Trwa ładowanie...

Brytyjka przestała mówić. Po dwóch miesiącach odzyskała głos, ale mówi z polskim akcentem

31-letnia Emily doznała poważnego urazu mózgu, w wyniku którego przestała mówić. Po dwóch miesiącach odzyskała głos, jednak bliscy mają problem ze zrozumieniem słów, które wypowiada. Powód? Używa czterech różnych akcentów.

1. Tajemniczy uraz głowy

Wszystko zaczęło się od niepokojących bólów głowy, których Emily doświadczała przez kilka dni. Później jej głos się znacznie obniżył. Następne objawy sprawiły, że wylądowała w szpitalu. Zaczęła mówić znacznie wolniej i niewyraźnie. Kobieta wiedziała, że są to pierwsze objawy udaru, dlatego zdecydowała się pojechać do szpitala. Po badaniu lekarze wykluczyli udar mózgu. Nie potrafili wyjaśnić, skąd wzięły się problemy z mową.

Po trzech tygodniach spędzonych w szpitalu lekarze stwierdzili, że jej stan spowodowany jest urazem mózgu. Sprawa była o tyle skomplikowana, że podczas hospitalizacji, 31-latka straciła głos i odzyskała go dopiero po dwóch miesiącach. Emily do dziś nie wie, co było powodem takiego stanu rzeczy.

Zobacz film: "Guzek z tyłu głowy? To może być wina smarfona"

2. Dziwny akcent

Po dwóch miesiącach, kobieta stopniowo odzyskiwała głos. Okazało się jednak, że mówi… z polskim akcentem. Emily urodziła się w hrabstwie Essex i nigdy z niego nie wyjeżdżała. Co więcej, kiedy 31-latka emocjonuje się, jej akcent przypomina francuski lub włoski. Po kolejnej wizycie u lekarza stwierdzono u niej Syndrom Obcego Akcentu (Foreign Accent Syndrome). Jest to bardzo rzadka choroba, która pojawia się zazwyczaj u osób, które doznały fizycznego, poważnego urazu czaszki, np. w wyniku wypadku.

"To mnie przytłacza. Nie zmienił się tylko mój akcent. Nie jestem w stanie mówić w sposób, w jaki wysławiałam się przed wizytą w szpitalu. Nie umiem już tak konstruować zdań. Mam wrażenie, że zmienił się cały mój wewnętrzny słownik, a mój angielski po prostu się pogorszył. Do tego stopnia, że czasem, na ulicy atakują mnie ludzie, krzycząc, bym wracała, skąd przyjechałam" – mówi Emily.

3. Długa terapia

Emily zapisała się na specjalne konsultacje z emisji głosu, które mają jej pomóc w odzyskaniu akcentu. Niestety, ze względu na pandemię koronawirusa zajęcia może odbywać jedynie przez komunikatory on-line. Lekarze ostrzegają jednak, że nie jest powiedziane, czy kiedykolwiek odzyska swój dawny akcent. Może tak mówić do końca życia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza