Trwa ładowanie...

Brak apetytu – bóle żołądka, alergie, infekcja, anemia

Brak apetytu może być objawem anemii, infekcji, problemami żołądkowymi, a nawet alergii. Jakie są najczęstsze przyczyny braku apetytu? Jakie są przyczyny braku apetytu u dzieci? Jakie mogą być przyczyny braku apetytu u dorosłych? Kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

spis treści

1. Bóle żołądka

Brak apetytu może być związany z odczuwalnymi bólami żołądka. Wówczas nie mamy ochoty spożywać nowych produktów. Może to być jeden z objawów niestrawności lub nawet wrzodów żołądka. Niekiedy ból brzucha może przypominać uczucie głodu ale ze względu na dyskomfort, rezygnujemy z jedzenia. Jeżeli problemy powtarzają się i często odczuwamy bóle brzucha przy jednoczesnym braku apetytu, warto skonsultować się z lekarzem i przejść na lekkostrawną dietę.

2. Brak apetytu u dzieci

Jedną z przyczyn braku apetytu u dzieci, mogą być błędy żywieniowe. Najczęściej wiążą się one z ciągłym pośpiechem, zmuszaniem do jedzenia, przygotowywaniem potraw, których dziecko nie lubi lub nakładanie zbyt dużych porcji. Kolejnym błędem żywieniowym jest podawanie dziecku, przed głównymi posiłkami, drobnych przekąsek i słodyczy. Przyczyną braku apetytu przy radykalnych błędach żywieniowych może być reakcja psychiczna lub przeładowany przewód pokarmowy.

Inną przyczyną braku apetytu u dzieci może być nawykowe zaparcie. Dzieci, które mają problem z wypróżnianiem, mogą odczuwać ból podczas korzystania z toalety. Wszystko za sprawą tego, że zalegający w jelitach kał staje się coraz bardziej twardy. Dziecko wobec tego świadomie unika jedzenia. W takich sytuacjach należy skonsultować się z lekarzem i być może również z psychologiem.

Pasożyty także mogą być jedną z przyczyn braku apetytu u dzieci. Szczególnie owsiki, którymi dzieci najłatwiej mogą się zarazić, nie dbając o higienę rąk. Jeżeli podejrzewamy obecność pasożytów u dziecka, należy udać się do lekarza. Obecność pasożytów może objawiać się nie tylko poprzez brak apetytu, ale również przypominać objawy uczuleniowe.

Brak apetytu u dzieci może mieć podłoże psychiczne, gdy zmuszamy malucha do jedzenia.
Brak apetytu u dzieci może mieć podłoże psychiczne, gdy zmuszamy malucha do jedzenia.

3. Alergie

Alergia również może objawiać się brakiem apetytu. Podświadomie unikamy pożywienia, który jest dla nas szkodliwe. Ponadto, produkt, który nas uczula, może wywoływać bóle brzucha. Nie zawsze, ale wraz ze zjedzeniem produktu, na który jesteśmy uczuleni, pojawiają się zmiany na skórze – atopowe zapalenie skóry, pokrzywka. Alergii może również towarzyszyć biegunka i wymioty. Najgorszym objawem alergii jest wstrząs anafilaktyczny, który może zagrażać życiu. Dlatego, widząc pierwsze objawy alergiczne, nie należy ich bagatelizować, ale od razu zgłosić się do lekarza.

Najczęstsze alergie pokarmowe
Najczęstsze alergie pokarmowe [9 zdjęć]

Świąd, wysypka, drapanie w gardle i łzawienie oczu, mogą to być objawy alergii pokarmowej. Jest to nieprawidłowa...

zobacz galerię

4. Zespół złego wchłaniania

Za brak apetytu może również odpowiadać zespół złego wchłaniania. Charakteryzuje się nieprawidłowym trawieniem i przyswajaniem tylko kilku substancji odżywczych. Zespołowi złego wchłaniania towarzyszą tłuste i brzydko pachnące stolce, spadek masy ciała, marudzenie i zmęczenie, a także brak apetytu.

 

5. Przeziębienia i infekcje

Podczas przeziębienia lub poważniejszej infekcji, także może nam brakować apetytu. Organizm sam obniża chęć łaknienia, ponieważ potrzebuje więcej energii do walki z wirusami lub bakteriami. Dlatego istotne jest, aby podczas infekcji dużo pić i nie zmuszać nikogo do jedzenia.

Naturalne sposoby na walkę z anemią
Naturalne sposoby na walkę z anemią [7 zdjęć]

Zmęczenie, brak energii, wypadanie włosów, blada skóra – to najczęstsze objawy anemii. Niedokrwistość...

zobacz galerię

6. Anemia i stres

Poważną przyczyną braku apetytu jest anemia, która objawia się również bledszą skórą, problemami z koncentracją i przemęczeniem. Stres z kolei pobudza organizm do wydzielania adrenaliny i noradrenaliny, które jednocześnie hamują pracę jelit i pogłębiają brak apetytu. Odczuwamy również, jakby żołądek być zaciśnięty i nie mamy ochotę na spożywanie posiłków.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.