Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Bill Gates twierdzi, że ta pandemia może być ostatnią. Trzeba tylko spełnić trzy kluczowe warunki

Bill Gates nie raz wypowiadał się na temat koronawirusa. Ostatnio wydał książkę pt. "Jak zapobiec kolejnej pandemii". Napisał w niej, że należy jak najszybciej wdrożyć skuteczne działania, które mogą zapobiec wybuchom kolejnych pandemii. Oto jego pomysły.

spis treści

1. Jak zapobiec pandemii? Trzy kluczowe kroki

Bill Gates jest czwartym najbogatszym człowiekiem na świecie, filantropem i współzałożycielem firmy Microsoft. Nie raz wypowiadał się na temat pandemii COVID-19 w mediach społecznościowych, telewizji czy na łamach gazet. Ostatnio napisał książkę pt. "How to prevent the next pandemic" w której dzieli się swoimi spostrzeżeniami. Jak zaznaczył, celem tej publikacji było "stworzenie konkretnej listy działań, które świat mógłby podjąć, aby zapobiec kolejnej pandemii".

Według założyciela Microsoftu rządy powinny przygotować się na następny patogen, a przede wszystkim muszą wszcząć działania w trzech kluczowych obszarach. Uważa, że ciągła inwestycja w nowoczesne szczepionki, terapie i diagnostykę może zapobiec wybuchom kolejnych pandemii.

Jak wyjaśnia Bill Gates, w dużej mierze chodzi o to, aby usprawnić zdolność do testowania i zatwierdzania nowych produktów, a także udoskonalić zdolność produkcyjną i sposoby dostarczania szczepionek m.in. poprzez plastry mikroigłowe.

"Musimy zbudować systemy, które pozwolą nam w przyszłości znacznie szybciej wykonywać nowe zabiegi" - napisał Gates.

Innym pomysłem jest stworzenie katalogu leków przeciwwirusowych, który byłby bardzo pomocny w przypadku konkretnej epidemii. Do jego realizacji można byłoby śmiało wykorzystać sztuczną inteligencję i metody obliczeniowe.

2. Udoskonalenie systemu monitorowania chorób

Znany filantrop uważa, że należy też wdrożyć działania w obszarze Global Epidemic Response and Mobilization (GERM). W jego opinii zespół globalnego reagowania stanowi jeden z kluczowych kroków do powstrzymania kolejnej pandemii.

Jak tłumaczy Gates w książce, "wiele krajów o niskim i średnim dochodzie potrzebuje silniejszych rejestrów urodzeń i zgonów, tak aby GERM mógł współpracować z lokalnymi organizacjami w celu łatwiejszego wykrycia nietypowego wzorca, który warto zbadać".

3. Wzmocnienie stabilności systemów opieki zdrowotnej

Trzeci krok, jaki należałoby wykonać, to odbudowanie systemów ochrony zdrowia wielu krajów, które zostały naruszone z powodu trwającej pandemii COVID-19. Zdaniem współzałożyciela Microsoftu jest to niezwykle kluczowe działanie.

Bill Gates twierdzi, że "wszystkie te wysiłki - nowe narzędzia, lepszy nadzór nad chorobami i poprawa systemów opieki zdrowotnej - nie będą tanie, ale w dłuższej perspektywie pozwolą ratować życie i pieniądze".

Anna Tłustochowicz, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza