Trwa ładowanie...

Nawet osoby z prawidłowym BMI mogą być zagrożone chorobami kardiologiczno-metabolicznymi

Nowe badanie wykazało, że u około jednej trzeciej wszystkich osób o prawidłowym wskaźniku masy ciała (BMI) występują czynniki ryzyka kardiologiczno-metabolicznego chorób serca, zwłaszcza wśród osób pochodzących z Południowej Azji i Hiszpanów.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Nadwaga czy otyłość?"

spis treści

  W związku z tym odkryciem, badacze z uniwersytetów Emory, Kalifornijskiego i Północno-Zachodniego zalecają badanie kardiometaboliczne (w kierunku chorób serca czy ryzyka cukrzycy) u osób należących do mniejszości rasowych lub etnicznych, nawet jeżeli nie zmagają się one z nadwagą ani otyłością.

  Naukowcy zbadali 2 622 białych Amerykanów, 1 893 Afroamerykanów, 1 496 Hiszpanów, 803 Amerykanów pochodzących z Chin oraz 803 Amerykanów pochodzących z Południowej Azji w wieku od 44 do 84 lat w celu określenia, u ilu osób z prawidłową masą ciała zauważyć można czynniki ryzyka chorób serca lub cukrzycy (znanych również jako kardiometaboliczne czynniki ryzyka) oraz czy różnią się one między grupami rasowymi/etnicznymi.

  BMI nie jest jedynym czynnikiem, który wpływa na choroby serca i cukrzycę
  BMI nie jest jedynym czynnikiem, który wpływa na choroby serca i cukrzycę (Shutterstock)

  Pierwszy autor badania, dr Unjali Gujral z Uniwersytetu Emory, powiedział, że nadwaga i otyłość nie powinny być głównymi kryteriami skłaniającymi do badania i kontroli wysokiego ciśnienia krwi, glukozy, poziomu trójglicerydów czy niskiego stężenia cholesterolu HDL we krwi. Podejście takie całkowicie pomija osoby posiadające normalne BMI, które także mogą być obarczone wysokim ryzykiem sercowo-naczyniowym.

  Wśród powszechnych czynników wpływających na ryzyko chorób sercowo-naczyniowych należy wymienić te modyfikowalne i niemodyfikowalne. Do czynników niemodyfikowalnych, czyli takich, na które nie możemy mieć wpływu, należą wiek, płeć (choroby sercowo-naczyniowe występują częściej u mężczyzn) oraz występowanie schorzeń w rodzinie.

  PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

  Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

  Wszystkie odpowiedzi lekarzy

  Jednak według ekspertów dużą rolę w rozwoju chorób odgrywają czynniki modyfikowalne, czyli związane ze stylem życia. Wśród tych czynników należy wymieć palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu, złe nawyki żywieniowe, siedzący tryb życia, nadciśnienie, cukrzycę, za dużo stresu, wysoki poziom cholesterolu, nieleczoną lub niedoleczoną grypę, zespół metaboliczny oraz częstotliwość rytmu serca w spoczynku.

  Warto zauważyć, że niektóre z tych czynników modyfikowalnych wynikają z innych, np. cukrzyca czy zespół metaboliczny.

  Zdaniem ekspertów nie ma innej recepty na zdrowie niż zdrowa, zbilansowana dieta i aktywność fizyczna. Te dwa czynniki pomogą nam uniknąć wielu chorób cywilizacyjnych.

  Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

  Polecane dla Ciebie
  Komentarze
  Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
   Pomocni lekarze
   Szukaj innego lekarza