Trwa ładowanie...

Ból oczu

Ból oka może sugerować niegroźną dolegliwość, ale także może towarzyszyć poważnym schorzeniom oka. Żadnego z objawów nie można lekceważyć. Ból oka może występować jako jedyna dolegliwość w oku, często jednak współistnieją z nią zaczerwienienie oka, łzawienie, światłowstręt, a czasem nawet pogorszenie widzenia. W przypadku bólu oka należy zawsze skontaktować się z lekarzem okulistą.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

spis treści

1. Przyczyny bólu oka

Do bólu oka mogą się przyczynić:

Zapalenie spojówek i rogówki

Zapalenie spojówekprzebiega z bólem o charakterze pieczenia z towarzyszącym łzawieniem, światłowstrętem i zaczerwienieniem oka. Często pacjenci zgłaszają jakby uczucie piasku w oczach. W worku spojówkowym widoczna jest wydzielina. Może rozwijać się jako reakcja alergiczna, bakteryjna, wirusowa. Często dotyczy osób noszących soczewki kontaktowe, przy nieprawidłowym używaniu, pielęgnacji soczewek.

Zapalenie rogówki charakteryzuje się silnym bólem nasilającym się przy ruchach powieki, często z towarzyszącym pogorszeniem widzenia. Zapalenie rozwijać się może na tle wirusowym, bakteryjnym, grzybiczym. Często występuje u osób noszących soczewki kontaktowe, lub w oczach o zbyt małym wydzielaniu łez (tzw. suche oko).

1.1. Zapalenie brzegów powiek i błony naczyniowej

Zapalenie brzegów powiek, zapalenie woreczka łzowego przebiega z bólem oka o charakterze pieczenia, z wydzieliną pienistą na brzegach powiek lub wydzieliną ropną w okolicy kata kąta wewnętrznego, wydobywająca wydobywającą się po jego uciśnięciu palcem.

Zapalenie błony naczyniowej objawia się bólem oka, pogorszeniem widzenia, czasami ze wzrostem ciśnienia wewnątrzgałkowego czemu może towarzyszyć ból głowy. Zapalenie błony naczyniowej może rozwinąć się na różnym tle, w przebiegu innych stanów zapalnym zlokalizowanych w pobliżu oka, jak np. zapalenie zatok,stany zapalne w obrębie jamy ustnej, zębów. Może towarzyszyć stanom zapalnym stawów i innym chorobom reumatologicznym.

1.2. Ciało obce w oku

Ciała obce mogą być zlokalizowane w rogówce, spojówce. Obecność ciała obcego wywołuje silny ból oka, szczególnie nasilający się przy mruganiu. Głębiej zlokalizowane ciała obce wywołują ból ze względu na obecność rany wlotowej ciała obcego (np. rana rogówki).

Urazom oka zawsze towarzyszy ból. Czasami może się dołączać krwawienie z oka, pogorszenie widzenia. Jest to zależne od typu urazu oraz rodzaju uszkodzenia struktur w oku. W tym przypadku należy się jak najszybciej skontaktować się z lekarzem okulistą.

1.3. Ostry atak jaskry

Ostry atak jaskrycharakteryzuje się bardzo silnym bólem oka i głowy z towarzyszącymi nudnościami, wymiotami. Towarzyszy temu nagle zamglenie obrazu. Wokół źródeł światła mogą pojawiać się „koła tęczowe”. Dodatkowo gałka oczna jest zaczerwieniona, a w badaniu palpacyjnym jest twarda.

1.4. Ból oka w przebiegu zapalenia nerwu wzrokowego

Ból oka w przebiegu zapalenia nerwu wzrokowego występuje przy poruszaniu okiem. Dołączają się do tego osłabienie ostrości wzroku, osłabienie rozpoznawania barw. W przypadku zapalenia nerwu wzrokowego, oprócz badania okulistycznego, konieczne jest również badanie neurologiczne. Zapalenie nerwu wzrokowego jest często pierwszym objawem stwardnienia rozsianego.

Ból oka może się tez też pojawić w przebiegu schorzeń umiejscowionych poza gałką oczną.Źródłem bólu oka może być zapalenie zatok czołowych i szczękowych. Bóle nad- lub podoczodołowe są częstym objawem nerwobólów gałęzi nerwu trójdzielnego. Ból oka towarzyszy niejednokrotnie bólom głowy w przebiegu migreny, zapalenia naczyń (zapalenie tętnicy skroniowej). Należy podkreślić, że ból oka zawsze towarzyszy występuje z procesami patologicznymi w oku, nigdy nie jest objawem fizjologicznym. W przypadku bólu oka zawsze należy zaczerpnąć porady specjalisty, aby wyjaśnić przyczynę i rozpocząć właściwe leczenie.

Następny artykuł: Zaćma groźną chorobą oczu

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.