Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Ból barku - czym jest, najczęstsze przyczyny bólu barku, problemy z pierścieniem rotatorów

Ból barku to nie tylko objaw spowodowany urazem. Często może wskazywać na inne dolegliwości. Nowe badania prowadzone przez badaczy ze Szkoły Medycznej z Uniwersytetu Utah stwierdzają, że osoby z objawami, które sugerują zwiększone ryzyko chorób serca, mogą być bardziej narażone na problemy z barkiem, w tym bóle stawów i uszkodzenia pierścienia rotatorów.

spis treści

1. Czym jest ból barku?

Ból barku może dotknąć każdego z nas bez względu na płeć czy wiek. W wielu przypadkach dolegliwości bólowe są następstwem nadwyrężenia stawu barkowego. Na staw barkowy, który cechuje się wysokim zakresem ruchów składają się mniejsze stawy. Ponadto, w skład stawu barkowego wchodzą liczne mięśnie. Bolesność barku może być wynikiem przeciążenia, urazu lub uszkodzonego mięśnia lub mięśni. Może być również następstwem choroby zwyrodnieniowej. Ból barku często towarzyszy pacjentom z reumatoidalnym zapaleniem stawów, polimialgią reumatyczną.

2. Najczęsztsze przyczyny bólu barku

Ból barku może być spowodowany różnymi przyczynami. Dolegliwości bólowe mogą być następstwem siedzącego trybu życia, niezdrowej diety czy braku aktywności fizycznej. Ból barku może być również spowodowany zespołem zamrożonego barku (ZZB).

2.1. Zamrożony bark

Zamrożony bark jest dolegliwością, która dotyka najczęściej kobiety po 50. roku życia. Pojawia się u zdrowych osób bez konkretnych przyczyn. Charakteryzuje go pogrubienie torebki stawowej. Nie jest spowodowany przeszłym urazem. Schorzenie to nie kwalifikuje się do zabiegu operacyjnego. Osoby, które na nie cierpią mogą poddać się rehabilitacji.

2.2. Narośla kostne

Narośla kostne nazywa się często osteofitami. U pacjentów te zmiany patologiczne zauważalne są w trzonach kręgowych. Pojawiają się w miejscach największego obciążenia. Przy tym schorzeniu odczuwalny jest ból stawów, zarówno podczas spoczynku jak i aktywności fizycznej. Dolegliwości bólowe odczuwalne są głównie w nocy. Problem ten może być uwarunkowany genetycznie. Narośla kostne są możliwe do usunięcia przy pomocy artroskopii.

2.3. Zespół ciasnoty podbarkowej

Zespół ciasnoty podbarkowej nazywany jest konfliktem podbarkowym. Jest to zwężenie pomiędzy wyrostkiem barkowym łopatki a głową kości ramiennej. Jednym z powodów powstawania tego schorzenia jest niewydolność mięśni rotatorów lub zapalenie kaletki podbarkowej. Ból odczuwalny jest w nocy i podczas wysokiego podnoszenia ramion. Leczenie tego schorzenia polega na podawaniu leków zmniejszających ból oraz odpowiednich ćwiczeniach. W skrajnych przypadkach można zastosować artroskopię.

3. Problemy z pierścieniem rotatorów

Pierścieniem rotatorów nazywa się grupę czterech mięśni: mięśnia nadgrzebieniowego, mięśnia podgrzebieniowego, mięśnia obłego mniejszego oraz mięśnia podłopatkowego. Grupa tych czterech mięśni odgrywa istotną rolę w stabilizacji barku. Kurt Hegmann, profesor medycyny rodzinnej i prewencyjnej uważa, że problemy związane z pierścieniem rotatorów mogą wiązać się z czynnikami ryzyka chorób serca.

"Jeśli ktoś ma problemy z pierścieniem rotatorów, może to być znak, że dzieje się coś innego. Mogą one być związane z czynnikami ryzyka chorób serca" - mówi główny autor badania Kurt Hegmann, profesor medycyny rodzinnej i prewencyjnej oraz dyrektor Centrum Pracy i Zdrowia Środowiskowego Rocky Mountain. Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie "Journal of Occupational and Environmental Medicine".

Powtarzający się stres fizyczny jest najczęściej obwiniany za obciążanie stawów barkowych oraz mięśni i ścięgien, które je otaczają. Podczas wysiłku fizycznego z pewnością może dojść do urazów powodujących ból, jednak gromadzi się coraz więcej dowodów wskazujących również na inne czynniki, które mogą być związane z bólem barków.

Poprzednie badania wykazały, że ludzie, którzy mieli zwiększone ryzyko chorób serca, mieli również skłonność do zespołu cieśni nadgarstka, zapalenia ścięgna Achillesa, łokcia tenisisty oraz wszystkich schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego.

Problemy z barkami mogą być związane z chorobami serca
Problemy z barkami mogą być związane z chorobami serca (Shutterstock)

Obecne badanie przeprowadzone przez Hegmanna i jego współpracowników dodają problemy z barkiem do listy i szukają dalszych związków. Im więcej czynników ryzyka chorób serca, miał każdy z uczestników badania - w tym wysokie ciśnienie krwi, wysoki poziom cholesterolu, cukrzyca - tym bardziej prawdopodobne było, że miał problemy z barkiem.

36 uczestników z listą najcięższych czynników ryzyka miało o 4,6 razy większe prawdopodobieństwo bólu barku niż ci bez żadnego z czynników ryzyka. Byli też prawie sześć razy bardziej narażeni na drugie schorzenia barku - tendinopatie stożka rotatorów. Uczestnicy z ryzykiem chorób serca średniego szczebla rzadziej byli mniej narażeni na którąkolwiek z tych chorób barku.

Wspólne trendy wzmacniają wrażenie, że może istnieć związek między ryzykiem chorób serca i problemami z barkiem, ale naukowcy będą musieli śledzić to w prospektywnym badaniu, aby udowodnić związek przyczynowo i skutkowy.

ZOBACZ TAKŻE:

Zapobieganie chorobom serca

Może się wydawać, że wysiłek fizyczny będzie co najmniej tak samo prawdopodobną przyczyną bólu barku, ale dane zebrane od 1 226 wykwalifikowanych robotników, którzy wzięli udział w badaniu, wskazują na coś innego. Ergonomiści starannie monitorowali producentów poduszek powietrznych, mięsa, stolarzy i wykwalifikowanych robotników.

Każdy energiczny skręt, pchnięcie i pociągnięcie zostało uwzględnione w indeksie obciążenia przypisanego dla każdego pracownika. Ale cięższa praca przekłada się na niewielki wzrost w schorzeniach ramienia. Podobnie nie mają na to wpływu inne czynności fizyczne.

"Uważamy, że duże obciążenie może przyspieszyć problemy stożka rotatorów, ale nie jest ich głównym czynnikiem" - mówi Hegmann. "Czynniki ryzyka chorób sercowo-naczyniowych mogą być ważniejsze niż czynniki obciążenia w występowaniu tego typu problemów".

Naukowcy sugerują, że jest to możliwe, że kontrolowanie ciśnienia tętniczego i innych czynników ryzyka chorób serca może złagodzić również dolegliwości barku.

Na koniec warto dodać, że ból w okolicach barku wcale nie musi zwiastować problemów w układzie kostnym. Może wiązać się on z różnorodnymi chorobami układu krążenia. Wielu pacjentów leczonych kardiologicznie, odczuwa bóle w okolicach ramion. Ból ma podłoże kardiologiczne i nie jest związany z urazami w stawie ramiennym.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza