Trwa ładowanie...

Ból w mostku – objawy, choroby układu sercowo-naczyniowego, dolegliwości układu oddechowego, inne przyczyny

Ból w mostku może pojawić się w przypadku poważniejszych chorób. Dolegliwości w okolicach mostku możemy odczuwać w schorzeniach układu sercowo-naczyniowego, a także układu oddechowego.

spis treści

1. Schorzenia wywołujące ból w mostku

Na jakie schorzenia może wskazywać ból w mostku oraz czym objawia się ból w mostku? Ból w mostku i okolicach klatki piersiowej jest najczęściej opisywany jako silny ucisk, wzdęcie, niestrawność, pieczenie, palenie, kłujący. Czasami ból w mostku jest znacznie bardziej dokuczliwy i objawia się przeszywającym bólem w klatce piersiowej. Ból w mostku może pojawiać się po nadmiernym wysiłku, podczas napadów kaszlu, połykania, a nawet przy oddychaniu.

Zobacz film: "Jakie choroby może sugerować ból w klatce piersiowej?"

2. Ból w mostku jako objaw chorób układu sercowo-naczyniowego

Ból w mostku może wskazywać na wiele poważnych chorób, dlatego nie należy go lekceważyć. Jedną z przyczyna bólu w mostku może być dławica piersiowa, która charakteryzuje się ostrym bólem promieniującym aż do przedramienia i do szczęki. Ból w mostku będący jednym z objawów dławicy piersiowej, najczęściej ujawnia się po wysiłki i mija, gdy odpoczniemy.

Inną chorobą układu sercowo-naczyniowego, która może objawiać się bólem w mostku, jest tętniak rozwarstwiający aorty piersiowej. Ból w tym przypadku pojawia się nagle w klatce piersiowej, a także na plecach. Niekiedy może dojść do utraty przytomności, udaru lub niedokrwienia kończyn dolnych. Czynnikiem, który zwiększa ryzyko zachorowania ta tę chorobę, jest nadciśnienie tętnicze i podeszły wiek.

Ból w mostku i okolicach klatki piersiowej jest najczęściej opisywany jako silny ucisk
Ból w mostku i okolicach klatki piersiowej jest najczęściej opisywany jako silny ucisk

Zapalenie osierdzia również choroba, która objawia się bólem w mostku. Ból tego rodzaju jest ostry, może być stały lub przerywany. Nasila się podczas oddychania, leżenia i połykania. Ból w mostku może również wskazywać na zapalenie mięśnia sercowego.

Objawami towarzyszącymi jest wysoka gorączka, zmęczenie, duszności i niewydolność serca. Ucisk i ból w mostku bardzo gwałtowny i silny może być objawem zawału serca. Ból promieniuje wówczas na żuchwy i lewego barku, pojawiają się poty, bladość, osłabienie i trudności w złapaniu powietrza.

3. Ból w mostku jako objaw dolegliwości układu oddechowego

Ból w mostku może również wskazywać na choroby związane z układem oddechowym. Należą do nich między innymi zatorowość płucna, odma prężna, zapalenie płuc i zapalenie opłucnej.

O czym świadczy kłujący ból w klatce piersiowej?
O czym świadczy kłujący ból w klatce piersiowej? [7 zdjęć]

To serce - myślimy w pierwszym odruchu, gdy po lewej stronie klatki piersiowej poczujemy ostry, kłujący

zobacz galerię

Zatorowość płucna to nie tylko ból w mostku i klatce piersiowej, ale także duszności, tachykardia, czyli przyspieszona praca serca, niekiedy również gorączka, plucie krwią i wstrząsy. Odma prężna objawia się poszerzeniem żył, bólem w klatce piersiowej i bólem w mostku, a czasami również wyczuwalna obecność powietrza pod naskórkiem.

Zapaleniu płuc towarzyszy ból w mostku i w klatce piersiowej, kaszel, gorączka, dreszcze i ropna wydzielina, którą chory często wypluwa. Zapalenie opłucnej niekiedy poprzedza zapalenie płuc. Ból pojawia się podczas oddychania i podczas kaszlu.

4. Inne przyczyny bólu w okolicy mostka

Ból w mostku u osób młodych, czyli poniżej 30. Roku życia, może być objawem schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego i płuc. Niekiedy ból w mostku i w klatce piersiowej dotyczy także schorzeń układu pokarmowego, takich jak zapalenie trzustki, choroba wrzodow, refluks żołądkowo-przełykowy, a także zaburzeń motoryki przełyku.

Ból w mostku może także wskazywać na nowotwór klatki piersiowej. Wówczas objawami towarzyszącymi jest spadek masy ciała, powiększone węzły chłonne, kaszel i gorączka. Czasami ból w mostku ma podłoże psychiczne i może wskazywać na nerwicę.

Jak widać, przyczyny bólu w mostku mogą być bardzo poważne. Dlatego, jeżeli zaobserwujemy u siebie jakiekolwiek niepokojące objawy, warto skonsultować się z lekarzem, który zleci odpowiednie badania diagnostyczne.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza