Trwa ładowanie...

Badania wykazały związek pomiędzy miesiącem urodzin a chorobami w późniejszym życiu

Nowe badanie sugeruje, że miesiąc, w którym się urodziłeś, może być związany ryzykiem zachorowania na przewlekłe schorzenia w przyszłości. Naukowcy podkreślają jednak, że badania opublikowane w czasopiśmie "Medicina Clínica", nie wykazują związku przyczynowego, a jedynie zwracają uwagę na silne powiązania między tymi dwoma aspektami.

Po przeanalizowaniu przypadków ponad 29 tys. uczestników zespół odkrył, że mężczyźni urodzeni we wrześniu są trzykrotnie bardziej narażeni na problemy związane z tarczycą niż ci urodzeni w styczniu. Z kolei kobiety urodzone w lipcu są o 27 proc. bardziej narażone na wysokie ciśnienie krwi.

Kolejne badanie wskazuje na związek między miesiącem urodzin, a ryzykiem chorób przewlekłych w dorosłym życiu
Kolejne badanie wskazuje na związek między miesiącem urodzin, a ryzykiem chorób przewlekłych w dorosłym życiu (123rf)

Odkryli również, że u mężczyzn urodzonych w czerwcu ryzyko wystąpienia depresji było o 34 proc. niższe, podczas gdy kobiety urodzone w tym samym miesiącu były o 33 proc. mniej narażone na migrenę.

Profesor Jose Antonio Quesada powiedział, że w badaniu udało im się wykazać znaczne powiązania pomiędzy miesiącem narodzin a występowaniem różnych chorób przewlekłych i innych długotrwałych problemów zdrowotnych. Zaobserwowane zależności różniły się wyraźnie w zależności od płci. Naukowcom udało się również zauważyć, że u mężczyzn związek ten dotyczył większej liczby schorzeń, na dodatek były to często poważniejsze choroby niż u kobiet.

Nie jest to pierwsze badanie, które wskazuje na potencjalny związek pomiędzy momentem narodzin a problemami zdrowotnymi, które mogą, ale nie muszą pojawić się w miarę upływu lat. Do tej pory ukazało się wiele podobnych analiz, w których wskazywano na związek między miesiącem narodzin a np. chorobą Crohna, nowotworami mózgu czy schizofrenią.

5 mitów na temat chorób serca u kobiet, które powinnaś znać
5 mitów na temat chorób serca u kobiet, które powinnaś znać [7 zdjęć]

Chociaż większość kobiet pamięta o profilaktyce raka piersi, to nierzadko bagatelizuje czynniki ryzyka...

zobacz galerię

Co ważne, eksperci podkreślają, że nie udało się udowodnić związku przyczynowo-skutkowego. Naukowcy podjęli się jednak prób wyjaśnienia, co może stać za tym powiązaniem. Wskazywali oni np. na czynniki sezonowe, które mogą mieć wpływ na zdrowie, zwłaszcza gdy dziecko rozwija się w łonie matki. Stan zdrowia dziecka może więc zależeć np. od poziomu witaminy D czy krążących w środowisku pyłków czy wirusów.

Zarówno najnowsze badanie, jak i inne tego typu, są ograniczone liczbą informacji, które mogą nam zapewnić. W badaniu wzięło udział prawie 30 tys. uczestników, więc nie można powiedzieć, że badanie było za małe, ale jego wielkość nie oznacza, że można na jego podstawie określić, w jaki sposób miesiąc narodzin jest związany z konkretną chorobą.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Obecnie wiedza na temat profilaktyki jest na tyle szeroka, że każdy z nas może na własną rękę zadbać o to, aby zmniejszyć ryzyko pojawienia się chorób przewlekłych. Podstawą jest utrzymanie odpowiedniej wagi. Dzięki temu możemy w dużym stopniu ograniczyć ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 i zapalenie stawów. Podobnie rzucenie palenia przyniesie wiele korzyści zdrowotnych, zarówno jeśli chodzi o zmniejszenie ryzyka nowotworu płuc, jak i chorób sercowo-naczyniowych.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza