Trwa ładowanie...
Przeczytaj raport abcZdrowie
Temat miesiąca: Alkohol

Bariatra - specjalista od chorób związanych z nadwagą

Bariatra to lekarz, do którego zgłaszają się osoby zmagające się z dodatkowymi kilogramami. Jego zakres kompetencji jest bardzo szeroki i obejmuje zarówno zalecenia dotyczące diety, treningu, jak i chirurgiczne zwalczanie otyłości. Zobacz, kiedy warto zgłosić się do bariatry i jak może on pomóc rozwiązać problemy z nadwagą.

Zobacz film: "Do jakich chorób może prowadzić nadwaga?"

spis treści

1. Kim jest bariatra?

Bariatra to specjalista z zakresu diagnostyki, profilaktyki oraz leczenia problemów z nadwagą i otyłością każdego stopnia. Jego zawód obejmuje zagdnienia dietetyki, metod odchudzania oraz chirurgiczne metody leczenia. Szczególnym zainteresowaniem bariatry jest problem ogromnej otyłości i sposoby na jej zwalczenie.

Do bariatry zgłaszają się pacjenci bez względu na płeć, wiek czy wykonywany zawód. Z problemem nadwagi i otyłości mogą borykać się wszyscy. Ze względu na to, że nadmierne kilogramy często wiążą się także z innymi schorzeniami, bariatra musi mieć wiedzę także na temat takich chorób, jak:

 • nadciśnienie
 • cukrzyca
 • choroby serca
 • astma
 • choroby nowotworowe
 • bezdech senny

Rekomendowane przez naszych ekspertów

1.1. Bariatria i problem otyłości w Polsce

W Polsce bariatria wciąż jest mało popularną dziedziną medycyny, niemniej bardzo potrzebną. Szacuje się, że co piąty mężczyzna i co czwarta kobieta w naszym kraju zmaga się z nadwagą lub otyłością. Porblem nadmiernych kilogramów dotyka także średnio co piąte dziecko. To dość niepokojące statystyki i warto zadbać o swoje zdrowie jak najwcześniej. Jeśli przegapimy moment "przełomowy", wówczas bariatra może być naszą ostatnią deską ratunku.

2. Z jakimi objawami warto zgłosić się do bariatry?

Tak naprawdę każdy dodatkowy kilogram, z którym nie potrafimy sobie poradzić, jest odpowiednim powodem do odwiedzenia bariatry, który łączy w sobie kompetencje dietetyka, chirurga oraz internisty.

Nadwadze i otyłości towarzyszą często dodatkowe objawy, takie jak:

 • ciągłe zmęczenie
 • bóle kości i stawów
 • bóle kręgosłupa
 • zaburzenia apetytu
 • problemy z oddychaniem
 • zaburzenia trawienne
 • obniżone samopoczucie

Otylość wiąże się często także z zaburzeniami samooceny, co może wywołać stany depresyjne i zaburzenia psychonerwicowe. Z tego powodu bariatra bardzo często oferuje dodatkowe leczenie w postaci psychoterapii.

3. Metody diagnostyki i leczenia w bariatrii

Bariatra, po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu lekarskiego, może zlecić szereg badań diagnostycznych. Podczas rozmowy z lekarzem pacjent nie może pomijać żadnych istotnych faktów, takich jak przebyte operacje, zabiegi, choroby w rodzinie czy jakiekolwiek problemy zdrowotne. Należy także przekazać specjaliście informacje o prowadzonym trybie życia i stosowanych dietach.

Lekarz w ramach diagnostyki może wykonać pełną analizę składu ciała oraz skierować pacjenta na badania, takie jak gastro- i kolonoskopia, badania kardiologiczne oraz konsultacja psychologiczna.

Podstawą leczenia jest ustalenie właściwej przyczyny. Czasem otyłość wynika z nieprawidłowości metabolicznych, z niewłaściwej pracy określonych układów i narządów lub z problemów psychologicznych. Jeśli podjadanie i niechęć do aktywności fizycznej wynika z braku akceptacji, traumatycznych doświadczeń i są wyrazem "zajadania" emocji, warto wdrożyć dodatkowo psychoterapię.

Bariatra może zalecić odpowiednie postępowanie dietetyczne i pomóc w ułożeniu planu treningowego.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza