Trwa ładowanie...

Badanie histopatologiczne - przebieg, badanie skóry głowy

Badanie histopatologiczne to mikroskopowe badanie materiału tkankowego, które ma na celu ocenę i diagnozę zmian nowotworowych w tkankach. Badanie histopatologiczne jest skuteczniejsze niż cytologia, ponieważ pozwala na przestrzenną ocenę zmian chorobowych. Zazwyczaj badanie histopatologiczne trwa kilkanaście minut. Przed pobraniem materiału i wykonaniem badania histopatologicznego, należy zgłosić lekarzowi skłonność do krwawień (skaza krwotoczna oraz uczulenie na leki i zewnętrzne środki odkażające.

Zobacz film: "Co może wykryć cytologia?"

spis treści

1. Co to jest badanie histopatologiczne

Badanie histopatologiczne charakteryzuje się wysokim stopniem skuteczności. Badanie histopatologiczne ma duże zastosowanie w diagnostyce choroby nowotworowej. Polega na pobraniu materiału od pacjenta i zbadaniu go pod mikroskopem. Badanie histopatologiczne stanowi wstęp do każdej diagnozy i podjęcia odpowiedniego sposobu leczenia. Dzięki obrazowi badania histopatologicznego lekarz podejmuje decyzję o rozległości zabiegu operacyjnego, orzeka o rodzaju nowotworu i stopniu jego złośliwości. Wybór metody histopatologicznej zależy od rodzaju podejrzewanego nowotworu, nakłuwanej tkanki, osiągalności guza, wyboru znieczulenia (znieczulenia ogólnego lub znieczulenia miejscowego), metody operacyjnej (jeśli stwierdzony został nowotwór).

Sposób pobierania materiału histopatologicznego powoduje, że wyróżnia się kilka metod histopatologicznych, do których należą:

  • cytologia złuszczeniowa;
  • biopsja aspiracyjna cienkoigłowa (BAC, punkcja);
  • biopsja gruboigłowa (oligobiopsja);
  • biopsja wiertarkowa;
  • biopsja otwarta;
  • biopsja śródoperacyjna (badanie doraźne, intra);
  • laboratoryjne techniki przygotowania pobranego materiału;
  • preparaty barwione;
  • preparaty mrożone;
  • rozmaz.
5 chorób, które są często źle diagnozowane
5 chorób, które są często źle diagnozowane [6 zdjęć]

Niektóre choroby są łatwe do zdiagnozowania w oparciu o objawy lub badania. Jednak istnieje sporo przypadłości,...

zobacz galerię

2. Tkanki pobrane do badania histopatologicznego

Badanie histopatologiczne jest wykonywane w określonych przypadkach. Tkanki pobrane do badania histopatologicznego na drodze metody, jaką jest biopsja, zostają umieszczone w formalinie (lub innym utrwalaczu), a następnie są poddawane obróbce histopatologicznej. Badanie histopatologiczne polega na umieszczeniu materiału w stężonym roztworze etanolu (lub innej substancji) w celu odwodnienia próbki. Po upływie kilkunastu godzin jest on utwardzany i zalewany parafiną], a następnie krojony w kilkumilimetrowe paseczki, umieszczany na szkiełkach mikroskopowych i poddawany procesowi barwienia.

W trakcie pobierania materiału do badania histopatologicznego pacjent powinien zgłosić wszelkie doznania bólowe, jeżeli takie występują.

Badanie histopatologiczne wykonuje się, gdy jest potrzeba rozpoznania histopatologicznego, oceny zaawansowania klinicznego choroby, uzyskania materiału do innych badań (obecność receptorów, np.estrogenowych w guzach piersi) czy też oceny czystości onkologicznych wyciętych marginesów tkankowych.

Histopatologiczne badania są niezastąpione w diagnostyce chorób nowotworowych. Wynik badania histopatologicznego pozwala dodatkowo na ocenę zmian chorobowych u osób zmarłych, u których wykonano sekcję naukową-lekarską lub sądowo-lekarską, stwierdzenie przyczyny zgonu, obserwację postępu leczenia, a także rozpoznanie wielu schorzeń zapalnych i zwyrodnieniowych.

3. Badanie histopatologiczne skóry głowy

Badanie histopatologiczne skóry głowy nie jest wykonywane w każdym przypadku łysienia. W większości przyczynami łysienia są zaburzenia hormonalne oraz choroby ogólnoustrojowe, czasami stosowane leki lub niewłaściwa dieta. W takich przypadkach kluczem do właściwego rozpoznania jest wywiad lekarski i szczera rozmowa z lekarzem. Czasami konieczne są także badania laboratoryjne, w szczególności pod kątem hormonów. Jeśli przyczyną łysienia jest choroba ogólnoustrojowa, najczęściej wypadaniu włosów towarzyszą inne objawy tej choroby.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Badanie histopatologiczne skóry głowy w celu wykrycia przyczyny wypadania włosów nie jest procedurą rutynową. Ponieważ badanie histopatologiczne jest badaniem inwazyjnym, nie jest wykonywane u każdego pacjenta borykającego się z łysieniem. Po pierwsze to badanie włosów jest procedurą wymagającą wycięcia fragmentu skóry głowy, więc niesie za sobą większe ryzyko powikłań niż inne badania oceniające włosy i skórę głowy. Po drugie badanie histopatologiczne nie zawsze wniesie dużo istotnych informacji. Jeśli przyczyną łysienia jest np. cukrzyca czy choroby tarczycy, pobranie wycinka skóry głowy nie zbliży zbytnio do rozpoznania. Badanie histopatologiczne jest stosowane zazwyczaj tylko jeżeli obraz łysienia jest bardzo nietypowy lub jako przyczynę łysienia podejrzewa się chorobę skóry głowy.

3.1. Przebieg badania

Aby możliwe było badanie histopatologiczne skóry głowy, konieczne jest pobranie niewielkiego wycinka tej skóry. Badanie histopatologiczne wykonywane jest w znieczuleniu miejscowym. Pobrany wycinek w czasie badania histopatologicznego jest naprawdę niewielki, ma wymiary zazwyczaj ok. 2mm x 2mm, max do 4mm. Zazwyczaj pobiera się fragmenty skóry głowy z 2-6 miejsc. Następnie pobrany fragment jest badany przez specjalistę pod mikroskopem, przy zastosowaniu odpowiednich barwień. Badanie histopatologiczne jest bardzo selektywne i dokładne. Patolog ocenia pobrane wycinki, opisuje liczbę wszystkich mieszków włosowych, ich gęstość, odsetek mieszków prawidłowo rosnących oraz tych, które znajdują się w fazie zaniku, a także grubość włosa. Sprawdza także czy we wszystkich pobranych wycinkach włosy rosną w ten sam sposób – to także daje dużo informacji o przyczynie łysienia.

3.2. Wskazania do badania histopatologicznego

Badanie histopatologiczne może być konieczne przy nietypowym łysieniu plackowatym, łysieniu bliznowatym i w niektórych przypadkach łysienia androgenowego.

Łysienie plackowate to choroba skóry o niejednorodnej etiologii, objawiająca się występującymi przejściowo lub stale ogniskami wyłysienia oddzielonym prawidłowo owłosioną skórą głowy. Przyczyn takiego stanu może być wiele – od podłoża genetycznego przez zaburzenia czynności układu nerwowego aż do chorób skóry. Właśnie w przypadku tych ostatnich badanie histopatologiczne może wiele wnieść do rozpoznania a także umożliwić rozpoczęcie właściwego, celowanego leczenia. Chorobami skóry, które mogą być przyczyną łysienia plackowatego są między innymi toczeń rumieniowaty oraz bielactwo.

Innym, mało charakterystycznym typem łysienia jest łysienie bliznowaciejące. Polega ono na nieodwracalnym uszkodzeniu mieszków włosowych. Może być chorobą wrodzoną lub nabytą. Może być następstwem promieniowania X, urazów, oparzeń chemicznych, a także nowotworów skóry. Ponieważ w przypadku łysienia bliznowaciejącego w grę wchodzi różnicowanie z nowotworem – pobranie fragmentu skóry głowy do oceny histopatologicznej często jest niezbędne.

10 czynników, które podnoszą ryzyko zachorowania na nowotwór
10 czynników, które podnoszą ryzyko zachorowania na nowotwór [10 zdjęć]

Czy wiedziałeś, że niezdrowe nawyki żywieniowe oraz brak aktywności fizycznej mogą przyczynić się do...

zobacz galerię

Łysienie androgenowe, czyli takie spowodowane zaburzeniami hormonalnymi, a konkretnie nadmiarem hormonów męskich czyli androgenów, rzadko jest wskazaniem do wykonania biopsji skóry, ewentualnie jeżeli w grę wchodzi przeszczep włosów.

Badanie histopatologiczne skóry głowy a przy tym także włosów, jest badaniem rzadko wykonywanym, do którego istnieje tylko kilka konkretnych wskazań. Szczególną zaletą badania histopatologicznego jest dokładność a ponadto fakt, że nie jest badany tylko stan włosów, ale także skóry głowy, co może okazać się bardzo przydatne w przypadku chorób skóry głowy, gdyż to właśnie one mogą być przyczyną łysienia. Trudno sobie wyobrazić, że włos będzie rósł prawidłowo, jeżeli podłoże z którego wyrasta prawidłowe nie jest.

Następny artykuł: Dieta po zabiegu

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.