Trwa ładowanie...

Badania po poronieniu – jak zabezpieczyć próbki dziecka?

Jeśli poronienie nastąpiło na wczesnym etapie ciąży i lekarz nie jest w stanie określić płci dziecka w szpitalu, rodzice mają prawo wykonać genetyczne badanie płci swojego dziecka. Niezbędne są do tego próbki z materiałem poronnym, które w szpitalu powinien przygotować personel medyczny. Tylko ich odpowiednie zabezpieczenie daje możliwość wykonania badań genetycznych.

1. Poronienie w szpitalu – próbki zabezpiecza personel medyczny

Do realizacji badań genetycznych po poronieniu najlepszymi materiałami są: fragment kosmówki, kosmki kosmówki, pępowina, fragmenty tkanek płodu, przypępowinowe fragmenty łożyska lub pęcherzyk płodowy. Aby próbka została zabezpieczona poprawnie, lekarz powinien umieścić ją w sterylnym pojemniku, a następnie zalać solą fizjologiczną.

Przed przekazaniem materiału pacjentce lub kurierowi, warto zabezpieczyć dodatkowo pojemnik, np. taśmą klejącą, parafilmem lub plastrem. Do momentu przekazania próbek pacjentce lub kurierowi, materiał powinien być przechowywany w temperaturze 4-8oC. Warto pamiętać, aby nie umieszczać próbki w formalinie, ponieważ degraduje ona DNA. Ważne jest również utrzymanie niskiej temperatury.

Zobacz film: "Poronienie"

Do badania określającego płeć można wykorzystać również bloczek parafinowy, w którym została utrwalona tkanka płodowa. Taki bloczek przygotowywany jest zwykle po to, by wykonać badanie histopatologiczne, które nie jest istotne z punktu widzenia diagnostyki poporonnej. Na wniosek rodzica szpital ma obowiązek go wypożyczyć. Tylko odpowiednie zabezpieczenie materiału po poronieniu pozwala na wykorzystanie próbek do dalszych badań genetycznych.

Obalamy popularne mity o poronieniu
Obalamy popularne mity o poronieniu [8 zdjęć]

Ciąża daje kobiecie nadzieję na poczęcie upragnionego dziecka. To naturalne, że w tym czasie kobieta

zobacz galerię

2. Poronienie w domu – jak zabezpieczyć materiał do badań?

Jeśli do poronienia doszło w domu, materiał można zabezpieczyć samodzielnie. Najlepiej zrobić to w podobny sposób do tego, który wykorzystuje lekarz. Wszystkie potrzebne elementy (sterylny pojemnik, sól fizjologiczną, wkłady chłodzące (szczególnie latem) można kupić w aptece. Warto pamiętać, by odpowiednio mocno zakręcić pojemnik i zakleić zakrętkę. Po poronieniu w domu najlepiej udać się również do szpitala, gdzie lekarz sprawdzi, czy organizm prawidłowo się oczyścił, a co więcej – odnotuje, że doszło do utraty ciąży.

3. Badania płci po poronieniu umożliwiają skorzystanie z należnych praw

Aby szpital mógł wydać kartę martwego urodzenia, dzięki której można zarejestrować dziecko w Urzędzie Stanu Cywilnego i później skorzystać z innych praw, konieczna jest znajomość jego płci. Przy utracie ciąży do 16. tygodnia często nie ma zazwyczaj możliwości jej określenia tylko na podstawie badań organoleptycznych. Wtedy rodzice mają prawo wykonać genetyczne badanie płci po poronieniu.

Dzięki temu karta martwego urodzenia zostanie wydana i będzie można dokonać rejestracji w USC, a także odebrać zasiłek pogrzebowy w wysokości 4000 złotych oraz przejść na skrócony urlop macierzyński – 56 dni od momentu poronienia.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

4. Genetyczne przyczyny poronienia – wykażą je badania DNA

Po pobraniu próbek od dziecka rodzice mogą wykonać także genetyczne badanie przyczyn poronienia. Tego typu test warto zrealizować już po pierwszej utracie ciąży. Za ok. 70% wszystkich poronień odpowiadają bowiem losowe wady genetyczne u dziecka. Są one niezależne od rodziców i pojawiają się spontanicznie.

Jeśli to właśnie taka wada stała się przyczyną poronienia, istnieje bardzo małe prawdopodobieństwo, że powtórzy się w kolejnej ciąży. Badanie materiału od dziecka w wielu przypadkach umożliwi więc skrócenie diagnostyki i szybszy powrót rodziców do równowagi psychicznej.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza