Trwa ładowanie...

Bycie "głośną" kobietą jest dobre dla zdrowia

Kobiety, które mają potrzebę wyrażenia swoich emocji, ale tłumią je w środku są narażone na rozwój wielu chorób, a nawet na przedwczesną śmierć.

Zobacz film: "Kobiety są bardziej narażone na atak serca"

1. Bycie "głośną" kobietą jest dobre dla zdrowia

Umiejętność opanowania negatywnych emocji, powstrzymywanie się od gwałtownych reakcji w trudnych sytuacjach jest wyrazem dojrzałości, jednak zdaniem naukowców takie zachowanie może mieć zgubne skutki zdrowotne.

Ich zdaniem kobiety, które tłumią swoje prawdziwe uczucia, są znacznie bardziej narażone na wiele dolegliwości, zarówno tych fizycznych, jak i psychicznych, niż panie, które nie kontrolują swoich emocji i zdarza się im "wybuchnąć".

Są to schorzenia, takie jak zespół jelita drażliwego czy depresja. Mogą pojawić się również problemy miażdżycowe, które m.in. zwiększają ryzyko udaru mózgu.

Naukowcy łączą mechanizm samouciszania nawet ze zwiększoną produkcją płytki nazębnej u kobiet w okresie przed i tuż po menopauzie. Co prawda badanie zostało przeprowadzone tylko na 300 kobietach, ale jego wyniki są jednozaczne.

Negatywne emocje
Negatywne emocje

Emocje towarzyszą każdemu człowiekowi, mimo to nie ma złotego środka na okiełznanie ich, dlatego trzeba

zobacz galerię

2. Kobiety, które tłumią emocje, są narażone na przedwczesną śmierć

Zdaniem specjalistów kobietom, które tłumią swoje uczucia, grozi nawet przedwczesna śmierć. Naukowcy zaobserwowali czterokrotnie wyższą umieralność u mężatek, które stosują samouciszanie. Chodzi o sytuacje, w których żona przedkłada potrzeby męża nad swoje lub powstrzymuje się przed wyrażaniem negatywnych emocji, by uniknąć konfliktu. Często wiąże się to obecnością przemocy w związku - fizycznej i/lub psychicznej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza