Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: ALERGIE

Botoks może pomóc złagodzić zespół pieczenia jamy ustnej

Zespół włoskich naukowców twierdzi, że toksyna botulinowa może okazać się skutecznym sposobem leczenia zespołu pieczenia w jamie ustnej. Jak wynika z badań, botoks daje długotrwałe efekty, a jego zastosowanie u pacjentów jest bezpieczne.

Zobacz film: "Botoks pomaga też w walce z nadpotliwością"

Botoks w medycynie estetycznej jest powszechnie stosowany już od lat 80. XX wieku. W Polsce pierwsze zabiegi zaczęto wykonywać jednak dopiero w 1996 roku.

Do tej pory był wykorzystywany głównie do walki ze zmarszczkami na twarzy i szyi, czy też do podnoszenia opadających kącików ust. Jednak najnowsze badania wskazują, że wkrótce botoks może znaleźć zastosowanie także w medycynie

Botoks jest powszechnie stosowany do walki ze zmarszczkami
Botoks jest powszechnie stosowany do walki ze zmarszczkami (123rf)

Jak podaje amerykański Narodowy Instytut Badań Dentystycznych i Kości Twarzoczaski, zespół pieczenia jamy ustnej jest chorobą przewlekłą, charakteryzującą się palącym bólem w obrębie języka, a czasem także ust lub podniebienia.

Według informacji udzielonych przez instytut ten ból może trwać miesiące lub lata. Niektórzy ludzie odczuwają dolegliwość stale, u innych narasta z biegiem dnia lub występuje w czasie jedzenia i picia.

Zespół pieczenia w jamie ustnej może być powodowany przez niektóre choroby, takie jak alergie, problemy z tarczycą lub też może to być skutek uboczny stosowania niektórych leków. Jednak instytut twierdzi, że w wielu przypadkach stan jest spowodowany przez uszkodzenie nerwów, które kontrolują dolegliwości bólowe i smak.

W nowym badaniu zespół naukowców pod kierownictwem dr Domenico Restivo ze szpitala Garibaldiego w Katanii mówi, że botoks może pomóc złagodzić ten stan.

W małym badaniu uczestniczyły trzy kobiety i jeden mężczyzna, wszyscy w wieku 60-70 lat. Cierpieli oni z powodu zespołu pieczenia jamy ustnej w obrębie języka i dolnej wargi przez co najmniej sześć miesięcy.

Każdy pacjent otrzymał 16 zastrzyków botoksu w język i dolną wargę.

"U wszystkich pacjentów ból zniknął w ciągu 48 godzin" - powiedział dr Restivo. "Pozytywny efekt trwał średnio do 16 tygodni po wstrzyknięciu, a u jednego pacjenta ból minął na okres 20 tygodni".

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

W oddzielnym eksperymencie dwóch dodatkowych pacjentów poddano zabiegom polegającym na wstrzyknięciu roztworu soli. Nie zauważyli oni złagodzenia objawów, co według naukowców skutecznie wykluczyło efekt placebo.

Zespół dodaje, że nie odnotowano żadnych efektów ubocznych takiej formy leczenia.

Pozytywne wyniki tego badania pilotażowego są zachęcające. Obecne ustalenia powinny prowadzić do większej analizy z udziałem uczestników losowo podzielonych na grupy, która potwierdziłaby skuteczność metody.

Badanie opublikowano 10 kwietnia w "Annals of Internal Medicine".

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza