Trwa ładowanie...
Przeczytaj comiesięczny raport abcZdrowie
Temat miesiąca: AIDS Czytaj więcej >

Ból w dole pleców - przyczyny i leczenie bólu kręgosłupa w odcinku lędźwiowym

Ból w dole pleców to ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym, który jest najczęściej odczuwalną dolegliwością ze strony kręgosłupa. Uniemożliwia on nam prawidłową postawę ciała, odpowiedni ruch, powodują dyskomfort. Ból w dole pleców nie może być lekceważony, ponieważ czasami może wskazywać na poważne choroby kręgosłupa. Jego przyczyną bowiem może być np. choroba nowotworowa kręgosłupa czy przepuklina kręgosłupa. Jeżeli ból w dole pleców nie ustępuje przez kilka dni, staje się przewlekły - należy zgłosić się do lekarza w celu ustalenia jego przyczyny.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

spis treści

1. Przyczyny bólu kręgosłupa w odcinku lędźwiowym

Bóle kręgosłupa pojawiają się zwykle między 30. a 50. rokiem życia. Przyczyny bólu w dole pleców mogą być bardzo różne. U jednych jest to zbytnie przeciążenie, u innych problemy neurogenne, zapalenia, infekcje, nowotwory, a nawet psychika.

1.1. Bóle mechaniczne kręgosłupa

Ten rodzaj bólu kręgosłupa pojawia się najczęściej. Powodem bólu w dole pleców jest zbytnie obciążenia kręgosłupa lub uraz kręgosłupa. Czasem krążki międzykręgowe uciskają na rdzeń kręgowy. W takim przypadku ból w dole pleców promieniuje zwykle do kończyn dolnych. Wskazany jest odpoczynek, ale leżenie w łóżku dłużej niż 4 dni może zaszkodzić.

To musisz wiedzieć

  • Ból kręgosłupa najczęściej pojawia się pomiędzy 30. a 50. rokiem życia.
  • Przyczyny bólu kręgosłupa są bardzo różne i wymagają diagnostyki u lekarza.
  • Ból związany z urazem promieniuje zwykle od kręgosłupa do nóg.
  • Ból neurogenny kręgosłupa promieniuje wzdłuż nerwu.

1.2. Co to jest ból neurogenny kręgosłupa?

Gdy ból w dole pleców jest piekący, rwący i promieniuje wzdłuż drażnionego nerwu, a dodatkowo towarzyszą mu pieczenie i mrowienie, można podejrzewać przyczyny neurogenne. Czasem okazuje się, że nastąpiło zwężenie kanału nerwowego, zwykle z powodu nowotworu lub przepukliny jądra miażdżystego krążka międzykręgowego. W tym przypadku konieczne bywa leczenie operacyjne.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

1.3. Jak leczyć ból psychogenny kręgosłupa

Zdarza się, że nie ma żadnych fizycznych powodów, by mógł pojawić się ból w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Nasilenie dolegliwości występuje z powodu chorej psychiki. Osoby z depresją opisują ból w dole pleców jako znacznie mocniejszy niż jest w rzeczywistości.

ROZWIĄŻ NASZE TESTY I SPRAWDŹ:

1.4. Ból kręgosłupa a nowotwór

Jeśli bólowi kręgosłupa w odcinku lędźwiowym towarzyszą gorączka, spadek masy ciała czy tkliwość kręgosłupa, może to wskazywać na guzy nowotworowe. Kręgosłup atakują: szpiczak mnogi, oponiak, nowotwory tkanki nerwowej rdzenia kręgowego, nowotwory przerzutowe. Podobne objawy wywołuje również tętniak aorty brzusznej.

2. Jak leczyć ból kręgosłupa

Leczenie bólu kręgosłupa nie jest łatwe. Ból w dole pleców może złagodzić masaż leczniczy lub stosowanie prądów zmiennych. Aby zaznać ulgi, przyjmuje się leki przeciwbólowe, niesteroidowe leki przeciwzapalne, zastrzyki lignokainy i sterydów, a przy rwie kulszowej leki miorelaksacyjne.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Ważne są także odpowiednia aktywność fizyczna i ćwiczenia na ból pleców, powodujące zniesienie odczuwanego bólu w dole pleców. Przyjmowanie specjalnych suplementów diety na stawy także jest zalecane.

Na ból kręgosłupa pracujemy całe życie. Brzmi to może trochę strasznie, ale to prawda. Brak ruchu, nieprawidłowa postawa ciała, dźwiganie ciężarów – to wszystko sprawia, że malutkimi kroczkami zbliżamy się do wielkiej katastrofy. Przez jakiś czas nasza podpora może dzielnie znosić takie wybryki, ale z czasem pojawiają się różne choroby kręgosłupa. Najczęściej odczuwamy właśnie ból w dole pleców.

Potrzebujesz wizyty, badania lub e-recepty? Wejdź na znajdzlekarza.abczdrowie.pl, gdzie umówisz się do lekarza od ręki.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz także odpowiedzi na pytania innych osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Lekarze odpowiedzieli także na inne pytania dotyczące tego tematu - pełną listę znajdziesz tutaj.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Dr n. med. Szymon Kujawiak
Następny artykuł: Kręgozmyk
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza