W celu wykrywania białka w moczu stosuje się metodę paskową, która wykrywa głównie albuminy. W laboratoriach do oceny ilościowej wydalanego białka używa się metod kalorymetrycznych, a do oceny albuminurii metod immunologicznych.
Zdrowy człowiek wydala białko z moczem w wysokości nieprzekraczającej 250 mg. Jeżeli norma zostaje przekroczona, występuje białkomocz. Ponieważ istnieje kilka możliwych przyczyn białkomoczu, w celu ich usystematyzowania, podzielono je na trzy grupy:
- Przyczyny przednerkowe są w przypadku nadmiernej hemolizy, rozpadu mięśni (mioglobina), w niektórych chorobach układu krwiotwórczego (łańcuchy lekkie i ciężkie immunoglobulin).
- Przyczyny nerkowe mają miejsce w uszkodzeniach strukturalnych lub czynnościowych kłębuszków oraz cewek nerkowych.
- Przyczyny zanerkowe, kiedy to jest obecny stan zapalny dróg moczowych, wydzielanie białka Tamma i Horsfalla przez cewki dystalne.
Należy pamiętać, iż testy paskowe wykrywające białko mogą dawać wyniki fałszywie dodatnie, w takich przypadkach jak: krwiomocz, czy też po przetoczeniu niektórych preparatów krwiozastępczych.
Wykonanie i interpretację domowego badania na obecność białka w moczu przedstawi krok po kroku Lekarz Łukasz Dubielecki.