Trwa ładowanie...

Badania dla cukrzyków

Badania dla cukrzyków obejmują różne testy wykonywane przez lekarza. Przede wszystkim jest to pomiar poziomu cukru we krwi, dzięki któremu dokonuje się rozpoznania cukrzycy. Jeżeli pacjent zgłasza się z objawami sugerującymi cukrzycę lekarz przeprowadza wstępny wywiad mający na celu przegląd przeszłych schorzeń oraz obecności schorzenia w historii danej rodziny. Jeżeli zauważyłeś jakieś niepokojące objawy mogące sugerować cukrzycę, nie czekaj i jak najszybciej zgłoś się do lekarza internisty.

Zobacz film: "Jaki wpływ na życie ma cukrzyca?"

spis treści

1. Badania, które trzeba wykonać przy podejrzeniu cukrzycy

Do postawienia diagnozy niezbędne są następujące badania:

 • Analiza moczu może być stosowana do poszukiwania glukozy i ciał ketonowych z rozpadu tłuszczu. Jednak same badania moczu nie są w stanie rozpoznać cukrzycy. Badania stężenia glukozy we krwi, które są stosowane do diagnozowania cukrzycy:
 • Badanie poziomu glukozy we krwi na czczo - cukrzyca rozpoznawana jest, jeśli jest on wyższy niż 126 mg/dl. Poziomy od 100 do 126 mg/dl są określane jako nieprawidłowa glikemia na czczo lub stan przedcukrzycowy. Poziomy te są uważane za czynniki ryzyka cukrzycy typu 2 i jej powikłań.
 • Badanie poziomu glukozy we krwi (nie na czczo) - podejrzewa się cukrzycę, jeżeli poziom cukru we krwi jest wyższy niż 200 mg/dl i towarzyszą mu klasyczne objawy takie jak: wzmożone pragnienie, częste oddawanie moczu, uczucie zmęczenia. (Badanie to musi być potwierdzone na czczo).
 • Doustny test tolerancji glukozy - cukrzyca rozpoznawana jest, gdy poziom glukozy jest większy niż 200 mg/dl po 2 godzinach (test ten stosowany jest w cukrzycy typu 2). Badanie Ketone jest kolejnym testem, używanym do badania cukrzycy typu 1. Ketony są wytwarzane przez podział tkanki tłuszczowej i mięśni, są one szkodliwe na wysokim poziomie. Do badania używa się próbki moczu. Wysoki poziom ciał ketonowych we krwi może doprowadzić do poważnego stanu zwanego kwasicą ketonową. Badanie Ketone jest zwykle wykonywane, kiedy poziom cukru we krwi jest wyższy niż 240 mg/dl,
 • a także w ostrym okresie choroby (np. zapalenie płuc, zawał serca lub udar mózgu).

Powyższe badania pozwolą upewnić się co do diagnozy oraz stopnia zaawansowania cukrzycy. Pomogą również w dokładnym ustaleniu typu schorzenia. W przypadku stwierdzenia choroby należy mieć stały kontakt z diabetologiem.

Badanie moczu na glukozę
Badanie moczu na glukozę

Badanie ogólne moczu na obecność glukozy wykonywane jest metodami półilościowymi, jak np. domowe testy

zobacz galerię

2. Zalecane badania dla diabetyków

Osoby ze zdiagnozowaną cukrzycą powinny systematycznie wykonywać następujące badania:

 • HbA1c – test hemoglobiny glikowanej – powinien być przeprowadzany dwa razy w roku, przy czym u dzieci poniżej 11. roku życia badanie wykonuje się po każdym 5-letnim okresie choroby, natomiast po okresie dojrzewania test jest przeprowadzany zgodnie z zaleceniami okulistycznymi; jeśli cukrzyca ma chwiejny przebieg, badanie należy wykonywać co trzy miesiące,
 • cholesterol całkowity, cholesterol frakcji LDL oraz cholesterol frakcji HDL należy badać raz w roku, ale w przypadku terapii lekami hipolipemizującymi testy należy przeprowadzać co 3-6 miesięcy; podobnie jest w przypadku badania poziomu trójglicerydów,
 • kreatynina w surowicy – należy badać jej stężenie raz w roku,
 • albuminuria – jej badanie powinno przeprowadzać się raz w roku, ale u osób z towarzyszącą albuminurią test należy wykonywać co 3-6 miesięcy; badania nie powinno być przeprowadzane u dzieci poniżej 10. roku życia, ani u osób z cukrzycą typu 1, która trwa krócej niż 5 lat,
 • ciśnienie tętnicze – powinno być mierzone podczas każdej wizyty,
 • badanie dna oczu – należy wykonywać je raz w roku lub zgodnie z zaleceniami,
 • badanie EKG spoczynkowe – powinno być przeprowadzane raz w roku u osób powyżej 35. roku życia,
 • badanie EKG wysiłkowe – wykonuje się je raz na dwa lata u osób, które ukończyły 35 lat,
 • badanie tętnic kończyn dolnych metodą dopplerowską – jest przeprowadzane raz na dwa lata u osób powyżej 35. roku życia,
 • badanie neurologiczne wraz z oceną czucia wibracji – jest wykonywane 1-2 razy w roku,
 • testy na obecność neuropatii autonomicznej - są przeprowadzane raz na 1-2 lata,
 • badanie stóp – powinno być wykonywane podczas każdej wizyty.

Badania są niezwykle istotne. Pomagają wykryć cukrzycę i monitorować stan chorego. Aby uniknąć powikłań związanych z tą chorobą, warto regularnie poddawać się testom.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza