Trwa ładowanie...

Bruzdy na paznokciach – skąd się biorą i jak się ich pozbyć?

Bruzdy na paznokciach wiążą się nie tylko z nieestetycznym wyglądem. Mogą także wskazywać na różne choroby, nieprawidłowości i zaburzenia. Ich leczenie polega na wyeliminowaniu przyczyny powstawania zmian. By zmniejszyć ich widoczność, można także włączyć różne domowe sposoby. Z jakiego powodu pojawiają się najczęściej? Jak wyglądają? Czy są powodem do niepokoju?

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

spis treści

1. Co to są bruzdy na paznokciach?

Bruzdy na paznokciach, czyli podłużne zagłębienie na ich powierzchni, pojawiają się z różnych przyczyn. Jak wyglądają? Zarówno pionowe, jak i poprzeczne zmiany to nic innego jak wyraźne żłobienia w płytce paznokcia. Przypominają delikatne paski, wąskie prążki. Mogą być problemem wrodzonym lub nabytym.

Paznokcie są płytkami rogowymi, które powlekają łożysko paznokcia. Są bezbarwne, tworzą się z komórek macierzy paznokcia. Zdrowa płytka paznokcia powinna być gładka i lekko różowa. Nie powinny się na niej pojawiać zmiany w postaci bruzd, fałd, rowków, pasków czy przebarwień.

2. Przyczyny bruzd na paznokciach

Przyczyn powstawania bruzd na paznokciach może być wiele. Zmiany widoczne na płytce w postaci poprzecznych, jak i pionowych prążków mogą świadczyć o wielu różnych zaburzeniach w funkcjonowaniu organizmu.

Najczęściej za zmiany tego typu odpowiada:

 • odwodnienie,
 • niedobór witamin i składników mineralnych, takich jak magnez, cynk, wapń, żelazo czy witamina B12,
 • choroby dermatologiczne i ogólnoustrojowe, zaburzenia hormonalne: niedoczynność tarczycy, bielactwo, choroba wieńcowa (choroba niedokrwienna mięśnia sercowego), zaburzenia krążenia, łysienie plackowate, cukrzyca, choroby nowotworowe,
 • infekcje grzybicze, które są wywołane między innymi niewłaściwą higieną stóp, a także zbyt głębokim skracaniem paznokci.
 • niewłaściwa pielęgnacja płytki paznokciowej, nadmierne odsuwanie skórek w czasie pielęgnacji, zbyt częste używanie zmywaczy do paznokci,
 • uszkodzenia mechaniczne,
 • przyjmowanie niektórych leków,
 • nadmierny stres,
 • wpływ detergentów,
 • nawykowe uciskanie kciuka,
 • zbyt częste i długie moczenie dłoni.

Zmiany wynikają również z niewłaściwej budowy, wzrostu macierzy i korzenia paznokcia. U osób starszych bruzdy na paznokciach są naturalną konsekwencją procesu starzenia się organizmu.

Poprzeczne bruzdy na paznokciach

Poprzeczne bruzdy na paznokciach to linie Beau. Ciężką postacią linii Beau jest onychomadesis, w którym dochodzi do oddzielenia płytki paznokcia od łożyska. Zmiany najczęściej powstają w wyniku drobnych urazów paznokci, nawykowego uciskania kciuka lub nadmiernego odsuwania skórek podczas zabiegów kosmetycznych dłoni, a także częstego moczenia dłoni w wodzie, nasilonego stresu, nadużywania zmywaczy do paznokci oraz nadmiernej ekspozycji paznokci na działanie środków czyszczących w postaci detergentów. Ich przyczyną są również zaburzenia metaboliczne oraz nieprawidłowości w rozwoju korzenia i macierzy paznokcia. Poprzeczne bruzdy na paznokciach mogą wskazywać na łysienie plackowate i bielactwa, ale także choroby ze strony układu sercowo-naczyniowego czy pokarmowego.

Pionowe bruzdy na paznokciach

Co mogą oznaczać podłużne bruzdy na paznokciach? Takie zmiany zwykle są oznaką niedoboru składników mineralnych w diecie. Mogą być również skutkiem odwodnienia organizmu. Podobnie jak bruzdy poprzeczne bywają objawem o łuszczycy, łysienia plackowatego, choroby układu pokarmowego lub krążenia. Czasem świadczą o niedoczynności tarczycy lub zaburzeniach hormonalnych. Podłużne bruzdy na paznokciach są charakterystyczne dla osób starszych. Z wiekiem dochodzi bowiem do zaburzeń rogowacenia.

3. Jak się pozbyć bruzd na paznokciach?

Pojawienie się poprzecznych lub pionowych bruzd na płytce paznokciowej powinno skłonić do kontaktu z lekarzem. Jest to wskazanie do przeprowadzenia badań, ponieważ najważniejszym krokiem w walce ze zmianami na paznokciach jest wyeliminowanie przyczyny ich powstawania. W większości przypadków bruzdy na paznokciach znikają po kilku miesiącach. Leczenie jest zasadne w sytuacji, gdy występują objawy wskazujące na problemy ze zdrowiem.

Paski na paznokciach czy pofalowane paznokcie nie dodają urody, dlatego warto podjąć działania zmierzające do pozbycia się ich, ale i zamaskowania. Czy istnieją domowe sposoby na bruzdy na paznokciach? Czasem pomaga zmiana nawyków żywieniowych (warto zastosować dietę bogatą w białko, witaminy i minerały) czy uzupełnienie niedoborów. Czasem niezbędne jest włączenie antybiotykoterapii lub leczenie choroby podstawowej inną metodą.

Pomocne są także środki do pielęgnacji paznokci i dłoni (np. odżywki) oraz preparaty doustne. O wybór najbardziej odpowiedniego produktu warto zapytać lekarza lub farmaceutę. Ważne jest także, by nie używać silnych detergentów bez rękawiczek ochronnych, a także kosmetyków, które zawierają substancje wysuszające skórę.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza