Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Bóle nóg mogą świadczyć o chorobie serca. Jak je rozpoznać?

Bóle nóg są niepokojącym objawem, który może wskazywać na wiele schorzeń, w tym najczęściej na choroby układu krążenia. Jak przekłada się to na nasze serce? Jakiego rodzaju zależność istnieje pomiędzy bólami nóg a chorobami serca?

Zobacz film: "Leczenie chorób serca"

spis treści

  Choroby serca nie są proste do rozpoznania. Każda z nich wymaga dokładnej diagnozy i połączenia ze sobą wielu objawów. Do chorób serca należą między innymi: nadciśnienie tętnicze, choroba wieńcowa czy zaburzenia rytmu serca. Czy ich objawem mogą być bóle nóg?

  - Mogą mieć one bardzo wiele przyczyn - zarówno miejscowych, jak i ogólnoustrojowych. Czy mogą wiązać się z chorobami serca? Bezpośrednio nie. Natomiast bóle, pojawiające się zwłaszcza przy szybszym chodzeniu, mogą świadczyć o miażdżycy naczyń. Jak wiadomo, jest to choroba ogólnoustrojowa. Dotyka wszystkie tętnice, w tym tętnice wieńcowe otaczające serce. Z tej perspektywy może wiązać się z chorobą serca - tłumaczy prof. Tadeusz Przewłocki, Instytut Kardiologii Collegium Medicum UJ.

  Miażdżyca może również dotykać tętnic mózgowych i być przyczyną udaru w mózgu. Może wreszcie dotykać tętnic kończyn dolnych i powodować deficyt ich ukrwienia. Niedokrwienie jest szczególnie odczuwalne przy chodzeniu. W takich przypadkach im szybciej będziemy szli, tym silniej odczujemy bóle stóp, bóle łydek czy - w bardziej zaawansowanych stanach - bóle całej kończyny dolnej. W skrajnych sytuacjach może to choremu uniemożliwiać normalne funkcjonowanie.

  - Takich chorych nazywamy niekiedy oglądaczami wystaw, ponieważ zatrzymują się oni bardzo często i dla niepoznaki udają, że oglądają wystawy. Miażdżyca kończyn dolnych również może być niebezpieczna, jeśli doprowadza do krytycznego niedokrwienia kończyny dolnej. Wówczas pojawiają się bóle spoczynkowe, bóle nocne, zmiany troficzne (przebarwienia, ścieńczenia skóry, zmiany rozpadowe z tworzeniem trudno gojących się owrzodzeń), aż wreszcie może dojść do martwicy palców czy stóp. Jest to niestety częstą przyczyną amputacji. W tym więc sensie, miażdżyca jako choroba ogólnoustrojowa, może dotykać zarówno serce, mózg, jak i kończyny dolne - wyjaśnia prof. Tadeusz Przewłocki.

  Bóle nóg częściej kojarzą się z chorobami układu krążenia i ten tok myślenia wydaje się być najtrafniejszy. Choroby układu krążenia to choroby dotyczące zarówno serca, jak i naczyń krwionośnych. Najpopularniejszą z nich jest miażdżyca, która dotyczy zarówno naczyń wieńcowych, jak i naczyń obwodowych.

  Do typowych objawów chorób układu krążenia należą m.in. bóle w klatce piersiowej, duszność, męczliwość, kołatania serca i obrzęki nóg.

  To musisz wiedzieć:

  Oprócz chorób układu krążenia i miażdżycy bóle nóg mogą być – i bardzo często są – spowodowane chorobami narządu ruchu – zmianami zwyrodnieniowymi, reumatycznymi, reumatoidalnymi (zarówno stawów, jak i kręgosłupa). Występują przy niejednej chorobie i często są jednym z wielu objawów. A na objawy, podobnie jak na człowieka, należy patrzeć kompleksowo.

  Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

  Polecane dla Ciebie
  Komentarze
  Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
   Pomocni lekarze
   Szukaj innego lekarza