Trwa ładowanie...
Przeczytaj comiesięczny raport abcZdrowie
Temat miesiąca: WĄTROBA Czytaj więcej >

Szybki test na inteligencje, z którym nie radzi sobie większość Polaków

Testy na inteligencję to zazwyczaj złożona i skomplikowana procedura, której potrzeba poświęcić dużo czasu. Proponujemy szybkie trzy pytania, które pozwolą stwierdzić, czy ktoś zalicza się do niewielkiego procenta najinteligentniejszych ludzi w kraju.

Zobacz film: "13 cech inteligentnych ludzi. Sprawdź, ile z nich posiadasz"

1. Test na IQ

Rozwiązania wszystkich zagadek znajdziecie na końcu artykułu.

1.1. Pytanie pierwsze

Pytanie pierwsze tylko z pozoru jest łatwe. Jeśli nie potrafisz tego policzyć w pamięci, przyda się kartka i ołówek. Rozwiązanie tego zadania powinno ci zająć kilka, maksymalnie kilkanaście minut.

"Jeśli 5 maszyn w ciągu 5 minut produkuje 5 urządzeń, to ile czasu zajmie 100 maszynom zrobienie 100 urządzeń?"

1.2. Pytanie drugie

Drugie pytanie to typowy test sprawdzający nie tylko umiejętności liczenia, ale również to, czy ktoś potrafi logicznie myśleć. Nie próbuj rozwiązywać tego zbyt szybko, zastanów się chwilę, rozwiązanie może nie być takie oczywiste.

"Na stawie rozrasta się kępa lilii wodnych. Codziennie kępa staje się dwukrotnie większa. Jeśli zarośnięcie całego stawu zajmie liliom 48 dni, to ile dni potrzeba, żeby zarosły połowę stawu?”

1.3. Pytanie trzecie

Ostatnie zadanie jest teoretycznie na poziomie szkoły podstawowej. Mimo to niewiele osób jest w stanie wskazać prawidłową odpowiedź. Znów zalecamy przemyślenie tego dokładnie, choć odpowiedź wydaje się być oczywista.

"Ołówek i pióro razem kosztują 1,10 zł. Pióro jest o 1 zł droższe od ołówka. Ile kosztuje ołówek?"

"Cognitive Reflection Test" czyli "Test Świadomego Myślenia" został opracowany w 2005 roku przez amerykańskiego psychologa Shanea Fridericka. Jego zadaniem było sprawdzenie, czy człowiek ma zdolność do głębszej refleksji. Wszystkie pytania skonstruowane są tak, by sugerowały odpowiedź, która jest błędna. Dopiero po dłuższym namyśle możemy dojść do tego, jak rozwiązać zadanie.

Zobacz także: Test obrazkowy. Kot schodzi po schodach, czy wchodzi?

2. POPRAWNE ODPOWIEDZI

Pytanie 1. Jeśli 5 maszyn w ciągu 5 minut produkuje 5 urządzeń, to 1 maszyna produkuje 1 urządzenie także 5 minut. Wobec tego 100 maszyn wyprodukuje 100 urządzeń również w 5 minut.

Pytanie 2. Jeśli 48. dnia staw był zarośnięty w całości, to dzień wcześniej, czyli 47. dnia, kępa lilii wodnych musiała pokrywać pół stawu.

Pytanie 3. Gdy pióro kosztuje 1,05 złotego, a ołówek 5 groszy, to różnica między tymi dwoma przedmiotami wynosi dokładnie 1 złoty.

3. Test na IQ na Polakach

W roku 2014 agencja badawcza TNS Polska sprawdziła, jak Polacy poradzą sobie z testem. Okazało się wówczas, że tylko 6 proc. badanych odpowiedziało poprawnie na wszystkie pytania.

A jak wy, poradziliście sobie z testem?

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza