Trwa ładowanie...

Burczenie w brzuchu i brak apetytu? To może być rak

Rak jelita grubego może rozwijać się bardzo podstępnie i przez lata nie dawać objawów. Jego symptomy często są mylone z innymi dolegliwościami, co niestety opóźnia diagnozę. - Pacjenci reagują dopiero wtedy, kiedy mają do czynienia z poważnymi objawami. Wówczas może to już jednak świadczyć o zaawansowanej fazie choroby, co automatycznie zmniejsza szanse na wyleczenie i przeżycie - przyznaje prof. Grzegorz Wallner, konsultant krajowy w dziedzinie chirurgii ogólnej.

spis treści

1. Rak jelita grubego rozwija się podstępnie

- Rak jelita grubego, podobnie jak inne choroby nowotworowe, może się rozwijać bezobjawowo nawet przez wiele lat. Nawet jeśli pojawią się symptomy, to w początkowej fazie choroby mogą być nieswoiste. Pacjenci często je lekceważą przypisując innym, mniej poważnym dolegliwościom - tłumaczy w rozmowie z WP abcZdrowie prof. Grzegorz Wallner, kierownik II Kliniki Chirurgii Ogólnej, Gastroenterologicznej i Nowotworów Układu Pokarmowego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie i konsultant krajowy w dziedzinie chirurgii ogólnej.

Zobacz film: "Dowiedziała się, że ma raka. Teraz uświadamia innych"

Rak jelita grubego to jeden z najczęstszych nowotworów złośliwych w Europie. Co roku w Polsce taką diagnozę słyszy ponad 18 tys. osób.

Nieokreślone bóle brzucha czy nawet burczenie w brzuchu mogą świadczyć o rozwijającym się nowotworze
Nieokreślone bóle brzucha czy nawet burczenie w brzuchu mogą świadczyć o rozwijającym się nowotworze (Getty Images)

2. Nie lekceważ burczenia w brzuchu i braku apetytu

Jakie objawy powinny wzbudzić niepokój?

- Jednym z niepokojących sygnałów może być anemia, nagły spadek masy ciała, osłabienie. Może to być również nagły brak apetytu i tolerancji na pokarmy, które wcześniej spożywaliśmy bez problemu, zaburzenia wypróżniania, pozornie niegroźne burczenie w brzuchu czy nieokreślone bóle brzucha - zwraca uwagę prof. Wallner.

- Pacjenci reagują zazwyczaj dopiero wtedy, kiedy mają do czynienia z poważnymi objawami jak np. śluz i krew w stolcu czy krwawienie z odbytnicy. Wówczas może to już jednak świadczyć o zaawansowanej fazie choroby, co automatycznie zmniejsza szanse na wyleczenie i przeżycie chorego. Wczesna diagnoza jest kluczowa dla osiągnięcia maksymalnych efektów leczenia - dodaje lekarz.

3. Jak uchronić się przed rakiem jelita grubego?

Czynnikiem ryzyka w przypadku raka jelita grubego jest między innymi wiek, a także obciążenie rodzinne (szczególnie jeśli na nowotwór jelita grubego chorowało kilka osób).

- Badania profilaktyczne powinni wykonywać w zależności od określonej choroby wszyscy, w przypadku nowotworów jelita grubego już osoby po 45. roku życia. Nie musi to być od razu kolonoskopia, która jest inwazyjnym badaniem endoskopowym. Można zacząć od testu na krew utajoną w kale, który można wykonać samemu w domu lub badania morfologii krwi pod kątem anemii - wyjaśnia prof. Wallner.

- Dodatni wynik testu na krew utajoną w kale jest bezwzględnym wskazaniem do kolonoskopii. Pogłębioną diagnostykę trzeba też wykonać w przypadku anemii - zaznacza lekarz.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Rak jelita grubego może nie dawać jednoznacznych objawów
Rak jelita grubego może nie dawać jednoznacznych objawów (Getty Images)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza