Trwa ładowanie...

Ból z tyłu głowy - przyczyny, nadciśnienie, zespół punkcyjny, leczenie

Ból z tyłu głowy może mieć wiele przyczyn. Zazwyczaj przechodzi po zażyciu tabletek przeciwbólowych lub samoistnie. Ból, który występuje w tylnej części głowy jednak nie można lekceważyć . Ból z tyłu głowy, który pojawia się co jakiś czas może być oznaką podwyższonego ciśnienia tętniczego.

Zobacz film: "Jak walczyć z zatokowym bólem głowy?"

spis treści

1. Przyczyny bólu z tyły głowy

Ból z tyłu głowy, jak i ból głowy w ogóle, to podrażnienie struktur anatomicznych, na przykład naczyń tętniczych, mięśni, zatoki żylnej, nerwów czaszkowych i rdzeniowych, opony twardej, ale również gałki ocznej, zatok przynosowych, zębów i ucha środkowego. Bóle głowy mogą być główną przyczyną choroby (migrena i ból klasterowy), ale również mogą być jedynie objawem innych schorzeń.

Ból głowy nie zawsze jest objawem choroby. Wówczas mówi się o samoistnym bólu głowy. Może on pojawiać się po obu stronach głowy, w okolicach karku, czoła lub skroni. Ma charakter tępego, niepulsującego bólu i może utrzymywać się przez kilka godzin, tygodni, a nawet lat.

1.1. Migrena

7 objawów, że to nie zwykły ból głowy, tylko migrena
7 objawów, że to nie zwykły ból głowy, tylko migrena [8 zdjęć]

Czy to zwykły ból głowy, czy migrena? W przeciwieństwie do zwykłego bólu głowy, bóle migrenowe poprzedzone...

zobacz galerię

Ból z tyłu głowy ma wiele przyczyn. Jednym z podstawowych schorzeń objawiającym się bólem jest migrena typu podstawowego. Jest to bardzo rzadka odmiana tej choroby i rozpoczyna się od następujących objawów:

 • zawroty głowy
 • szum w uszach
 • mrowienie w dłoniach oraz stopach
 • drętwienie wokół ust

Migrena może być skutkiem silnych emocji, zmęczenia, miesiączki, zmiany pogody, niektórych składników diety – ser żółty, czekolada, jaja, pomidory.

Główna przyczyna migreny nie jest całkowicie znana. Przypuszcza się, że za bóle głowy odpowiada w tym przypadku zaburzenie naczyniowe. Naczynia z początku się zwężają, a następnie ulega zwiotczeniu ściana tętnic mózgowych. Migrena wymaga leczenia i przyjmowania leków na złagodzenie dolegliwości, a także leków zapobiegających jej nawrotom.

1.2. Nerwoból potyliczny

Kolejną jednostką chorobową, gdzie występuje ból z tyłu głowy jest nerwoból potyliczny. Polega on na napadowych bólach głowy, które przebiegają od karku w kierunku głowy.

1.3. Zwyrodnienie kręgosłupa

Zmiany zwyrodnieniowe występujące w kręgosłupie są przyczyną nawracającego bólu z tyłu głowy a także ograniczenie ruchomości szyi i zawrotów głowy.

Może to być spowodowane zbyt dużym obciążeniem górnego odcinka kręgosłupa, naciągnięciem mięśni karku lub przewianie. Są to dolegliwości z którymi jesteśmy w stanie poradzić sobie sami.

Ból z tyłu głowy może być symptomem zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa lub nadciśnienia
Ból z tyłu głowy może być symptomem zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa lub nadciśnienia

1.4. Nadciśnienie tętnicze

Nadciśnienie tętnicze jest bardzo częstą chorobą występującą u dorosłych, jednak nie daje charakterystycznych objawów. Subtelnymi oznakami jest właśnie ból z tyłu głowy, który daje o sobie znać zazwyczaj rano. Nagłe skoki ciśnienia w przebiegu guza chromochłonnego nadnerczy, czy rozwój encefalopatii nadciśnieniowej również jako objaw występują silne bóle z tyłu głowy.

Nadciśnienie tętnicze może być niebezpieczne dla zdrowia, ponieważ ściany naczyn krwionośnych są bardzo obciążone i może dojść do wylewu krwi do mózgu, dlatego należy pamiętać o monitorowaniu swojego ciśnienia.

Warto jednak zwrócić uwagę czy bóle z tyłu głowy i inne dolegliwości powtarzają się dość często czy występują jednorazowo. Jeśli pojawiają się zbyt często może to świadczyć o zwyrodnieniach górnych kręgów kręgosłupa i wtedy należy udać się do lekarza.

1.5. Zapalenie opon mózgowych

przyczyn tego typu bólu głowy z tyłu zaliczamy zapalenie opon mózgowych, które objawia się sztywnością karku. Podstawą badania jest w tym przypadku diagnoza płynu mózgowo-rdzeniowego. Bardzo silny ból głowy, który pojawia się nagle i obejmuje całą głowę, a także promieniuje do karku, może być objawem krwawienia podpajęczynówkowe.

1.6. Przeziębienie

Ból głowy z tyłu może być również jedynie objawem poważniejszych schorzeń lub zwykłego przeziębienia. Jeżeli ból głowy z tyłu dotyczy infekcji, może być on silny i rozchodzić się na całą głowę. Mija wraz z ustąpieniem innych objawów infekcji.

1.7. Choroby zębów

Ból głowy z tyłu i na całej jej powierzchni może być efektem promieniującego bólu zębów. Najczęściej jest to skutek stanu zapalnego w okostnej.

1.8. Pozostałe przyczyny

 • napięcie mięśni, spowodowane stresem, zmęczeniem
 • nadmiar emocji
 • przepracowanie
 • braku odpowiedniej ilości snu
 • nadużywanie alkoholu
 • hałasu
 • spożycie niektórych pokarmów lub środków konserwujących żywność

Zobacz także:

2. Ból z tyłu głowy a zespół popunkcyjny

Zespół popunkcyjny występuje u osób, które w celach diagnostycznych miały wykonane nakłucie lędźwiowe. Towarzyszy temu zespół objawów takich jaki: ból z tyłu głowy, nudności oraz wymioty. Silny pulsujący ból z tyłu głowy występuje najczęściej trzy dni po badaniu i nasila się podczas wstawania lub siadania.

3. Kiedy udać się do lekarza z bólem z tyłu głowy

 • niedowładu kończyn
 • utrata świadomości
 • zaburzenia równowagi
 • sztywność karku
 • wysoka gorączka

to objawy alarmowe. Po ich wystąpieniu powinniśmy jak najszybciej udać się do lekarza w celu zdiagnozowania przyczyny.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza