Trwa ładowanie...

Ból głowy u dziecka – przyczyny, rodzaje, kiedy zacząć się martwić

Trzeba powiedzieć, że ból głowy u dzieci jest normalny – nie zdarza się tylko dorosłym. Powodem takiego stanu rzeczy może być chociażby odwodnienie, brak odpowiedniej diety lub objaw poważnej choroby. Jak ją rozpoznać?

spis treści

1. Ból głowy u dziecka – przyczyny

Powodów bólu głowy u dziecka może być przynajmniej kilka. Zacznijmy od tych bardziej oczywistych. Ból głowy u dziecka może powodować zła organizacja czasu oraz niepoprawnie zbilansowana dieta. Mówiąc dokładniej: nieodpowiednie proporcje między czasem snu a czasem pracy organizmu, korzystanie zbyt długo z technologii, w tym wypadku ważna jest także odległość dziecka od monitora lub telewizora, brak aktywności fizycznej oraz nieodpowiednia dieta. Wszystko to wpływa na bóle głowy – te regularne i te pojawiające się czasami.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Wszelkiego rodzaju sytuacje stresowe, niezależnie w jakim środowisku się pojawiają (w domu, szkole czy na zajęciach dodatkowych) powodują ból głowy u dzieci umiejscowiony zwykle w okolicach czoła i skroni, a także potylicy.

Jedzenie, które ukoi ból głowy
Jedzenie, które ukoi ból głowy [7 zdjęć]

Odwodnienie to jedna z głównych przyczyn bólów głowy. Zamiast od razu sięgać po tabletkę, uzupełnij

zobacz galerię

Warto wiedzieć, że bóle głowy u dzieci mogą spowodować również inne choroby. Wady wzroku, zapalenie zatok, infekcje lub pasożyty. Jeśli zatem dziecko nosi okulary i skarży się na dolegliwości związane z bólem głowy, wówczas należy udać się do okulisty – może okazać się, iż są one źle dobrane. Jeśli zapadło ono na przeziębienie i grypę, wówczas ból głowy tłumaczy się ogólnym osłabieniem organizmu i pojawieniem się gorączki. Pasożyty oprócz bólu głowy u dzieci wywołują także bóle brzucha i problemy trawienne. Zapalenie zatok jest bardzo charakterystyczne – oprócz bólu głowy u dzieci pojawia się także katar oraz dyskomfort przy pochylaniu się.

7 objawów, że to nie zwykły ból głowy, tylko migrena
7 objawów, że to nie zwykły ból głowy, tylko migrena [8 zdjęć]

Czy to zwykły ból głowy, czy migrena? W przeciwieństwie do zwykłego bólu głowy, bóle migrenowe poprzedzone

zobacz galerię

Niestety ból głowy u dzieci może zwiastować poważne kłopoty ze zdrowiem. Jeżeli dotkliwie uderzyło się w głowę może nabawić się urazu głowy, który spowoduje ból. Zdarza się, iż po taki incydencie pacjent traci przytomność, wymiotuje lub traci świadomość, wówczas konieczna jest hospitalizacja. Taka sama reakcja tyczy się zapalenia opon mózgowych, które mogą przejawiać się bólem głowy u dziecka. Objawami towarzyszącymi są: gorączka, sztywnienie karku i wymioty. Wreszcie ostatnią możliwą przyczyną bólu głowy u dzieci są problemy neurologiczne. W tym wypadku są one bardzo silne i nie dają się w żaden sposób uzasadnić. Mogą skutkować zawrotami głowy, wymiotami, a nawet drgawkami.

2. Ból głowy u dziecka – rodzaje

Ból głowy u dziecka może występować w różnych odsłonach, w zależności od jego przyczyny. Rozróżniamy: bóle samoistne, objawowe, czyli te zwiastujące chorobę, nerwobóle oraz te niekwalifikowane.

Ból głowy u dziecka może oznaczać poważne kłopoty zdrowotne.
Ból głowy u dziecka może oznaczać poważne kłopoty zdrowotne.

3. Ból głowy u dziecka – kiedy zacząć się martwić?

Bólu głowy u dziecka nie należy lekceważyć. Powinien on zastanowić zwłaszcza, gdy: dziecko utyskuje na dyskomfort zarówno rano, jak i wieczorem, bóle pojawiają się nagle, dochodzi do zaburzeń w chodzeniu, upada lub dostaje drgawek, nie ma genetycznych predyspozycji do bólu głowy (np. migrenowych), ma wyższą temperaturę, a także, gdy bóle głowy u dziecka nasilają się.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Napięciowy ból głowy
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza