Trwa ładowanie...
Przeczytaj raport abcZdrowie
Temat miesiąca: Alkohol

Ból w prawym boku - ból w podżebrzu, ból brzucha, schorzenia, leczenie

Bólu w prawym boku nie da się jednoznacznie określić i wytłumaczyć, skąd się wziął. Pierwsze, co powinniśmy zrobić, to skonsultować się z lekarzem, ponieważ dolegliwości może być wiele. Leczenie więc zależne jest od zdiagnozowania przyczyny bólu w prawym boku.

Zobacz film: "Leczenie tętniaka"

spis treści

1. Ból w okolicy prawego podżebrza

Kiedy dopadnie nas nagły, tępy ból w prawym boku, w okolicy podżebrza, to jest to często objaw kamicy żółciowej. Ból będzie promieniować aż do tyłu lub pod prawą łopatkę i towarzyszyć mu będą wymioty, nudności, wzdęcia. Ten rodzaj bólu w prawym boku jest nieznośny, chory bardzo cierpi i żadna z pozycji nie łagodzi dyskomfortu.

Ból w prawym boku może zwiastować wiele dolegliwości
Ból w prawym boku może zwiastować wiele dolegliwości

2. Ból brzucha z prawej strony

Nagły, ostry i utrzymujący się ból w prawym boku to znak, że rozwija się stan zapalny. Przy stanie zapalnym ból nasila się przy naciśnięciu powłok brzusznych oraz podczas ruchów wykonywanych przez chorego. Występuje także wzrost napięcia mięśni powłok brzucha. Wszystkie te objawy świadczyć będą o zapaleniu otrzewnej. Jest to stan zagrażający życiu pacjenta, dlatego potrzebna jest natychmiastowa operacja. Jeśli ból w prawym boku, który się pojawia jest pulsujący, promieniuje aż do krzyża, a nawet krocza to możemy mieć do czynienia z tętniakiem aorty brzusznej. W tej sytuacji także trzeba jak najszybciej udać się do lekarza, ponieważ gdy dojdzie do rozlania tętniaka, ból staje się nieznośny i dochodzi do wstrząsu krwotocznego. Wtedy potrzebna jest operacja, gdyż jest to także stan zagrożenia życia.

Objawy zapalenia wyrostka robaczkowego
Objawy zapalenia wyrostka robaczkowego [6 zdjęć]

Zapalenie wyrostka robaczkowego może zagrażać życiu, jeśli wyrostek pęknie. Jednak lekarze zwykle usuwają...

zobacz galerię

3. Zapelenie wyrostka robaczkowego

Ból w prawym boku, który utrzymuję się od dłuższego czasu, może być pochodzenia jelitowego, ale najczęściej traktowany jest jako zwiastun przewlekłego zapalenia wyrostka robaczkowego lub pęcherzyka żółciowego. Jeśli przewlekłemu bólowi towarzyszy niedokrwistość, to jest duże prawdopodobieństwa występowania raka okrężnicy. Jeśli ból występuje w górnej części brzucha, nasila się i towarzyszą mu gorączka, wymioty, ciemny mocz, zmęczenie, jasny stole oraz żółte białka oczu, to mamy do czynienia z objawami zapalenia wątroby oraz raka trzustki. Z takimi objawami należy niezwłocznie udać się do lekarza. Bardzo często bóle w prawym boku dotykają tylko kobiet, ponieważ mogą świadczyć o zapaleniu jajnika czy przydatków macicy. Ból w prawym boku ma zmienne natężenie, często odczuwany jest zarówno po prawej jak i po lewej stronie. Kobieta cierpiąca na taki ból w prawym boku powinna jak najszybciej udać się do lekarza ginekologa, ponieważ długo utrzymujący się tan zapalny może doprowadzić nawet do niepłodności.

Zobacz także:

4. Leczenie bólu w prawym boku

Leczenie bólu w prawym boku zależy od jego prawidłowego rozpoznania. W niektórych przypadkach konieczne będzie przeprowadzenie operacji, jak np. przy zapaleniu otrzewnej. W innych przypadkach wystarczy leczenie objawowe, czyli podanie leków rozkurczających oraz przeciwbólowych.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza