Trwa ładowanie...

Bruceloza. Z chińskiego laboratorium wydostała się bakteria, która zaraziła już ponad 3 tys.osób.

Jak poinformowały chińskie władze, z zakładu produkującego szczepionki w chińskim mieście Lanzhou wydostała się bakteria gorączki maltańskiej tzw. brucelozy. Ze statystyk wynika, że chorobą zakaziło się już ponad 3 tys. osób. Do zdarzenia doszło kilka miesięcy temu, ale dopiero teraz poinformowano o konsekwencjach wycieku.

1. Chiny. Wydostanie się bakterii z laboratorium

Chińska Komisja zdrowia Lanzhou, mieszcząca się na północnym zachodzie kraju poinformowała, że z laboratorium wydostała się bakteria gorączki maltańskiej (brucelozy). Ośrodek jest jednym z największych miejsc produkcji szczepionek przeciw chorobom zwierzęcym akredytowanym przez ministerstwo rolnictwa w Chinach.

Dotychczas zakażenie chorobą potwierdzono u 3245 osób, a kolejnych 1401 uzyskało "wstępnie dodatnie" wyniki. Nie odnotowano żadnych przypadków śmiertelnych.

Do wycieku doszło rok temu, ale lokalne władze ukrywały informacje o problemach z nim związanych. Okazało się bowiem, że mieszkańcy regionu do dziś odczuwają skutki tego, co wydarzyło się w laboratorium.

Głośno było o przypadku 40-letniej kobiety, która skarżyła się na silne bóle stawów oraz gorączkę. Dopiero po pół roku lekarzom udało się zdiagnozować, co dolega pacjentce. Było jednak za późno na skuteczną terapię. Pacjentka otrzymała leki na brucelozę, jednak ból jest tak silny, że 40-latka niemal nie może samodzielnie chodzić.

Poinformowano, że w grudniu 2019 roku linia produkcyjna szczepionki przeciw brucelozie w zakładzie w Lanzhou została zamknięta. W styczniu 2020 roku fabryka utraciła licencję na jej produkcję. Firma China Animal Husbandry, do której należy zakład w Lanzhou, wystosowała oficjalne przeprosiny. Zakomunikowano w nich, że szef laboratorium został upomniany, a osiem osób bezpośrednio zaangażowanych w pracę przy szczepionce zostało dyscyplinarnie zwolnionych.

Bruceloza zwana jest inaczej m.in. gorączką maltańską
Bruceloza zwana jest inaczej m.in. gorączką maltańską (123 rf)

2. Bruceloza - czym jest?

Bruceloza nazywana m.in. gorączką maltańską, śródziemnomorską, gibraltarską, skalną (lub chorobą Banga). Jest zakaźną, przewlekłą, bakteryjną chorobą odzwierzęcą, która może atakować zarówno ludzi, jak i zwierzęta hodowlane.

Za najbardziej narażonych na zakażenie uważa się weterynarzy oraz rzeźników, którzy mają bezpośredni kontakt ze zwierzętami hodowlanymi. Do zakażenia może dojść poprzez kontakt z moczem, mlekiem, płynem owodniowym bądź innymi wydzielinami zakażonych zwierząt.

Możliwa jest również infekcja drogą pokarmową poprzez zjedzenie skażonej żywności. Objawy brucelozy to przewlekłe bóle głowy, mięśni i stawów; długotrwała gorączka z napadami dreszczy; ogólne osłabienie organizmu; obrzęki oraz wysypka i zaburzenia neurologiczne. Lekarze zalecają pacjentom najczęściej kilkutygodniową antybiotykoterapię.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza