzenia sobie z brakiem owłosienia jest noszenie peruki lub czapki, które pozwolą chronić skórę głowy przed promieniowaniem słonecznym.

Przyczyny łysienia są różne, podobnie jak metody leczenia wrodzonego braku włosów. Zanim zdecydujesz się na walkę o włosy, rozważ swoje opcje. Jeśli doskwiera ci brak włosów, skonsultuj się z lekarzem, on udzieli ci wszelkich informacji na temat dostępnych metod leczenia.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Całkowity wrodzony brak owłosienia
Całkowity wrodzony brak owłosienia
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza