Trwa ładowanie...

CA 15 3 - wskazania, przebieg badania, interpretacja wyniku

CA 15 3 jest markerem nowotworowym, dzięki jego oznaczeniu możliwe jest monitorowanie postępów leczenia raka piersi. Obecność antygenu CA 15 3 wskazuje na chorobę nowotworową. Jak przebiega badanie CA 15 3 i jakie są wskazania do wykonania testu?

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

spis treści

1. Co to jest CA 15 3?

CA 15 3 jest glikoproteiną, wchodzącą w skład gruczołu piersiowego. Do krwiobiegu uwalniana jest w nielicznych, śladowych ilościach. Badanie na oznaczenie stężenia markera CA 15 3 wykonuje się przed rozpoczęciem leczenia raka piersi, a także regularnie w trakcie jego trwania.

Jeżeli w czasie terapii wskaźnik będzie malał to leczenie można uznać za efektywne. Czasami jednak obserwuje się fałszywie dodatni wynik badania CA 15 3, dlatego podejrzewając u pacjenta raka piersi lekarz zaleci wykonanie także pozostałych badań, takich jak:

10 czynników, które podnoszą ryzyko zachorowania na nowotwór
10 czynników, które podnoszą ryzyko zachorowania na nowotwór [10 zdjęć]

Czy wiedziałeś, że niezdrowe nawyki żywieniowe oraz brak aktywności fizycznej mogą przyczynić się do

zobacz galerię

2. Wskazania do badania CA 15 3

Badanie poziomu markera CA 15 3 we krwi umożliwia:

 • monitorowanie efektów leczenia raka piersi,
 • wykrycie ewentualnego nawrotu choroby,
 • wykrycie przerzutów do wątroby,
 • wykrycie przerzutów do kości.

Wysoki poziom CA 15 3 może wskazywać na zaawansowaną postać raka piersi. Należy jednak pamiętać, że badanie to nie jest do końca skuteczne i może dawać wiele wyników fałszywie dodatnich, a także w wielu przypadkach nie wykryć rozwijającego się nowotworu piersi.

Najbardziej skuteczny okazuje się w wykrywaniu nowotworów znacznie zaawansowanych, zwłaszcza gdy istnieją odległe przerzuty. Użyteczny jest także w monitorowaniu, czy leczenie raka piersi za pomocą chemioterapii lub hormonoterapii przynosi oczekiwany efekt.

W takich sytuacjach oznacza się poziom antygenu przed zastosowaniem terapii, a następnie kontroluje się jego stężenie co jakiś czas. Również po zakończeniu chemioterapii należy co pewien czas badać CA 15-3, ponieważ nagły wzrost jego ilości może świadczyć o miejscowej wznowie lub o ujawnieniu się przerzutów do innych narządów.

Musisz to wiedzieć

3. Przebieg badania CA 15-3

Badanie stężenia CA 15 3 nie wymaga od pacjenta żadnego wcześniejszego przygotowania i można je wykonać w dowolnym czasie. Polega na pobraniu krwi z żyły łokciowej do specjalnej probówki.

Koszt badania CA 15 3 jest różny w poszczególnych placówkach, jednak zazwyczaj pacjent nie musi wydać więcej niż 35 złotych.

4. Interpretacja wyników badania CA 15 3

Ilość antygenu CA 15 3 w zależności od laboratorium oznacza się różnymi metodami immunologicznymi. Z tego względu trudno jest ściśle wyznaczyć zakres wartości prawidłowych, na ogół przyjmuje się za normę poziom od 15 do 30 U/ml.

Im poziom CA 15 3 jest wyższy, tym bardziej prawdopodobne jest wystąpienie raka piersi u badanej pacjentki, a także prawdopodobnie wyższy stopień jego zaawansowania.

Należy jednak pamiętać, że podwyższony i to nawet dość znacznie poziom CA 15 3 występuje także u kobiet chorych na raka jajnika, szyjki macicy, endometrium oraz u chorych na niedrobnokomórkowego raka płuca.

Ponadto może on także wzrastać, gdy występują niezłośliwe zmiany w piersiach, jajnikach, przewodzie pokarmowym i płucach, a także w przypadkach zapalenia lub marskości wątroby oraz u kobiet w trzecim trymestrze ciąży.

Nie ma prostego sposobu na obniżenie poziomu CA 15 3. Może zmniejszyć się w wyniku zastosowanego leczenia raka, albo utrzymywać się na stałym poziomie, szczególnie w przypadku zmian o charakterze niezłośliwym.

Oznaczenie markera CA 15 3 zaleca się przeprowadzić także z innymi badaniami, do których zaliczamy:

 • receptory estrogenowe,
 • receptory progesteronowe,
 • badania genetyczne Her2/neu,
 • badania genetyczne BRCA1 i BRCA2.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza