Trwa ładowanie...

Bayer musi zapłacić 78 milionów dolarów ogrodnikowi. Stosował Roundup, który zawiera glifostat. Według sądu środek przyczynił się do powstania raka

Niemiecki koncern Bayer, produkujący Roundup musi wypłacić amerykańskiemu ogrodnikowi potężne odszkodowanie. Sąd apelacyjny i tak był wyjątkowo łagodny dla firmy, ponieważ obniżył wysokość odszkodowania zasądzonego na rzecz poszkodowanego o 210 milionów dolarów.

1. Glifostat jest szkodliwy?

Sprawa ciągnie się od blisko trzech lat. Dewayne Johnson, ogrodnik jednej ze szkół w stanie Kalifornia, wytoczył sprawę producentowi glifostatu, ponieważ uważa, że środek przyczynił się do wystąpienia u niego choroby nowotworowej. Pierwszy wyrok w tej sprawie zapadł w sierpniu 2018 roku i był druzgocący dla producenta Roundupu. Nie dość, że sąd nie miał wątpliwości, że środek miał wpływ na rozwinięcie nowotworu, to jeszcze zasądził potężne odszkodowanie na rzecz ogrodnika. Firma miała zapłacić 289 milionów dolarów odszkodowania.

Zobacz film: "Kasza - zdrowa alternatywa dla ziemniaków"

Prawnicy firmy Bayer nie zgodzili się z wyrokiem i złożyli apelację.

2. Wyrok w sprawie Roundupu

W międzyczasie wiele innych osób zdecydowało się na podobne działania i również wytoczyło sprawy sądowe Bayerowi. Wartość akcji niemieckiego giganta branży chemicznej zaczęły spadać. Obecnej sytuacji na pewno nie poprawi wyrok kalifornijskiego sądu apelacyjnego. Zdaniem składu sędziowskiego, Johnson przedstawił sporo dowodów, które wskazują na to, że to glifostat, wraz z innymi składnikami Roundupu, przyczynił się do powstania raka u mężczyzny.

Mimo to sąd był całkiem łaskawy dla niemieckiej firmy. Pomniejszył, zasądzone w pierwszej instancji, odszkodowanie z 289 milionów dolarów do 79 milionów.

Polscy rolnicy również stosują Roundup (123rf)
Polscy rolnicy również stosują Roundup (123rf)

3. Rakotwórczy glifostat

W 2015 roku Amerykanie oficjalnie uznali glifosat za substancję o działaniu rakotwórczym. W Unii Europejskiej wciąż jest używany.

Roundup to środek chwastobójczy, którego substancją czynną jest glifosat. International Agency for Research on Cancer ostrzega przed spożywaniem żywności, która zawiera ten składnik.

Zobacz także: Polacy stosują Roundup na potęgę. Rolnicy nie są świadomi konsekwencji

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Roundup jest stosowany również w UE
Roundup jest stosowany również w UE (123rf)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza