Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Biohacking – na czym polega „hakowanie” ciała i umysłu? Jak zacząć?

Biohacking to styl życia, dzięki któremu można osiągnąć maksimum swoich możliwości fizycznych, psychicznych i intelektualnych. To także proces wprowadzania zmian do sposobu życia i skupienie się na „hakowaniu” ciała i umysłu po to, by ponieść swoją efektywność i wydolność. Co warto wiedzieć? Od czego zacząć? Na czym się skupić?

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

spis treści

1. Czym jest biohacking?

Biohacking to proces wprowadzania zmian do sposobu życia, którego celem i metodą jest „hakowanie” ciała i umysłu. To prowadzi do optymalizacji działań, efektywności, możliwości. Dzięki niemu można stać się lepszą wersją samego siebie, mieć więcej energii, być bardziej efektywnym i wydajnym na różnych polach.

Można powiedzieć, że to sterowanie procesami życiowymi, by osiągnąć maksymalne korzyści zdrowotne i regeneracyjne. Dzięki biohackingowi można czerpać z życia garściami.

Cele biohackingu:

 • posiadanie większych zasobów energii, podniesienie efektywności organizmu,
 • zwiększenie zdolności skupienia na wykonywanej pracy,
 • maksymalne zabezpieczenie przed chorobami,
 • poprawa koncentracji i pamięci,
 • optymalizowanie działań,
 • poprawa jakości relacji międzyludzkich,
 • zwiększenie efektywności w pracy,
 • podniesienie wydolności, poprawa kondycji fizycznej i wyników sportowych.

2. Na czym polega „hakowanie” ciała i umysłu?

Założeniem biohackingu jest traktowanie organizmu jako swoistego systemu biologicznego. Co robić, by skutecznie zwiększyć własny biologiczny potencjał? Aby rozpocząć biohacking, czasem wystarczy zmienić niewiele. Na czym się skupić? Jak programować samopoczucie i działania?

2.1. Jedzenie i suplementacja

Warto wykluczyć z jadłospisu to, co szkodzi. Z czego zrezygnować? Na przykład z cukru, fast-foodów, podjadania czy słodyczy. Należy skupić się na zdrowym odżywianiu, w którym ważne są zasady, rodzaj i jakość spożywanych produktów, a także wsłuchać się w swój organizm.

To pozwoli unikać potraw, które wywołują alergie pokarmowe bądź zwyczajnie nie służą. Kluczowe jest picie wody. Czasem, by wpłynąć na swoje ciało, wystarczy zmienić godziny spożywania posiłków.

Dla wielu osób idealnym rozwiązanie jest Intermitten Fasting, czyli okresowe głodówki. Taki sposób żywienia może zagwarantować optymalną wagę ciała, ale i poprawić gospodarkę insulinową. Bardzo ważne jest dopasowanie „okna żywieniowego” do trybu życia i potrzeb.

Bardzo ważna jest również suplementacja. Racjonalna, dobrze zbilansowana i różnorodna dieta jest ważna, niemniej istnieją substancje, które są dla organizmu cenne, ale pozyskanie ich z dietą jest utrudnione.

Mowa o kwasach Omega 3 czy witaminie D. Warto po nie sięgać, ponieważ ich obecność w organizmie pozytywnie wpływa na pracę mózgu i wzmocnienie ciała.

Zobacz także:

2.2. Odpoczynek i relaks

Aby złagodzić napięcie i stres, warto postawić na odpoczynek, stosować techniki relaksacyjne, spacerować, ćwiczyć jogę i medytować. W codziennym grafiku należy wygospodarować czas na naładowanie baterii.

To nie tylko wpływa na wydajność, ale i poprawia zdolności umysłowe oraz odporność na stres. Bardzo ważną rolę w biohackingu spełnia sen, zarówno jego ilość, jak i jakość. Brak snu bądź sen, który nie regeneruje, ma negatywny wpływ nie tylko na kondycję fizyczną, ale i psychiczną.

Zaburzenia snu mogą prowadzić do osłabienia koncentracji, obniżenia samopoczucia, a jeżeli są przewlekłe, również do problemów zdrowotnych. Ważne jest, by kłaść się spać nie tylko o rozsądnej, ale i o w miarę stałej porze.

Złym pomysłem jest picie kawy po południu czy wieczorem, a także wpatrywanie się w ekran telewizora, smartfonu czy komputera do późnych godzin nocnych. Lepszą opcją jest posłuchanie relaksującej muzyki, rozmowa z bliską osobą bądź przeczytanie książki.

2.3. Aktywność fizyczna

Spacerowanie, bieganie, pływanie czy jeżdżenie na rowerze to inwestycja w kondycję, zdrowie i samopoczucie. Warto jednak pamiętać o takich drobiazgach jak ruch w ciągu dnia.

Warto wstawać zza biurka, by rozprostować nogi, zrobić sobie krótki spacer, zejść po schodach, rezygnując z windy czy pójść do pracy pieszo, zostawiając samochód w garażu. Dobrym sposobem na poprawę wydajności ciała i umysłu jest joga czy medytacja.

Wpływają na koncentrację i samopoczucie, zwiększają produktywność, obniżają poziom stresu, łagodzą napięcie i wyciszają, pozwalają się zregenerować i poprawiają jakość snu. Mogą również łagodzić stany zapalne oraz redukować ból.

3. Od czego zacząć biohacking?

Tak naprawdę, by rozpocząć przygodę z biohackingiem, nie potrzeba żadnych gadżetów czy nakładów finansowych. Najważniejsze jest dobre nastawienie i konsekwencja. Można sobie pomóc i korzystać z aplikacji fitness czy opasek sportowych na rękę, które pozwolą gromadzić różne ważne dane.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza