Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Badanie stwierdza, że ​​problemy seksualne osób starszych są lekceważone przez lekarzy

Problemy seksualne i pragnienia aktywności seksualnej u ludzi starszych często są ignorowane i odwoływane ze względu na ich wiek, jak sugerują nowe badania.

Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Menchesterze zauważają, z jakimi  przeszkodami borykają się niektóre starsze pary w wypełnianiu ich życia seksualnego i jak należy dostosowywać się do tych barier.

W badaniu analizowano pisemne uwagi od ponad tysiąca osób dorosłych w wieku od 50 do 90 lat, którzy odpowiedzieli na zadawane im pytania dotyczące ich życia seksualnego.

Problemy seksualne osób starszych często są ignorowane przez lekarzy
Problemy seksualne osób starszych często są ignorowane przez lekarzy (123rf)

Respondenci obu płci podkreślili swój niepokój na temat tego, jak ich problemy są traktowane przez pracowników służby zdrowia.

Uczestnicy opowiedzieli także, jak starali się przezwyciężyć problemy wpływające na ich aktywność seksualną, takie jak spadek pożądania seksualnego lub trudności ze zdrowiem fizycznym. Jeden człowiek w wieku około osiemdziesięciu lat poinformował o tym, że odmówiono mu stosowania Viagry na zaburzenia erekcji ze względu na koszty.

Uczestnicy badania, opublikowanego w czasopiśmie „Ageing and Society”, mówią, że również inne elementy wpływają na aktywność seksualną, w tym warunki zdrowotne i fizyczne czasowe osłabienie, status płci w związkach i dobre samopoczucie psychiczne.

W tych miejscach ludzie dożywają późnej starości
W tych miejscach ludzie dożywają późnej starości [6 zdjęć]

Na mapie świata istnieje pięć najzdrowszych punktów. To tak zwane Blue Zones – Niebieskie Strefy Długowieczności.

zobacz galerię

Stwierdzono również, że mężczyźni są bardziej skłonni rozmawiać o wpływie warunków zdrowotnych dotyczących czynności seksualnych, natomiast kobiety bardziej skłonne są do tego, aby mówić o trudnościach związanych ze zdrowiem seksualnym w kontekście relacji.

Badanie zaleca praktykę opieki zdrowotnej, które powinno pozytywnie angażować się w problematykę funkcjonowania seksualnego i aktywności seksualnej w celu poprawy zdrowia i dobrego samopoczucia osób starszych, zwłaszcza w kontekście długoterminowych problemów zdrowotnych.

 

Nie taka straszna starość
Nie taka straszna starość [4 zdjęcia]

W zachodniej kulturze starość jest czymś, co przeraża, z czym się walczy i co ciężko zaakceptować. Chcemy

zobacz galerię

Wyniki opierają się na danych empirycznych publikowanych w naszym wcześniejszym artykule (Sexual health and wellbeing among older men and women in England; Archives of Sexual Behaviour), w którym opisano szczegółowy obraz z życia seksualnego starszych mężczyzn i kobiet. Jednak ważne jest, aby sprawdzić, jak czynniki takie jak stan zdrowia, zmiana wieku i wzajemne relacje w związku wpływają na satysfakcję z życia seksualnego.

"Badania te dodatkowo są wspierane przez nasze rozumienie miłości i intymności w późniejszym życiu" -  powiedział współautor badania David Lee, pracownik naukowy z Uniwersytetu w Manchesterze.

"Doceniając indywidualne i osobiste perspektywy seksualności i zdrowia seksualnego, ma to ogromne znaczenie, jeśli chcemy poprawić postawy służby zdrowia wobec seksualności osób starszych" – mówią naukowcy.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza