Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: ALERGIE

Ból w lewym boku – zapalenie trzustki, tętniak aorty brzusznej, zapalenie jajnika, inne schorzenia, kłucie pod żebrami

Jeśli od jakiegoś czasu czujesz ból w lewym boku, nie lekceważ tego, ponieważ może to świadczyć o bardzo poważnej chorobie. Ból może być ostry lub przewlekły i może pojawiać się w różnych częściach jamy brzusznej.

Zobacz film: "Objawy i leczenie kolki nerkowej"

spis treści

1. Symptomy zapalenia trzustki

Jeśli ból w lewym boku, który odczuwasz jest silny, umiejscowiony w górnej części brzucha i promieniujący aż do pleców, to możemy mieć do czynienie z ostrym zapaleniem trzustki. Ból ten jest uporczywy, o takim samym natężeniu oraz długotrwały (może utrzymywać się przez kilka dni). Ból w lewym boku przy zapaleniu trzustki zmienia się podczas zmieniania pozycji. Będzie lekko ustępować przy pozycji siedzącej a nasilać będzie się przy kaszlu lub podczas głębokiego oddychania.

Bardzo często objawami towarzyszącymi są nudności i wymioty, które nie przynoszą ulgi a prowadzą do odwodnienia organizmu. Jeśli lekarz zdiagnozuje ostre zapalenie trzustki, pacjent musi być leczony w szpitalu, ponieważ jest to stan zagrażający życiu.

Ból w lewym boku umiejscowiony w okolicy lewego podżebra, który występuje tylko po jedzeniu może być objawem [.

Jest to spowodowane nieodwracalnym uszkodzeniem trzustki. Przy przewlekłym zapaleniu trzustki innymi objawami jakie możemy udczuwać są: wzdęcia jelit, biegunka tłuszczowa, nudności i wymioty. Ból w lewym boku może promieniować aż do lewej łopatki oraz barku.

Ból w lewym boku może świadczyć o wielu poważnych chorobach.
Ból w lewym boku może świadczyć o wielu poważnych chorobach.

2. Niepokojące objawy tętniaka aorty brzusznej

Jeśli ból w lewym boku jest pulsujący, promieniujący aż do krzyża oraz krocza to może być objaw tętniaka aorty brzusznej. W takim przypadku trzeba jak najszybciej udać się na wizytę do lekarza, ponieważ może dojść do pęknięcia tętniaka.

Ból w lewym boku wtedy jest nie do zniesienia i dochodzi do wstrząsu krwotocznego. W takiej sytuacji potrzebna jest natychmiastowa operacja, ponieważ jest to stan najwyższego zagrożenia życia.

Jak rozpoznać ból nerek?
Jak rozpoznać ból nerek? [6 zdjęć]

Kłuje cię w boku. Nie jesteś pewien, czy to kręgosłup, czy mięśnie. To pewnie nerki – myślisz. Przyczyn

zobacz galerię

3. Ból sygnalizujący zapalenie jajnika

Silny ból występujący w lewym podbrzuszu może sygnalizować zapalenie jajnika albo zapalenie przydatków macicy.

Ból w lewym boku ma różne natężenie, często bywa obustronny. W takim przypadku również trzeba jak najszybciej skonsultować się z ginekologiem, ponieważ długo utrzymujący się stan zapalny może prowadzić nawet do niepłodności u kobiet.

4. Inne schorzenia wywołujące ból w lewym boku

Częsta przyczyna bólu w lewym boku to pęknięcie śledziony, która najczęściej występuje podczas urazu brzucha. W przypadkach kiedy uraz jest duży, może dojść do krwawienia do jamy brzusznej. To stan zagrażający życiu.

Często przyczyną bólu są także zaburzenia pracy jelit jak np.: zespół jelita drażliwego. Pojawia się wówczas niestrawność, biegunka oraz zaparcia, które nie mają konkretnej przyczyny.

Zobacz także:

5. Kłucie pod żebrami

Ból w lewym boku jest także objawem kolki nerkowe. Wtedy może promieniować do pleców, a nawet klatki piersiowej, a w przypadku kamicy moczowej ból przechodzi aż do podbrzusza, jąder, a czasem nawet do kończyn dolnych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Mgr Monika Konieczna
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza