Trwa ładowanie...

Ból pęcherza – objawy, przyczyny, leczenie

Najczęściej ból pęcherza jest objawem zapalenia układu moczowego. Zdecydowanie większą zapadalność na tę chorobę odnotowuje się u kobiet niż u mężczyzn. Ból pęcherza jest wynikiem rozwoju drobnoustrojów w drogach moczowych. Zespół bolesnego pęcherza określa charakter dolegliwości towarzyszących schorzeniom układu moczowego.

Zobacz film: "Główne osiągnięcia polskiej transplantologii"

spis treści

1. Objawy bólu pęcherza

Objawy dyzuryczne (problemy z oddawaniem moczu) to grupa dolegliwości związanych z zaburzeniami układu moczowego, wśród nich wyróżnia się ogólne trudności w utrzymywaniu oraz wydalaniu moczu. Schorzenie PBS obejmuje zespół objawów chorbowych dolnych dróg moczowych, który polega na uczuciu bólu pęcherza, bólu w obrębie miednicy mniejszej, zwiększonej częstotliwości oddawania moczu i parcia na pęcherz moczowy.

Szereg powyższych objawów towarzyszy także sklasyfikowanej jednostce chorobowej - zapaleniu pęcherza moczowego. Dolegliwości dyzuryczne związane są z zespołem bolesnego pęcherza (PBS – painful bladder syndrome).

PBS, objawiający się bólem pęcherza nie został jeszcze uznany za oddzielną jednostkę chorobową, jednak tworzy go pewien zbiór objawów związanych z różnymi schorzeniami (np. zapalenie układu moczowego, rak śródnabłonkowy, uchyłek cewki moczowej, kamica pęcherza moczowego, endometrioza, torbiele jajników). Choroba ta może występować w postaci przewlekłej lub okresowej i może prowadzić do trwałych uszkodzeń ścian pęcherza moczowego.

Ból pęcherza może być objawem stanu zapalnego
Ból pęcherza może być objawem stanu zapalnego

2. Przyczyny bólu pęcherza

Przyczyny występowania bólu pęcherza nie zostały poznane, problem dotyczy licznych zmian w ścianie pęcherza oraz trudności w ustaleniu czasu ich powstania. Wewnętrzną warstwę ściany pęcherza tworzy błona śluzowa, na powierzchni której znajduje się nabłonek przejściowy. To on odpowiada za ochronę ściany pęcherza przed czynnikami fizycznymi oraz chemicznymi. Gdy któryś z elementów zostaje uszkodzony dochodzi do zespołu objawów zaliczanych do zespołu bolesnego pęcherza, między innymi bólu pęcherza moczowego.

Aby zdiagnozować przyczynę bólu pęcherza, oprócz konsultacji z lekarzem może istnieć konieczność wykonania dodatkowych badań w postaci badania ogólnego moczu oraz posiew (badanie bakteriologiczne). Pomoże ono wykryć szczepy bakterii odpowiedzialne za rozwój schorzenia a dobrać antybiotyk, na który patogeny te są wrażliwe.

Jak odróżnić stan zapalny od raka pęcherza moczowego?
Jak odróżnić stan zapalny od raka pęcherza moczowego?

Zakażenia układu moczowego są bardzo powszechne. Połowa wszystkich kobiet co najmniej raz w życiu przeszła...

zobacz galerię

3. Leczenie zapalenia pęcherza

Leczenie zapalenia pęcherza i bólu pęcherza moczowego polega na przyjmowaniu leków zwalczających bakterie (np. furagina), w ostrzejszym przebiegu choroby stosuje się antybiotyki. Wskazane jest, aby osoba cierpiąca na zapalenie pęcherza moczowego piła dużo płynów, po to by z moczem wydalać bakterie i ich toksyny, które przyczyniają się do rozwoju dolegliwości.

W przypadku zespołu bolesnego pęcherza stosuje się wiele różnych metod leczenia bólu pęcherza, wśród nich leczenie farmakologiczne (doustne oraz dopęcherzowe) a w niektórych przypadkach leczenie inwazyjne (zabiegowe). W leczeniu wykorzystuje się steroidy, leki przeciw histaminowe, blokery kanału wapniowego, trójcykliczne leki przeciwdepresyjne, zastrzyki z toksyny botulinowej.

To musisz wiedzieć

Skuteczność oraz słuszność metod inwazyjnych wciąż podlega dyskusji, wciąż stosuje się metodę polegającą na rozciąganiu pęcherza odpowiednim płynem, ponadto stosuje się sympatektomię, neurotomię krzyżową, a także elektro-stymulację lub akupunkturę.

Istnieje teoria dotycząca pozytywnego wpływu kwasu hialuronowego w leczeniu zakażeń układu moczowego i bólu pęcherza. W niektórych przypadkach stosuje się psychoterapię. Istotnym elementem leczenia schorzeń układu moczowego jest dieta. Zaleca się by unikać alkoholu, kofeiny oraz produktów zakwaszających organizm.

Następny artykuł: Badania, dzięki którym zapomnisz o nawracającym zakażeniu dolnych dróg moczowych

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.