Trwa ładowanie...

Ból szyi – charakterystyka, przyczyny, diagnozowanie i leczenie

Odczuwasz ból szyi? Objaw ten może wskazywać na różne dolegliwości lub choroby organizmu. Czasami powód bólu może być prozaiczny i wynikać z przyjęcia niewłaściwej pozycji i ułożenia szyi (np. podczas snu). W niektórych przypadkach przyczyna może być znacznie poważniejsza. Dowiedz się, o czym może świadczyć dokuczliwy ból szyi.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

spis treści

1. Ból szyi - charakterystyka

Szyja pełni odpowiedzialną rolę w ciele człowieka, to ona odpowiada za utrzymanie głowy w odpowiedniej pozycji i zapewnia swobodę ruchów. Łączy głowę z obręczą barkową a także z kręgosłupem w odcinku piersiowym.

To w niej znajduje się tarczyca oraz elementy miękkie, takie jak układ głosotwórczy, przewód pokarmowy i część układu oddechowego. Dysfunkcja jakiegoś elementu może objawiać się bólem szyi, dlatego konieczne jest rozpoznanie przyczyny by móc przeciwdziałać bólowi.

2. Ból szyi - przyczyny

Ból szyi może być spowodowany przeciążeniem mięśni, a także ich naciągnięciem lub przykurczeniem. Powstanie bólu szyi często łączy się ze stanami zapalnymi w obrębie jamy ustnej, gardła, krtani, lub ucha. Mogą być one wywołane zakażeniem albo chorobą o charakterze autoimmunologicznym . Najczęściej w takim wypadku jest to reumatoidalne zapalenie stawów.

Ból szyi może powstać wskutek nieprawidłowego lub nadmiernego napięci mięśni, które może pojawić się przy długotrwałym przebywaniu w jednej pozycji lub nieprawidłowym ułożeniu szyi (np. długie siedzenie przed komputerem, spanie na nieodpowiedniej poduszce, nie zapewniającej prawidłowego ułożenia szyi podczas snu).

Ból szyi może wynikać z braku aktywności fizycznej lub przeciążenia wysiłkowego mięśni szyi.

Ból szyi może być objawem zbyt długiego przebywania w jednej pozycji
Ból szyi może być objawem zbyt długiego przebywania w jednej pozycji

Ból szyi to także możliwy objaw stanów zwyrodnieniowych w kręgosłupie szyjnym lub innych odcinków osi ciała. Zaburzenie funkcjonowania tarczycy często objawia się bólem szyi.

Nie zawsze dolegliwość musi być objawem poważnych uszkodzeń lub schorzeń organizmu, w niektórych przypadkach ból szyi może wystąpić z powodu zbyt energicznego ruchu głowy, przewiania spowodowanego przebywaniem w przeciągu.

Poważniejsze przyczyny wywołujące ból szyi to nowotwór lub neuralgia nerwu trójdzielnego twarzy.

To musisz wiedzieć

3. Ból szyi - diagnozowanie i leczenie

Jeśli przyczyna bólu szyi była prozaiczna, objawy powinny ustąpić samoistnie. Jednak w przypadkach poważniejszych konieczna jest konsultacja z lekarzem, który odkryje powód wystąpienia dolegliwości i zaleci odpowiednie leczenie. Czasami należy udać się do różnych specjalistów, aby zdiagnozować rzeczywistą przyczyę bólu szyi. Pomóc może w szczególności ortopeda, neurolog lub stomatolog.

Podczas diagnozowania bólów szyi należy określić czas trwania bólu (ból szyi utrzymujący się ponad 3 miesiące traktowany jest jak przewlekły), jego natężenie i charakter bólu oraz objawy, które mu towarzyszą. Ból szyi może być bowiem zlokalizowany w jednym miejscu lub promieniować do innych tkanek.

Aby zapobiegać bólowi szyi zaleca się wykonywanie ćwiczeń gimnastycznych szyi podczas długiej pracy przed komputerem, korzystanie z profilowanej poduszki, która zapewni prawidłowe ułożenie szyi, ponadto należy unikać przeciągów.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.