Trwa ładowanie...

Cabozantinib wydłuża życie chorych na przerzutowy nowotwór nerki

Badania przedstawione na Kongresie w 2016 roku ESMO w Kopenhadze dowodzą, że Cabozantinib znacznie poprawia przeżycie bez progresji choroby u pacjentów z przerzutowym rakiem nerki w porównaniu z Sunitynibem.

Zobacz film: "Diagnostyka raka nerki"

Zbadano nową terapię w leczeniu raka przerzutowego nerek
Zbadano nową terapię w leczeniu raka przerzutowego nerek (123RF)

Cabozantinib należy do klasy enzymów zwanych kinazami tyrozynowymi, ale w przeciwieństwie do Sunitynibu, ukierunkowany jest na receptory czynnika wzrostowego śródbłonka naczyniowego (VEGFR). Cabozantinib dodatkowo hamuje działanie MET i AXL.

"Zarówno MET oraz AXL wydają się być związane z rozwojem nowotworu, ale co ważniejsze, modele zwierzęce wykazały, że w rozwoju oporności na inhibitory VEGFR (jak Sunitynib) mogą pośredniczyć AXL i MET" - powiedział główny badacz dr Toni Choueiri, dyrektor Centrum Onkologii Moczowo-Płciowej w Instytucie w Bostonie.

Przeprowadzono badania wśród 157 pacjentów z nieleczonym przerzutowym rakiem nerki w stanie zaawansowania pośrednim lub złym. Przydzielono im losowo albo Cabozantinib doustny (60 mg raz na dobę), albo Sunitynib (50 mg raz na dobę przez 4 tygodnie na 2 tygodnie przerwy).

Pacjenci leczeni Cabozantinibem wykazali zmniejszenie o 31 proc. średniego tempa progresji choroby lub zgonu w porównaniu do pacjentów leczonych Sunitynibem (8,2 miesiąca w porównaniu do 5,6 miesiąca).

Naukowcy zaobserwowali podobną stopę działań niepożądanych w obydwu przypadkach, z częstością występowania stopnia 3 lub wyższego niepożądanych zdarzeń na poziomie 70,5 proc. w grupie Cabozantinib i 72,2 proc. w grupie Sunitynibu.

Najczęstszymi działaniami niepożądanymi dla obu terapii były biegunka, zmęczenie, nadciśnienie, erytrodystezja dłoniowo-podeszwowa, a u 16 pacjentów z obydwu grup badawczych zakończono leczenie wcześniej z powodu problemów toksykologicznych.

W badaniu nie uwzględniono pacjentów z nowotworem o mniejszym zaawansowaniu, ale dr Choueiri uznał, że nie było biologicznego ani klinicznego uzasadnienia, aby stwierdzić, że Cabozantinib nie byłoby równie skuteczny w tej grupie chorych.

„Cabozantinib jest obecnie dopuszczony do drugiej lub kolejnych linii leczenia nowotworu, ale dane pokazują, że Cabozantinib wykazuje potencjał, aby stać się standardem leczenia pierwszego rzutu w terapii onkologicznej" – powiedział dr Choueiri.

Czego nie wiesz o nerkach?
Czego nie wiesz o nerkach? [7 zdjęć]

Nerki to parzysty narząd układu moczowo-płciowego, który kształtem przypomina ziarno fasoli. Są one położone...

zobacz galerię

„Przez wiele lat Sunitynib był najpowszechniej stosowanym standardem do leczenia pierwszej linii przerzutowego raka nerki, a ostatnio omawiany Cabozantinib okazał się być bardzo aktywny w terapii drugiej linii, zwłaszcza kiedy Sunitynibu nie może być stosowany" - powiedział dr Bernard Escudier, przewodniczący Instytutu Nowotworu Nerek we Francji

„Oczywiście, to badanie budzi wiele pytań, takich jak to, czy te wyniki są rozszerzalne do wszystkich pacjentów z rakiem przerzutowym nerek, nawet tych o dobrym rokowaniu, czy Cabozantinib powinien stać się nowym standardem leczenia w pierwszej linii” – dodaje.

"Podczas gdy wymagane będą bardziej dokładne wyniki badań oraz wyniki dotyczące skuteczności cabozantinibu w leczeniu pierwszej linii, badanie rodzi wiele nowych możliwości w terapii przerzutowego raka nerki" – podsumował dr Escudier.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza