Trwa ładowanie...

Bóle brzucha - jakie mogą być przyczyny?

Odbijanie się, burczenie, ból brzucha, wzdęcia, gazy, wszystkie te objawy mogą towarzyszyć bólom brzucha i są oznaką problemów trawiennych i nagromadzenia powietrza w jamie brzusznej.

spis treści

1. Skąd się bierze powietrze w brzuchu?

W przewodzie pokarmowym zawsze znajduje się trochę powietrza. Część jest połykana w czasie oddychania, a reszta jest produkowana podczas trawienia pokarmów. Niektórzy produkują więcej powietrza niż inni, często wynika to z predyspozycji rodzinnych. Osoby mające nadmiar powietrza w przewodzie pokarmowym, które jest spowodowane jego dysfunkcją lub złym zarządzaniem, cierpią z powodu burczenia i wzdęć.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

2. Przyczyny zalegania powietrza w brzuchu

Nadmiar powietrza w jamie brzusznej ma miejsce jeśli:

Jeżeli masz wrażenie, że sytuacja jest odwrotna, tzn. te czynności przynoszą ci ulgę, to dzieje się tak tylko dlatego, że to nowe powietrze, którego dostarczasz, pomaga uwolnić się powietrzu, które zalega w twoim brzuchu.

3. Jakie są przyczyny bólu brzucha?

Spożywanie niektórych pokarmów również może powodować wzrost produkcji gazów, są to np. groch, kapusta, zboża itd. Generalnie nieodpowiednie odżywianie ma wpływ na powstawanie dolegliwości związanych z nagromadzeniem gazów w jamie brzusznej, są to w szczególności ciężkie i mocno przyprawione posiłki, spożywane w pośpiechu lub w nieregularnych porach, którym towarzyszą dodatkowo kawa i/lub papierosy.

4. Sposoby na ból brzucha

Często odczuwasz bóle brzucha, którym towarzyszy uczucie pełności i wzdęcia? Nie możesz pozbyć się zalegających w brzuchu gazów? Dolegliwości pojawiają się niespodziewanie? Jeśli przyjrzysz się dokładnie sytuacjom, w jakich zdarzają ci się bóle brzucha i problemy trawienne, zauważysz, że pojawiają się one zawsze w tych samych okolicznościach: po niektórych posiłkach, kiedy spożywasz określone pokarmy lub ich połączenia, ale także, kiedy jesteś zdenerwowany i zestresowany. Jeśli nie towarzyszą temu inne objawy, zacznij od eliminacji przyczyn tych nieprzyjemnych dolegliwości: wprowadź odpowiednią higienę odżywiania, regularne posiłki i postaraj się nie stresować. Jeżeli bóle brzucha i wzdęcia już się pojawią, połóż się na brzuchu bez ciasnych ubrań i rozluźnij się.

Istnieją również liczne leki, które mogą pomagać w likwidowaniu dolegliwości trawiennych, jednak nie zawsze są one skuteczne, szczególnie jeśli nie wyeliminujesz przyczyn bólów i wzdęć. Jeżeli, pomimo starań, twoje dolegliwości nie mijają, a dodatkowo towarzyszą im biegunki, zaparcia, wymioty i zmęczenie, należy skonsultować się z lekarzem. On najlepiej zdiagnozuje problem i doradzi odpowiednią kurację.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Ból brzucha jako sygnał poważnych zagrożeń
Bóle brzucha - jakie mogą być przyczyny?
Bóle brzucha - jakie mogą być przyczyny? (123RF)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza