Trwa ładowanie...

INR - czym jest, wskazania, normy, interpretacja,

INR to inaczej znormalizowany czas protrombinowy. Wykorzystywany jest podczas określania krzepliwości krwi - w badaniu zwanym kaogulogramem. Jeśli INR wykaże zbyt niską lub zbyt wysoką krzepliwośc krwi, należy podjąć odpowiednie działanie. Dlatego wykoananie tego badania jest tak istotne - może zapobiec wielu dolegliwościom, także tym, które są groźne dla naszego życia.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

spis treści

1. Co to jest INR

INR to jeden ze wskazników oznaczanych w kaogulogramie, czyli badaniu oceniającym krzepliwość krwi. Badanie krzepnięcia krwi jest podstawowym badaniem używanym do stwierdzenia parametru powodującego zaburzenia. Najczęściej badanie to ma charakter profilaktyczny, ale lekarz może zlecić jego wykonanie, jeśli podejrzewa zaburzenia krzepnięcia krwi.

Im INR jest wyższe tym krew wolniej krzepnie. Badanie pozwala określić tendencje do krwawień lub zakrzepów. Kontrolowanie INR pozwala na określenie skuteczności leczenia doustnymi lekami przeciwzakrzepowymi.

Badanie poziomu INR jest również zalecane pacjentom w celu diagnostyki przyczyn krwawień, oceny czynności wątroby, niedoboru witaminy K oraz oceny układu krzepnięcia przed zabiegiem operacyjnym.

Jeśli podejrzewasz, że któryś z twoich parametrów krzepliwości krwi jest nieprawidłowy, gdyż doświadczasz niekontrolowanych krwawień wykonaj badanie pod kątem krzepliwości krwi, w tym również INR, ponieważ krzepliwość krwi można regulować farmakologicznie, jeśli występują jakieś zaburzenia.

2. Kiedy wykonać badanie INR

INR wraz z innymi badaniami na krzepliwość krwi zaleca się osobom, które często krwawią lub na ich skórze powstają siniaki oraz osobom, które maja wydłużony czas protrombinowy i częściowy czas protrombinowy. Częste krwawienia mogą być związane z utratą witaminy K oraz problemami z wątrobą. Dlatego osoby, które borykają się z takimi problemami powinny wykonać badania w kierunku krzepnięcia krwi w tym również INR. Krew do badania INR pobiera się z żyły w ramieniu.

Poziom INR jest zazwyczaj badany u osób, która przechodzą terapię antykoagulantami. Wskazaniem do badania INR jest więc podawanie pacjentowi np. acenocumarolu i warfaryny (na podstawie wyniku INR możliwe jest dostosowywanie potrzebnej pacjentowi dawki tychże leków).

3. Normy dla INR

INR jest jednym z elementów badania krzepliwości krwi. Badanie krzepnięcia krwi, czyli tzw. koagulogram pokazuje wartości:

  • czasu protrombinowego (PT),
  • wskaźnika Quicka (PT%),
  • INR,
  • czasu kaolinowo-kefalinowego (APTT),
  • czasu trombinowego (TT),
  • stężenia fibrynogenu, poziom D-dimerów, stężenia antytrombiny III.

Niska krzepliwość krwi oznacza, że jeden z parametrów krzepliwości ma osłabione zdolności krzepnięcia. Aby krzepliwość krwi była w normie wszystkie parametry krzepliwości, w tym również INR muszą funkcjonować prawidłowo, jednak każdy parametr posiada inne normy. Zazwyczaj 100 proc. oznacza prawidłowe funkcjonowanie.

Normy INR wynoszą zwykle od 0,8 do 1,2. Na wartość INR ma wpływ głównie stan zdrowia pacjenta. Wynik INR wygląda inaczej u osób, które są leczone antykoagulantami w czasie choroby zakrzepowo-zatorowej żył, u osób z wadami zastawek serca lub u ludzi z migotaniem przedsionków. W tym przypadku oczekiwany INR wynosi od 2,0 do 3,0. Oczekiwane wyniki INR u osób po wszczepieniu zastawek wynoszą od 2,5 do 3,5.

4. Jak interpretować wyniki

INR wskazuje na różne nieprawidłowości w krzepnięciu krwi. Nieprawidłowości w krzepnięciu krwi mogą być nabyte lub wrodzone, łagodne lub ostre, stałe lub czasowe. Wrodzone są rzadkie i zazwyczaj dotyczą tylko jednego parametru. Przykładem wrodzonej choroby krzepliwości krwi jest hemofilia.

Nabyte nieprawidłowości w krzepnięciu krwi mogą być spowodowane przewlekłymi chorobami, tj.: chorobami wątroby oraz nowotworami lub niedoborami witaminy K.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Następny artykuł: Wskaźnik INR

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.