Trwa ładowanie...
Przeczytaj comiesięczny raport abcZdrowie
Temat miesiąca: WĄTROBA Czytaj więcej >

Błędy podczas jazdy, których trzeba unikać (WIDEO)

Zobacz film: "Błędy podczas jazdy, których trzeba unikać"

Każdy kierowca ma na swoim sumieniu mniejsze i większe grzeszki. Ciężko znaleźć kogoś, kto jeździ idealnie, bo nawet najlepszym zdarza się popełnić na drodze błąd.

Sytuacja wygląda inaczej, gdy nasze błędy wynikają z niewiedzy lub braku rozsądku. Obejrzyj materiał i dowiedz się, jakich błędów należy unikać.

  • Za kółkiem każdy z nas popełnia wiele błędów, z których nawet nie zdaje sobie sprawy. Warto czasami przeanalizować to, co robimy prowadząc samochód.

  • Obserwowałem Ciebie jak wjeżdżałeś tutaj na tor i pierwszy błąd to było to, że trzymałeś telefon komórkowy w ręce, prawdopodobnie pisałeś smsa. To może opóźnić

Twój czas reakcji w sytuacji niebezpiecznej, gdzie możesz nie zdążyć prawidłowo zareagować na zaistniałe zagrożenie. Starajmy się trzymać ręce w prawidłowej pozycji, czyli za piętnaście trzecia, a nie jedna ręka na godzinie dwunastej, bo może to zakłócić działanie poduszki powietrznej, a poza tym bardzo mocno skrzywdzić kierowcę, więc starajmy się tego wystrzegać.

Kolejny ważny błąd to sygnalizacja manewrów na drodze, czyli na przykład włączanie kierunkowskazu, który powinien być włączony zawczasu i wyraźnie dawać informacje innym uczestnikom ruchu. Natomiast bardzo często robimy to w ostatnim momencie tylko na chwilę.

W sytuacji kiedy jedziemy bardzo blisko pojazdu, który nas poprzedza, też stwarzamy zagrożenie, ponieważ możemy nie zdążyć podjąć reakcji, a poza tym bardzo mocno utrudnia nam to widoczność i skręt, który mamy wykonać w momencie wyprzedzania.

Gdybyśmy byli troszeczkę dalej, wtedy dalibyśmy sobie czas i miejsce na reakcję, a poza tym ten skręt wykonalibyśmy o wiele mniejszy, im dalej od przeszkody jesteś, tym mniej skręcasz, im bliżej się tej przeszkody znajdziesz tym gorzej dla ciebie, masz gorszą widoczność i trzeba wykonać o wiele większy wkręt.

  • Dawidzie, a co z przepisami Ruchu Drogowego?

-No niestety nagminnie je przekraczamy i łamiemy. Sytuacja kiedy jedziemy za szybko po mieście to często w cudzysłowie gonimy czerwone światło, później czekamy aż zapali się zielone.

Lepiej byłoby jechać zgodnie z przepisami i jechać płynnie, czyli stałą, równą jazdą. Natomiast niewielu kierowców ma świadomość, że droga zatrzymania z pięćdziesięciu kilometrów na godzinę to około dwadzieścia cztery metry, natomiast z siedemdziesięciu robimy już się nam czterdzieści metrów, więc praktycznie dwukrotnie ta droga hamowania nam się zwiększa w sytuacji awaryjnej, a nie mamy do końca świadomości.

Więc w momencie gdybyśmy jeździli zgodnie z przepisami to ta jazda byłaby bardziej płynna i o wiele bardziej bezpieczna.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza