Bolesne miesiączki u kobiet
Bolesne miesiączki – tak powszechnie określa się silne bóle kurczowe okolicy krzyżowej oraz podbrzusza, występujące u kobiet podczas menstruacji. Bóle dają o sobie znać z reguły tuż przed okresem i na jego początku. Jest to stosunkowo częsta przypadłość kobiet. Ból brzucha towarzyszący miesiączce jest czasem tak silny, że zmusza do pozostania w łóżku nawet przez kilka dni.
Zobacz film: "Problemy hormonalne kobiet"
1. Objawy miesiączki
Dolegliwości związane z miesiączką pojawiają się najczęściej w przeddzień krwawienia lub pierwszego dnia jego trwania. Potem bóle podbrzusza i okolicy krzyżowej z reguły stopniowo się zmniejszają i zanikają. Czasem jednak utrzymują się przez cały czas krwawienia miesięcznego. Ból brzucha w czasie miesiączki może mieć postać lekkiego dyskomfortu, uczucia ciążenia, a nawet utrzymującego się przez kilka dni silnego bólu skurczowego.
Na bolesne miesiączki cierpi około 40% dorosłych kobiet, z czego 10% z powodu silnych dolegliwości bólowych pozostaje w łóżku nawet na kilka dni. Bolesne miesiączkowanie jest najczęstszą przyczyną nieobecności młodych kobiet w pracy bądź w szkole. Objawom menstruacji mogą towarzyszyć nie tylko bóle brzucha, ale też rozstrój żołądkowo-jelitowy, ból pleców oraz głowy. Inne sygnały zbliżającego się krwawienia miesięcznego to: osłabienie i zmęczenie, nudności i wymioty, zaburzenia pokarmowe występujące pod postacią wzdęć, zaparć lub biegunek, a także depresyjny nastrój i drażliwość.
2. Bolesne miesiączki – przyczyny
Za bolesne miesiączki odpowiadają przyczyny organiczne i czynnościowe. Do tych pierwszych zalicza się:
przerost błony śluzowej macicy poza jamę macicy,
podśluzówkowe oraz śródścienne mięśniaki macicy,
niedorozwój, zmiany położenia oraz wady macicy,
zwężenie kanału szyjki macicy,
stany zapalne przydatków oraz przymacicz.
Do czynnościowych przyczyn bolesnych menstruacji należą:
nadmierna kurczliwość mięśni macicy,
uwarunkowania hormonalne,
nieprawidłowe złuszczanie się błony śluzowej macicy,
czynniki psychiczne.
3. Bolesna miesiączka – badanie i leczenie
Jeśli bolesne miesiączki powtarzają się, należy udać się do ginekologa w celu wykluczenia zmian chorobowych lub nieprawidłowości anatomicznych w obrębie układu rodnego. Ginekolog przeprowadza z pacjentką wywiad oraz badanie. Na ich podstawie może postawić rozpoznanie. Jeśli przyczyną dolegliwości miesięcznych okaże się niedorozwój macicy, jej wadliwa budowa lub mięśniaki, jest to tak zwane wtórne bolesne miesiączkowanie.
W wielu przypadkach badanie ginekologiczne nie wykazuje jednak żadnych nieprawidłowości. Wówczas mamy do czynienia z pierwotnym bolesnym miesiączkowaniem, tzn. takim, za które nie odpowiadają inne choroby czy zmiany anatomiczne. Zmagają się z nim zwykle młode dziewczyny, jeszcze przed 20. rokiem życia. Za pierwotne bolesne menstruacje odpowiadają prawdopodobnie hormony – prostaglandyny. Przyczyniają się one do problemów z opróżnianiem macicy z krwi oraz do zwiększonej czynności skurczowej macicy. Mniejszy przepływ krwi przez macicę powoduje niedokrwienie mięśniówki. Stan ten pobudza wytwarzanie hormonów tkankowych i prowadzi do pojawienia się bólu.
Jeśli miesiączka jest bardzo bolesna i przyczynia się do pogorszenia komfortu życia, należy zgłosić się do lekarza i podjąć właściwe leczenie. Przy wtórnym bolesnym miesiączkowaniu stosuje się leczenie przyczynowe, tzn. mające na celu wyleczenie choroby podstawowej, np. leczenie przeciwzapalne w zapaleniu narządu rodnego czy operacyjne w nasilonym przeroście śluzówki macicy. Gdy za bolesne miesiączki odpowiadają przyczyny czynnościowe, wówczas stosuje się leczenie farmakologiczne. Środki przeciw bolesnemu miesiączkowaniu to: inhibitory syntezy prostaglandyn, leki uspokajające, hormonalne, przeciwbólowe z grupy niesterydowych leków przeciwzapalnych oraz rozkurczowe. Ulgę przy miesiączce przynoszą również ciepłe okłady na podbrzusze.
Jeśli okres jest dokuczliwy, na dwa dni przed krwawieniem można sięgnąć po napary ziołowe z liści mięty, malin lub rumianku, a także po łagodne leki uspokajające na bazie ziół. Zaleca się również stosowanie diety lekkostrawnej. Warto zrezygnować na kilka dni z mocnej herbaty i kawy, wzdymających produktów spożywczych oraz dań ciężkostrawnych, słonych i ostro przyprawionych.
Jeżeli wcześniejsze miesiączki były bezbolesne, a nagle pojawia się silny ból brzucha w czasie menstruacji, badanie ginekologiczne jest koniecznością.
Komentarze