Trwa ładowanie...

Bruceloza - drogi zakażenia, profilaktyka i leczenie

Bakterie Brucella melitensis
Bakterie Brucella melitensis

Grupą najbardziej narażoną na bakterie z tego rodzaju są ludzie, którzy pracują ze zwierzętami np. lekarze...

zobacz galerię

Zobacz film: "Rozgrzewający zbiteń. Rosyjski napój na pasożyty"

Bruceloza (czyli inaczej gorączka maltańska lub choroba Banga) jest jedną z bakteryjnych chorób zakaźnych. Za zachorowania na nią odpowiadają bakterie z rodzaju Brucella, zazwyczaj roznoszone przez zwierzęta, w tym owce, kozy, bydło, jelenie, łosie, świnie i psy. Bruceloza u człowieka może się pojawić w wyniku kontaktu z zainfekowanymi zwierzętami bądź produktami odzwierzęcymi.

spis treści

1. Bruceloza - charakterystyka

W krajach rozwiniętych przypadki brucelozy są stosunkowo rzadkie. W Stanach Zjednoczonych co roku odnotowuje się ich zaledwie od 100 do 200. Jednakże w innych państwach (szczególnie tam, gdzie programy kontroli chorób zwierzęcych nie są rozwinięte na taką skalę) zachorowania na brucelozę są znacznie bardziej powszechne.

Należą do nich przede wszystkim kraje basenu Morza Śródziemnego (czyli Portugalia, Hiszpania, Włochy, Grecja, Turcja, Afryka Północna), Ameryki Południowej i Środkowej, Europy Wschodniej, Azji, Afryki, Karaibów i Bliskiego Wschodu. Szczególne ryzyko wiąże się w tych rejonach ze spożywaniem lokalnego, niepasteryzowanego sera.

Bruceloza u ludzi wywołuje objawy zbliżone do objawów grypy. Należą do nich: gorączka, poty, bóle głowy, bóle pleców i osłabienie. Mogą się również pojawić ostrzejsze infekcje centralnego układu nerwowego lub wsierdzia. Bruceloza może także powodować długotrwałe lub przewlekłe objawy, a wśród nich nawracającą gorączkę, bóle stawów i zmęczenie.

2. Bruceloza - drogi zakażenia

Ludzie mogą zarazić się brucelozą na trzy sposoby: przez spożywanie pokarmów i picie napojów zawierających bakterie Brucella, wdychając zarazki lub gdy bakterie dostają się do organizmu przez uszkodzenia skóry. Najczęstszą drogą przenoszenia bakterii jest droga pokarmowa. Jeśli zwierzę jest chore, zakażone jest zarówno jego mięso, jak i mleko, które produkuje. Z tego względu picie niepasteryzowanego mleka zarażonego zwierzęcia prowadzi do zachorowań u ludzi. Na zakażenie brucelozą drogą wziewną lub przez skórę najbardziej narażeni są weterynarze, a także osoby pracujące w ubojniach, rzeźniach i przy pakowaniu mięsa.

Znacznie rzadsze są przypadki przenoszenia brucelozy między ludźmi. Może do tego dojść przez kontakty seksualne lub karmienie piersią, jeśli matka dziecka jest chora.

3. Bruceloza - profilaktyka i leczenie

Szczepionka na brucelozę niestety nie istnieje. Można jednak zapobiegać zachorowaniom poprzez unikanie niepasteryzowanych produktów pochodzenia zwierzęcego (mleka, sera, lodów), szczególnie w krajach, gdzie choroba ta jest powszechna. Osoby pracujące ze zwierzętami powinny zawsze używać gumowych rękawiczek, zwłaszcza gdy mają kontakt z mięsem i wnętrznościami, stosować się do zasad pracy z produktami zwierzęcymi i zasad BHP w miejscu pracy.

Leczenie brucelozy może być skuteczne, lecz nie jest proste i wymaga dużo czasu. W terapii zazwyczaj stosuje się antybiotyki, które chory powinien przyjmować przez 6 tygodni, aby uchronić się przed nawrotami choroby. W zależności od objawów oraz czasu rozpoczęcia leczenia powrót do zdrowia może trwać nawet do kilku miesięcy. Współczynnik umieralności jest niski (mniej niż 2%), a zgon jest zwykle wynikiem zapalenia wsierdzia. Brucelozę diagnozuje się za pomocą badań laboratoryjnych krwi, w której można wykryć obecność bakterii.

Bruceloza jest rzadką chorobą, ale też ciężką do zdiagnozowania ze wględu na brak typowych objawów dla tej choroby. W celu uniknięcia zachorowania najlepszym rozwiązaniem jest unikanie spożywania produktów zwierzęcych niewiadomego pochodzenia, szczególnie, gdy jesteśmy na wakacjach w krajach, gdzie bruceloza jest powszechnym problemem.

Następny artykuł: Mononukleoza zakaźna

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.