Trwa ładowanie...

CA-125 – charakterystyka, normy, interpretacja, cena

CA-125 to antygen nowotworowy. Marker CA-125 należy oznaczyć w próbce krwi. Badanie CA-125 służy wykryciu i kontroli różnych rodzajów raka. Najczęściej lekarze wykorzystują go do diagnozowania raka jajnika, ale CA-125 służy też rozpoznaniu gruczolaka płuca, nowotworów piersi oraz trzustki.

Zobacz film: "Jak zapobiec zachorowaniu na raka?"

spis treści

1. Charakterystyka CA-125

CA-125 to glikoproteina, która znajduje się w jajnikach zaatakowanych przez nowotwór. Markery CA-125 można również znaleźć na powierzchni zdrowej tkanki np. narządów rodnych. Warto podkreślić, że na wysoki poziom CA-125 ma wpływ nie tylko rak jajnika, ale też różne inne choroby o podłożu nowotworowym oraz stany zapalne takie jak endometrioza.

Zdrowe jajniki nie produkują CA-125. Gdy narząd zostaje zaatakowany przez nowotwór, antygen CA-125 zostaje uwolniony do krwiobiegu.

2. Normy CA-125

CA-125 jest oznaczane w próbce krwi. Podczas badania CA-125 krew jest pobierana zazwyczaj z żyły łokciowej. Normy CA-125 pozwalają na zdiagnozowanie rozwoju choroby nowotworowej. U osoby zdrowej poziom CA-125 powinien być niższy niż 35 j/ml, jednak w określonych przypadkach można uznać stężenie 65 j/ml za dolną normę markera.

5 przyczyn bólu piersi, które nie mają związku z chorobą nowotworową
5 przyczyn bólu piersi, które nie mają związku z chorobą nowotworową [7 zdjęć]

Wiele kobiet kojarzy ból piersi z chorobą nowotworową. Najczęściej jednak to nie z rakiem wiąże się ten...

zobacz galerię

Niestety oznaczenie CA-125, choć jest bardzo czułą metodą, nie daje ostatecznej diagnozy raka jajnika. Zdarzają się sytuacje, gdy pomimo rozwoju raka poziom markera CA-125 pozostaje w normie. Jest to jedynie metoda pomocnicza w postawieniu odpowiedniej diagnozy. Badanie CA-125 powinno zostać uzupełnione o badanie ginekologiczne i przezpochwowe USG.

3. Radioterapia

CA-125 powinno być interpretowane przez specjalistę, ponieważ nawet jeśli wynik CA-125 jest powyżej normy, nie oznacza to jednoznacznie raka jajnika. Jeżeli wynik wynosi do 300 j/ml jest to wynik charakterystyczny np. dla pierwszego trymestru ciąży.

Wysoki poziom CA-125 jest również uzależniony od chorób o podłożu autoimmunologicznym, marskości oraz zapalenia wątroby, jak również zapalenia trzustki, czy przydatków. Zdarza się również, że za podwyższonym CA-125 stoją np. nowotwory piersi lub endometrioza.

Niezależnie od przyczyny wysoki poziom CA-125 jest bezwzględnym wskazaniem do dalszej diagnostyki. Przede wszystkim lekarz zleci badania w kierunku określonych rodzajów raka jajnika: surowiczego, endometrialnego, jasnokomórkowego i niezróżnicowanego. Warto wiedzieć, że antygen CA-125 nie pojawia się w przypadku nowotworów, których komórki produkują śluz. Antygen CA-125 jest bardzo czuły i daje tym bardziej jednoznaczne wyniki, im bardziej zaawansowana jest choroba.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

CA-125 jest również bardzo istotny w czasie kontroli po operacji usunięcia nowotworu jajnika, a zwłaszcza po chemioterapii i radioterapii. Spadek poziomu CA-125 oznacza, że leczenie przynosi skutki.

Gdy marker CA-125 wzrasta, lekarz może podejrzewać wznowienie choroby lub przerzuty do innych organów ciała. Wzrost poziomu CA-125 jest wskazaniem do przeprowadzenia szczegółowej diagnostyki, a czasami nawet kolejnej operacji.

4. Ile kosztuje marker CA-125?

CA-125 można wykonać na własną rękę w przychodni onkologicznej lub laboratorium. Cena badania CA-125 to ok. 30-70 zł za jeden marker. Przed wykonaniem markera CA-125 warto się skonsultować z lekarzem, który oceni ryzyko rozwoju nowotworu.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.