Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Ból ucha u dziecka – przyczyny, objawy, leczenie

Ból ucha u dziecka jest dolegliwością bardzo nieprzyjemną i może być powodowany zarówno z chorobami uszu ale też czasem jest wynikiem chorób innych narządów. U niemowląt i młodszych dzieci ta dolegliwość występuje dosyć często ze względu za mniejszą odporność i pewne różnice w budowie ucha.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

spis treści

1. Przyczyny bólu ucha u dziecka

Ucho u dzieci stanowi doskonałe wrota dla wnikania patogenów zarówno wirusowych jak i bakteryjnych. Jest to spowodowane nieco inną budową ucha środkowego niż u dorosłych w którego skład wchodzą: błona i jama bębenkowa, kosteczki słuchowe, powierzchnia zewnętrza okienka owalnego oraz trąbka słuchowa nazywana inaczej trąbką Eustachiusza. Właśnie to budowa trąbki słuchowej u dzieci predysponuje je do częstszego występowania infekcji, a w następstwie do pojawiania się bólu ucha u dziecka. Przebiegając poziomo łączy ona jamę bębenkową i gardło. Jest szeroka i krótka a jej wejście do gardła jest stale otwarte więc zarazki mogą swobodnie przemieszczać się z gardła.

Czy wiesz, jak zwalczyć objawy popularnych przypadłości dziecięcych?
Czy wiesz, jak zwalczyć objawy popularnych przypadłości dziecięcych? [10 zdjęć]

Biegunka stanowi jedną z najpowszechniej występujących chorób wieku dziecięcego. Dolegliwości towarzyszące

zobacz galerię

Do głównych przyczyn bólu ucha u dzieci należą:

 • zapalenie ucha środkowego – które pojawia się na skutek zakażenia Streptococcus pneumoniae i Haemophilus influenzae,
 • zapalenie gardła,
 • zapalenie krtani,
 • przewlekłe zapalenie zatok,
 • przerośnięty trzeci migdał, który zatyka ujście trąbki słuchowej,
 • niedrożność trąbki Eustachiusza powodowana obrzękiem alergicznym,
 • zakażenia wirusami paragrypy, grypy, adenowirusami, rhinowirusami,
 • nieprawidłowości anatomiczne, takie jak przerost podniebienia,
 • ekspozycja dziecka na dym papierosowy.
Ból ucha u dziecka może powodować niepokój
Ból ucha u dziecka może powodować niepokój

2. Objawy bólu ucha

Na ból ucha u dziecka składają się nie tylko nieprzyjemne doznania związane z uszkodzeniem tkanek ucha ale też reakcja emocjonalna, która dodatkowo potęguje ten stan. U małych dzieci często ciężko określić czy ten rodzaj bólu jest spowodowany chorobami ucha gdyż nie są one w stanie wskazać miejsca bólu. Symptomy mogące być wskazówką w diagnostyce chorób uszu objawiających się bólem ucha u dziecka to:

 • gorączka,
 • niepokój,
 • płaczliwość,
 • zaburzenia snu,
 • wymioty,
 • biegunki,
 • często pojawia się równie niewielka ilość ropnej wydzieliny.
Domowe sposoby na ból ucha
Domowe sposoby na ból ucha [6 zdjęć]

Ból ucha jest równie dotkliwy jak zęba. Skarżą się na niego szczególnie dzieci, ale to schorzenie dotyka

zobacz galerię

3. Jak leczyć ból ucha u dziecka

Leczenie bólu ucha u dziecka musi rozpocząć się od lekarza pediatry lub laryngologa. Laryngolog może przeprowadzić dokładniejsze badania diagnostyczne które pozwolą stwierdzić przyczyn pojawienia się bólu ucha u dziecka. Jeśli ból jest bardzo silny to na ogół podawane są leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. W przypadku dzieci poniżej dwóch lat podawanie jakichkolwiek leków nie może odbywać się bez wiedzy lekarza. Jeśli natomiast ból ucha u dziecka występuje u starszaka i nie jest on bardzo nasilony to dopuszczalne jest podanie leków przeciwbólowych a następnie wizyta u lekarza. Wprowadzenie antybiotyków do leczenia następuje wtedy gdy dziecko ma więcej niż pół roku, gorączkę, a dodatkowo nastąpił wyciek ropny z ucha.

W niektórych przypadkach konieczne jest wykonanie paracentezy czyli nacięcia błony bębenkowej przez co wydzielina ropna ma ujście a pacjent odczuwa natychmiastową ulgę, a ból ucha u dziecka widocznie maleje. Dodatkowo próbkę wydzieliny poddaje się badaniu bakteriologicznemu.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza