Trwa ładowanie...

Ból żołądka - przyczyny, choroby, leczenie

Ostre lub tępe, długotrwałe bądź chwilowe - pojawiające się w jamie brzusznej bóle żołądka mogą być objawem różnych chorób i dolegliwości. Czasem bóle żołądka świadczą o zjedzeniu ciężkostrawnego, zalegającego w żołądku posiłku, ale kiedy towarzyszą im nudności i wymioty i biegunka mogą być skutkiem poważnej choroby. Skąd się biorą i o czym mogą świadczyć bóle żołądka?

spis treści

1. Przyczyny bólu żołądka

Ból żołądka sam w sobie nie jest chorobą, ale objawem schorzeń i zaburzeń występujących najczęściej w obrębie przewodu pokarmowego. Ból może być chwilowy albo utrzymywać się przez dłuższy czas z różnym natężeniem. Zazwyczaj objawia się uciskiem, skurczem, kłuciem lub tępym bólem. Także źródło występowania dolegliwości może być ściśle określone (np. ból odczuwalny jest z lewej strony) albo być trudne do zlokalizowania, występować w obrębie całego brzucha czy żołądka. Przyczyny występowania bólu żołądka są różne i wymagają diagnostyki lekarskiej, a następnie wdrożenia konkretnych metod leczenia.

Zobacz film: "Jak należy postępować przy zatruciach pokarmowych u dzieci?"

1.1. Zatrucie pokarmowe

Zatrucie pokarmowe jest najczęstszą przyczyną bólu żołądka. Dochodzi do niego zazwyczaj wtedy, gdy spożyjemy posiłek, w którym znajduje się mleko, jajka, krem jajeczny, majonez, lody lub niedogotowane mięso. To właśnie te produkty są siedliskiem bakterii mogących doprowadzić do zatrucia.

Pierwszym objawem zatrucia pokarmowego są bóle żołądka. Potem pojawiają się mdłości, wymioty i biegunka. Objawy te mogą wystąpić już w kilka minut po zjedzeniu posiłku, ale czasem dają o sobie znać dopiero kilka dni później. Warto wtedy przede wszystkim pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu, a jeśli bóle żołądka i inne objawy nie mijają, to konieczna może okazać się hospitalizacja.

1.2. Choroba wrzodowa

Jeśli bóle żołądka pojawiają się regularnie w 2–3 godziny po posiłku, to możemy mieć do czynienia z chorobą wrzodową żołądka. Bólowi żołądka towarzyszy zazwyczaj niestrawność, zgaga, a także uporczywe nudności, czasem wymioty i zaparcia.

Przyczyną choroby wrzodowej jest najczęściej nadmierna produkcja kwasów żołądkowych, które podrażniają ściany żołądka i doprowadzają do powstawania owrzodzeń. Powstanie wrzodów może spowodować także nadmierne spożywanie alkoholu), palenie papierosów i zakażenie bakterią Helicobacter Pylori. Niemały wpływ ma także częste odczuwanie stresu.

Najczęściej w przypadku wrzodów żołądka stosuje się antybiotyki i inhibitory pompy protonowej, które mogą pomóc w złagodzeniu przykrych objawów.

10 produktów, które mogą wywołać zatrucie pokarmowe
10 produktów, które mogą wywołać zatrucie pokarmowe [10 zdjęć]

Wiele mówi się na temat wysokiego ryzyka związanego z zatruciem niewłaściwie przyrządzoną wieprzowiną.

zobacz galerię

Jeżeli bólowi żołądka towarzyszą wymioty lub zapalenie otrzewnej spowodowane wylaniem się treści żołądkowej, to świadczyć to o poważnym zaawansowaniu choroby wrzodowej żołądka.

1.3. Refluks żołądkowo-przełykowy

Silny ból żołądka może świadczyć także o refluksie. Dodatkowymi objawami są tutaj przede wszystkim zgaga i niestrawność, a także ucisk i pieczenie w gardle, częste odbijanie i cofanie treści pokarmowej do przełyku. Tę dolegliwość można wyleczyć samemu za pomocą doraźnych środków neutralizujących działanie kwasów żołądkowych.

1.4. Zapalenie żołądka

Bóle żołądka zawsze towarzyszą rozwojowi stanu zapalnego. Są zazwyczaj ostre, występuje zupełnie niespodziewanie, a towarzyszy mu ucisk w górnej części brzucha, bezpośrednio pod mostkiem. Bardzo często ostremu bólowi żołądka towarzyszą wymioty oraz krwista biegunka.

Jeśli zapalenie żołądka ma przewlekły przebieg, to rzadko kiedy daje o sobie znać. Najczęściej rozwija się bezobjawowo, a jedynie czasem po spożyciu ciężkiego posiłku lub wypiciu dużej ilości alkoholu może pojawić się tępy ból, któremu towarzyszą brak apetytu i uczucie pełności w żołądku.

Przyczyną zapalenia żołądka jest najczęściej niezdrowy tryb życia: stresująca praca, niewłaściwa dieta i jedzenie w pośpiechu. Czasem przyjmowanie leków, a także predyspozycje do rozwoju chorób układu pokarmowego.

1.5. Rak żołądka

Nowotwór żołądka jest najniebezpieczniejszą chorobą, objawem której jest właśnie ból żołądka. Jest także najczęściej występującym rodzajem nowotworu w krajach wysokorozwiniętych u osób powyżej 40. roku życia. O jego rozwoju decyduje styl życia oraz genetyka.

Jeśli nasi rodzice lub rodzeństwo chorowało na raka żołądka, to jest duże prawdopodobieństwo, że rozwinie się także u nas. Jest też następstwem nieleczonych wrzodów żołądka oraz stresującego trybu życia.

Oprócz ciągłego bólu żołądka powinno nas także zaalarmować pieczenie w nadbrzuszu, wzdęcia, ciągłe odbijanie, wymioty, zgaga, utrata apetytu, suchość w jamie ustnej oraz ciągłe uczucie pełności.

Raka żołądka można zdiagnozować głównie poprzez wykonanie gastroskopii. Wczesne wykrycie nowotworu zwiększa szanse na skuteczne leczenie.

Zobacz także:

1.6. Choroby psychonerwicowe

Ból żołądka może być także wynikiem chorób wynikających z zaburzeń psychonerwicowych. Najczęściej obserwuje się go przy okazji nerwic wegetatywnych i depresji, a także towarzyszy objawom zespołu jelita drażliwego. W tej sytuacji pomocna może okazać się rozmowa z lekarzem psychologiem, w celu wyjaśnienia przyczyny zaburzeń nerwowych i złagodzenie bólu żołądka poprzez wyeliminowanie jego przyczyny.

Zaburzenia nerwicowe sprzyjają też pojawieniu się tzw. bólu czynnościowego, czyli takiego, którego przyczyny nie da się jednoznacznie określić. Pojawia się nagle i jest zazwyczaj krótkotrwały.

Ponadto ból żołądka możne wystąpić w przypadku łagodnych dolegliwości takich jak przejedzenie, ale i poważnych, niezwiązanych z układem pokarmowym - np. zawału serca.

2. Kiedy iść do lekarza z bólem brzucha

Jeśli dolegliwości utrzymują się przez dłuższy czas i nie jesteśmy w stanie sami sobie z nimi poradzić, należy udać się do lekarza. Jeśli będzie on podejrzewał wrzody żołądka, zmiany nowotworowe czy stan zapalny, zleci dalsze badania i trzeba będzie rozpocząć leczenie. Zazwyczaj "żołądkowcy" pozostają pod stałą opieką specjalisty.

Ważną informacją dla wszystkich chorych jest to, że wszystkie dolegliwości żołądkowe nasilają się jesienią i wiosną. Wtedy należy szczególnie uważać na dietę i dbać o żołądek, aby nie doszło do poważnych komplikacji.

3. Sposoby łagodzenia bólu

Obojętnie czego przyczyną są bóle żołądka, jeśli trwają przez długi czas, to powinniśmy udać się na konsultację lekarską. Warto jednak już w domu wypróbować naturalne lekarstwa na ból brzucha. Sięgnijmy po herbatę z rumianku, sok z aloesu lub napar z mięty.

Ich właściwości przeciwzapalne pozwolą skutecznie pozbyć się bólu żołądka. Możemy też przygotować domowy napar z kminku i suszonych kwiatów rumianku. Na 1 łyżkę kminku do szklanki wsypujemy 3 łyżki wysuszonych kwiatów rumianku i zalewamy gorącą wodą. Gotujemy przez 20 minut na małym ogniu, a gdy wystygnie popijamy małymi łykami.

Warto pamiętać o kilku zasadach, dzięki którym unikniemy bólu. Przede wszystkim zwróćmy uwagę na to co i jak jemy. Postawmy na niskokaloryczną i niskotłuszczową dietę, a przygotowane posiłki jedzmy bez pośpiechu.

Nie najadajmy się na noc – ostatni posiłek lepiej spożyć na 2–3 godziny przed pójściem do łóżka. Unikajmy alkoholu, palenia papierosów oraz picia gazowanych napojów, mocnej kawy i herbaty.

Nasza dieta powinna być też uboga w wysoko przetworzone produkty oraz przetwory w octowej zalewie. Warto codziennie pić siemię lniane - reguluje ono pracę układu pokarmowego i nie dopuszcza do zalegania treści pokarmowej w żołądku i jelitach.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza