Trwa ładowanie...

Bezpośredni masaż serca - wskazania, przebieg i możliwe powikłania

Masaż serca to czynność, którą należy wykonać u osoby, u której nie występują oznaki życia: nie ma tętna, serce przestało bić, brak oddechu. Wyróżniamy dwa rodzaje masażu serca: pośredni i bezpośredni. Masaż serca pośredni wykonujemy poprzez uciśnięcie przedniej ściany klatki piersiowej, masaż serca bezpośredni najczęściej wykonywany jest w warunkach szpitalnych na sali operacyjnej na otwartej klatce piersiowej. Bezpośredni masaż serca wykonujemy przy użyciu defibrylatora oraz leków podawanych dożylnie. Najczęściej wykonywany jest po zabiegu kardiochirurgicznym.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

spis treści

1. Zatrzymanie akcji serca i wskazania do bezpośredniego masażu serca

Defibrylacja
Defibrylacja

Defibrylator używany w karetkach pogotowia ratunkowego.

zobacz galerię

Istnieje wiele przyczyn jakie mogą doprowadzić do zatrzymania akcji serca. Wśród przyczyn wyróżniamy: zawał, tamponadę worka osierdziowego, zabiegi kardiochirurgiczne, zaburzenia elektrolitowe, odmę oraz dysfunkcję stymulatora. Istotne dla przeżycia jest wczesne rozpoznanie zatrzymania krążenia, poinformowanie odpowiednich służb ratowniczych a także rozpoczęcie resuscytacji krążeniowo-oddechowej.

Człowiek, u którego serce przestało bić najczęściej traci przytomność, nie oddycha, nie można wyczuć tętna. W warunkach szpitalnych, gdzie najczęściej wykonywany jest masaż serca bezpośredni, szczególnie na oddziałach kardiochirurgicznych, o zaprzestaniu czynności serca alarmują monitory. W warunkach pozaszpitalnych warto rozpoznać brak podstawowych czynności życiowych. Może to uratować życie i zwiększyć szanse na powót do zdrowia.

Bezpośredni masaż serca wykonuje się zwykle w czasie operacji klatki piersiowej lub po operacji, z koniecznością powtórnego otworzenia klatki piersiowej, w momencie gdy ustaje czynność skurczowa serca. Bezpośredni masaż serca wykonuje się także u osób z urazami klatki piersiowej, u których serce przestało bić. We wszystkich przypadkach, w których uciśnięcie przedniej ściany klatki piersiowej przyczyniłoby się do uszkodzenia serca oraz w przypadku trzykrotnej nieefektywnej defibrylacji zewnętrznej po zabiegu kardiochirurgicznym wykonujemy bezpośredni masaż serca.

2. Przebieg bezpośredniego masażu serca i możliwe powikłania

Masaż bezpośredni serca wykonujemy za pomocą specjalnych łyżek defibrylatora do masażu bezpośredniego. Energia, jaka jest wykorzystywana w czasie bezpośredniego przyłożenia łyżek defibrylatora do komór serca, jest znacznie mniejsza niż energia stosowana do defibrylacji pośredniej. W trakcie ładowania defibrylatora można stosować dodatkowe uciśnięcia serca łyżkami. Defibrylację bezpośrednią wykonujemy według standardowych algorytmów.

Podczas masażu możliwe jest przebicie serca, zwłaszcza jeśli pacjent miał ostatnio zawał serca, a także zator powietrzny lub uszkodzenie płuc. Po bezpośrednim masażu serca wzrasta również ryzyko zawału serca lub uszkodzenia mózgu. Zarówno bezpośredni, jak i pośredni masaż serca mogą uratować komuś życie. O ile pośredni masaż serca może spróbować wykonać każdy po przebyciu kursu pierwszej pomocy, masaż bezpośredni mogą przeprowadzić tylko lekarze lub wyszkolony personel medyczny w wyjątkowych przypadkach.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

    Pomocni lekarze

    Szukaj innego lekarza