Bierne palenie niszczy słuch!
Bierne palenie niesie za sobą poważne konsekwencje zdrowotne. Wystawienie na działanie dymu tytoniowego zwiększa ryzyko chorób serca, raka płuc i astmy. Grupą szczególnie zagrożoną są dzieci i nastolatki. Ostatnie doniesienia naukowe mówią, że bierne palenie może powodować u młodych ludzi utratę słuchu. O ile wcześniej wiadomo było, że sami palacze często mają problemy ze słuchem, nowe badania udowodniły, że nawet pośrednie palenie może pogorszyć słuch.
Zobacz film: "Palenie papierosów w ciąży jedną z przyczyn ADHD"
1. Wpływ biernego palenia na słuch
W celu określenia wpływu biernego palenia na słuch nastolatków, naukowcy z Nowego Jorku przeprowadzili badania na 1,5 tys. nastolatków w wieku od 12 do 19 lat. Wszyscy młodzi ludzie przeszli badania słuchu związane z umiejętnością wychwycenia dźwięków o różnych wysokościach.
Dodatkowo nastolatkom pobrano krew w celu określenia poziomu kotoniny – produktu rozkładu nikotyny w organizmie. Bardzo wysoki poziom kotoniny sugeruje, że dana osoba jest palaczem, zaś niższy, że została poddana działaniu dymu środowiskowego (biernemu paleniu).
Okazało się, że u nastolatków, które spędzały dużo czasu wśród palaczy, istniało większe prawdopodobieństwo problemów ze słuchem, związanych z nieumiejętnością wychwycenia dźwięków o niskiej częstotliwości. U około 12% młodych biernych palaczy wykryto częściową lub znaczną utratę słuchu w jednym uchu.
Dzieci nie mające kontaktu z dymem tytoniowym miały problemy ze słuchem jedynie w 8%. Możliwe jest, że taki sam problem ze słuchem dotyczy także dźwięków o wysokiej częstotliwości.
Wcześniejsze badania wykazały, że jedynie palacze mogą mieć problemy ze słuchem. Analiza naukowców z Nowego Jorku udowodniła, że nawet osoby biernie palące mogą utracić słuch w związku z wystawieniem na działanie dymu tytoniowego. Ważne jest, aby lekarze sprawdzali jakość słuchu nastolatków podczas rutynowych badań, gdyż większość uczestników badania nie zdawała sobie sprawy z problemu, który ich dotyczył.
Naukowcy mają zamiar sprawdzić, czy bierne palenie ma związek z innymi problemami nastolatków, związanymi np. z zachowaniem. Młodzi ludzie, którzy mają problemy z wychwyceniem instrukcji nauczyciela, są bowiem częściej szufladkowani jako osoby z nadpobudliwością psychoruchową – ADHD.
2. Inne dolegliwości związane z biernym paleniem
Naukowe badania już wcześniej dostarczyły dowodów na to, że bierne palenie może powodować takie same problemy zdrowotne, jak palenie bezpośrednie. U osób poddanych działaniu dymu tytoniowego zwiększa się ryzyko zachorowania na raka, w szczególności raka płuc. Inny skutek biernego palenia to zwiększone prawdopodobieństwo chorób serca.
Kobiety ciężarne wystawione na działanie dymu papierosowego są bardziej podatne na poronienia, a u ich dzieci zwiększa się ryzyko wad wrodzonych oraz śmierci łóżeczkowej. Bierne palenie jest również odpowiedzialne za infekcje płucne, rozwój astmy u dzieci i dorosłych oraz zaostrzenie alergii. Niektórzy sugerują, że dym tytoniowy może doprowadzić do problemów z psychiką, a nawet do depresji.
Co roku bierne palenie przyczynia się do śmierci około 19 tys. Europejczyków, mimo zakazu palenia w miejscach publicznych. Bierne palenie jest realnym i poważnym zagrożeniem. Należy ograniczyć do minimum kontakt osób niepalących z dymem tytoniowym, szczególnie jeśli chodzi o dzieci, nastolatków i kobiety ciężarne.
Komentarze