Trwa ładowanie...

Bank roślinnych zasobów genowych w Charkowie zniszczony przez Rosjan. Spłonęło tysiące odmian z całego świata

Rosyjska armia zniszczyła bank roślinnych zasobów genowych w Charkowie, jeden z największych na świecie. - Wszystko zamieniło się w popiół - dziesiątki tysięcy próbek materiału siewnego. Łącznie z odmianami liczącymi setki lat, pradawnymi, których nie uda się już odzyskać - podkreślił dr Serhij Awramenko z Narodowej Akademii Nauk Ukrainy.

spis treści

1. 160 tysięcy odmian i hybryd z całego świata

- (Nawet) za Niemiec hitlerowskich, gdy cała Ukraina była pod okupacją, Niemcy nie zniszczyli tego zbioru. Wręcz przeciwnie, próbowali ją zachować, zabezpieczyć jej część, bo wiedzieli, że ich potomkowie mogą ich potrzebować. W końcu bezpieczeństwo żywnościowe każdego kraju zależy od takich banków zasobów genetycznych - wyjaśnił dr Awramenko cytowany przez portal The Insider.

Zobacz film: "Lekarz komentuje specustawę o zatrudnieniu lekarzy z Ukrainy"

W zniszczonym banku roślinnych zasobów genowych znajdowały się tysiące odmian z całego świata
W zniszczonym banku roślinnych zasobów genowych znajdowały się tysiące odmian z całego świata (Getty Images)

Jego zdaniem, ukraińska armia nigdy nie stacjonowała w budynku instytutu i to bank zasobów genowych był celem ostrzału. Znajdowało się w nim ponad 160 tys. odmian i hybryd roślinnych z całego świata.

2. "Tego nie uda się już odzyskać"

- Wszystko zamieniło się w popiół - dziesiątki tysięcy próbek materiału siewnego! Łącznie z odmianami liczącymi setki lat, pradawnymi, których nie uda się już odzyskać. Wszystko spłonęło - powiedział naukowiec.

Jak dodał, hodowcy z całego świata, łącznie z Rosją, zamawiali próbki z charkowskiej puli genowej, aby tworzyć własne odmiany.

Źródło: PAP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Bank roślinnych zasobów genowych w Charkowie był jednym z największych na świecie
Bank roślinnych zasobów genowych w Charkowie był jednym z największych na świecie (Getty Images)
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza