Trwa ładowanie...

Bierne palenie niszczy słuch!

Bierne palenie niesie za sobą poważne konsekwencje zdrowotne. Wystawienie na działanie dymu tytoniowego zwiększa ryzyko chorób serca, raka płuc i astmy. Grupą szczególnie zagrożoną są dzieci i nastolatki. Ostatnie doniesienia naukowe mówią, że bierne palenie może powodować u młodych ludzi utratę słuchu. O ile wcześniej wiadomo było, że sami palacze często mają problemy ze słuchem, nowe badania udowodniły, że nawet pośrednie palenie może pogorszyć słuch.

Zobacz film: "Palenie papierosów w ciąży jedną z przyczyn ADHD"

1. Wpływ biernego palenia na słuch

Bierne palenie
Bierne palenie

Bierne palenie jest równie niezdrowe, jak aktywne. Najczęstsze konsekwencje zdrowotne palenia to choroby...

zobacz galerię

W celu określenia wpływu biernego palenia na słuch nastolatków, naukowcy z Nowego Jorku przeprowadzili badania na 1,5 tys. nastolatków w wieku od 12 do 19 lat. Wszyscy młodzi ludzie przeszli badania słuchu związane z umiejętnością wychwycenia dźwięków o różnych wysokościach.

Dodatkowo nastolatkom pobrano krew w celu określenia poziomu kotoniny – produktu rozkładu nikotyny w organizmie. Bardzo wysoki poziom kotoniny sugeruje, że dana osoba jest palaczem, zaś niższy, że została poddana działaniu dymu środowiskowego (biernemu paleniu).

Okazało się, że u nastolatków, które spędzały dużo czasu wśród palaczy, istniało większe prawdopodobieństwo problemów ze słuchem, związanych z nieumiejętnością wychwycenia dźwięków o niskiej częstotliwości. U około 12% młodych biernych palaczy wykryto częściową lub znaczną utratę słuchu w jednym uchu.

Dzieci nie mające kontaktu z dymem tytoniowym miały problemy ze słuchem jedynie w 8%. Możliwe jest, że taki sam problem ze słuchem dotyczy także dźwięków o wysokiej częstotliwości.

Wcześniejsze badania wykazały, że jedynie palacze mogą mieć problemy ze słuchem. Analiza naukowców z Nowego Jorku udowodniła, że nawet osoby biernie palące mogą utracić słuch w związku z wystawieniem na działanie dymu tytoniowego. Ważne jest, aby lekarze sprawdzali jakość słuchu nastolatków podczas rutynowych badań, gdyż większość uczestników badania nie zdawała sobie sprawy z problemu, który ich dotyczył.

Naukowcy mają zamiar sprawdzić, czy bierne palenie ma związek z innymi problemami nastolatków, związanymi np. z zachowaniem. Młodzi ludzie, którzy mają problemy z wychwyceniem instrukcji nauczyciela, są bowiem częściej szufladkowani jako osoby z nadpobudliwością psychoruchową – ADHD.

2. Inne dolegliwości związane z biernym paleniem

Naukowe badania już wcześniej dostarczyły dowodów na to, że bierne palenie może powodować takie same problemy zdrowotne, jak palenie bezpośrednie. U osób poddanych działaniu dymu tytoniowego zwiększa się ryzyko zachorowania na raka, w szczególności raka płuc. Inny skutek biernego palenia to zwiększone prawdopodobieństwo chorób serca.

Kobiety ciężarne wystawione na działanie dymu papierosowego są bardziej podatne na poronienia, a u ich dzieci zwiększa się ryzyko wad wrodzonych oraz śmierci łóżeczkowej. Bierne palenie jest również odpowiedzialne za infekcje płucne, rozwój astmy u dzieci i dorosłych oraz zaostrzenie alergii. Niektórzy sugerują, że dym tytoniowy może doprowadzić do problemów z psychiką, a nawet do depresji.

Co roku bierne palenie przyczynia się do śmierci około 19 tys. Europejczyków, mimo zakazu palenia w miejscach publicznych. Bierne palenie jest realnym i poważnym zagrożeniem. Należy ograniczyć do minimum kontakt osób niepalących z dymem tytoniowym, szczególnie jeśli chodzi o dzieci, nastolatków i kobiety ciężarne.

Następny artykuł: Choroby wywoływane przez palenie tytoniu

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.