Trwa ładowanie...

Ból podczas stosunku - charakterystyka, przyczyny, leczenie, fantazje erotyczne na temat bólu

Ból podczas seksu to dolegliwość, która utrudnia, a często nawet uniemożliwia osiągnięcie satysfakcji seksualnej przez jedno z partnerów. Ból podczas stosunku może znacząco wpłynąć na jakość życia intymnego, a nawet doprowadzić do poważnych nieporozumień, kłótni czy do rozstania. Podstawową sprawą jest mówienie partnerowi lub partnerce o odczuwanych objawach oraz wizyta u specjalisty. Są to niezbędne kroki, jakie powinny zostać podjęte, by ból podczas stosunku nie wpłynął na jakość życia seksualnego.

Zobacz film: "Priapizm"

spis treści

1. Czym jest ból podczas stosunku?

Ból podczas seksu ma swoje miejsce w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób ICD-10, jest zaklasyfikowany pod numerem F52.6 i posiada fachową nazwę: „dyspareunia”. Ból podczas stosunko to dysfunkcja seksualna, która może dotykać zarówno kobiet, jak i mężczyzn, choć częściej skarżą się na nią kobiety. Oprócz bólu, mogą się pojawić również inne dolegliwości, takie jak szczypanie, napięcie albo uczucie skurczu.

Dolegliwości bólowe w trakcie seksu mogą być związane ze zbyt mocnymi uderzeniami w organy wewnętrzne kobiety. Mogą się także pojawić w przebiegu infekcji intymnych. Nierzadko, ból spodowowany jest brakiem gry wstępnem i nieodpowiednim nawilżeniem pochwy, a także brakiem odpowiedniej delikatności ze strony partnera. Ból podczas stosunku może sygnalizować także poważniejsze problemy zdrotowne, np. nowotwór narządów płciowych. Problem należy niezwłocznie skonsultować ze specjalistą.

2. Najczęstsze przyczyny bólu podczas stosunku

Najczęstsze przyczyny bólu podczas stosunku to:

 • niewystarczające nawilżenie,
 • infekcje,
 • choroby,
 • uczulenia,
 • czynniki psychiczne.

Ból podczas stosunku powoduje brak wilgotności pochwy, czego przyczyną może być brak podniecenia – a to z kolei może mieć swoje podłoże w niedostatecznie rozbudowanej grze wstępnej, nadmiarze stresu czy przemęczeniu. Brak ochoty na seks pojawia się także po porodzie, w okresie połogu. W przypadku, gdy kobieta jest podniecona, a wilgotność pochwy nadal jest zbyt niska, może być to wywołane:

 • wiekiem – w okresie okołomenopauzalnym wiele kobiet uskarża się na suchość pochwy;
 • nadmiernym wysiłkiem – ten problem pojawia się u niektórych kobiet uprawiających sport zawodowo;
 • chemioterapią – suchość pochwy może być jednym ze skutków ubocznych tej formy leczenia.
 • problemami z gospodarką hormonalną.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Problemy z bólem podczas stosunku z powodu braku nawilżenia pochwy rozwiązują preparaty nawilżające na bazie wody lub gliceryny. Te na bazie wody rzadziej wywołują podrażnienia, ale dość szybko wysychają. Przy odpowiedniej higienie preparaty z gliceryną także nie powinny wywołać dodatkowych problemów.

Infekcje o różnej etiologii mogą być przyczyną bólu podczas stosunku przede wszystkim u kobiet (mężczyźni są najczęściej nosicielami, bez odczuwanych objawów). Zakażenia różnią się objawami:

 • drożdżyca – powoduje niezbyt obfite, gęste, serowate upławy, bez charakterystycznego zapachu, świąd i przekrwienie pochwy;
 • chlamydioza – to zakażenie bakteryjne wywołuje swędzenie, bóle brzucha, gęste upławy, a także krwawienia międzymiesiączkowe;
 • rzęsistkowica- powoduje nieprzyjemny zapach, szare, żółtozielone, pieniste upławy, świąd, ból przy oddawaniu moczu;
8 powodów, dla których warto uprawiać seks
8 powodów, dla których warto uprawiać seks [10 zdjęć]

Rozmaite badania kliniczne oraz dane statystyczne sugerują, że ludzie regularnie uprawiający seks są

zobacz galerię

Ból podczas stosunku pojawia się u kobiet cierpiących na chorobę o nazwie endometrioza. Jeśli rozprzestrzeniające się endometrium (czyli tkanka błony śluzowej) pojawi się w okolicach ścian pochwy, może to wywołać ból i dyskomfort u kobiety podczas stosunku. Wówczas ból podczas stosunku nasila się zwykle w konkretnych pozycjach.

Uczulenia mogą również powodować ból podczas stosunku. Zwykle ten rodzaj bólu podczas stosunku określa się jako pieczenie w czasie stosunku i dotyczą zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Reakcje uczuleniowe mogą być wywołane nieodpowiednim proszkiem do prania, mydłem, płynem do higieny intymnej czy irygacji pochwy, a także lateksem, z którego zrobione są prezerwatywy.

Zaburzeniem o podłożu psychicznym, wywołującym problemy z seksem, jest pochwica. Powoduje ona skurczenie mięśni wokół wejścia do pochwy, co uniemożliwia wprowadzenia członka do pochwy i ból podczas stosunku. Przyczyną pochwicy często jest molestowanie seksualne.

Zobacz także:

Ból podczas stosunku może się także pojawiać przy głębokiej penetracji. Wtedy problemem są zwykle nieprawidłowości anatomiczne. Tyłozgięcie macicy wywołuje dyskomfort przy stosunku, na szczęście zazwyczaj tylko w niektórych pozycjach. U mężczyzn nieprawidłowościami wywołującymi ból podczas stosunku jest np. stulejka czy zbyt krótkie wędzidełko. Głęboka penetracja wywołująca ból może także oznaczać zapalenie przydatków, które trzeba jak najszybciej leczyć.

3. Ból podczas stosunku i jego leczenie

Przede wszystkim nie należy kontynuować współżycia „na siłę” i mimo bólu podczas stosunku. Trzeba powiedzieć partnerowi lub partnerce o odczuwanych dolegliwościach. Problemy z seksem w związku nie pojawią się z powodu szczerej rozmowy – a z powodu jej braku, unikania seksu bez wyjaśnienia, co się dzieje.

Po szczerej rozmowie ważnym krokiem jest pójście do lekarza w celu ustalenia przyczyn bólu podczas stosunku. Często wystarczy kilka-kilkanaście dni leczenia (zwykle obojga partnerów) i równoczesnej abstynencji seksualnej, aby pozbyć się przykrych dolegliwości. W przypadku, kiedy problemy z seksem mają podłoże psychiczne, konieczna może okazać się psychoterapia.

4. Jak pobudzenie seksualne wpływa na odczuwanie bólu?

Czy pobudzenie seksualne może wpływać na odczuwanie bólu? Okazuje się, ze tak. Badania specjalistów potwierdzają, że wzrost podniecenia seksualnego powoduje u ludzi spadek wrażliwości na ból. Im bardziej jesteśmy pobudzeni, tym wyższy jest próg bólu, jaki możemy znieść. Podobna sytuacja ma miejsce w sporcie, kiedy sportowiec np. skręca nogę lub łamie sobie ząb i zauważa to dopiero po skończonych zawodach lub meczu.

W trakcie zbliżenia seksualnego, bolesny bodziec może powodować przyjemność. Należy jednak podkreślić, że ból nie może być zbyt intensywny. Przekroczenie pewnej granicy może jednak zakończyć się spadkiem podniecenia, a także niechęcią do kontynuacji aktu seksualnego. W tym wypadku dalsza stymulacja przynosi całkowicie odwrotny skutek.

Tolerancja na ból zwiększa się wraz ze zbliżaniem się do osiągnięcia orgazmu, jednak zaraz po nim próg bólu z powrotem szybko się obniża. Dlatego nie należy przeciągać zbyt długo niewygodnych pozycji czy bolesnych stymulacji. Pamiętajmy więc, że jeśli nasze zachowania seksualne stają się przyczyną odczuwania bólu, oznacza to, że być może stosowane przez nas bodźce są za silne albo stosowane są w nieodpowiedniej fazie podniecenia.

5. Fantazje erotyczne na temat bólu

Fantazje erotyczne są czymś całkowicie normalnym. Marzenia seksualne mogą być sensualne lub nieco bardziej perwersyjne. Wielu mężczyzn przyznaje, że w ich fantazjach pojawia się motyw bycia zdominowanym przez partnerkę. Takie fantazje erotyczne stawiają mężczyznę w roli kogoś posłusznego, wykonującego rozkazy.

Niektórzy mężczyźni przyznają także, że w ich marzeniach pojawia się motyw kobiety zadającej fizyczny ból. Pragnienie bólu (psychicznego lub fizycznego) jako bodźca mającego wywołać podniecenie może wydawać się wielu z nas dość niezwykłe.

Specjaliści proszą o rozwagę w tym temacie. Okazuje się bowiem, że to, co w wyobrażeniach wydaje się podniecające, w rzeczywistości okazuje się dużo mniej przyjemne. Zdarzały się przypadki mężczyzn, którzy zażyczyli sobie, by partnerka ich pobiła, gdyż wydawało im się to niesamowicie „kręcące”, po czym nigdy więcej już tego nie chcieli powtórzyć. Pamiętajmy więc, aby stosować ból tylko w ograniczonym stopniu i z dużą dozą rozsądku – w granicach, w których możliwe jest odczuwanie przyjemności.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Mgr Magdalena Boniuk
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza