Trwa ładowanie...

Badanie nasienia - charakterystyka, przygotowanie, przebieg

Badanie nasienia, to inaczej badanie spermy, analiza nasienia, seminogram, spermiogram. To badanie jest stosowane najczęściej w diagnostyce niepłodności u mężczyzn. W badaniu nasienia ocenie podlegają m.in. właściwości nasienia, ilość, kształt czy ruchliwość plemników, a także odsetek obumarłych komórek rozrodczych męskich. W przypadku nieprawidłowych zmian w badaniu nasienia, powtarza się je 2- 3 razy. Wpływ na wynik badania nasienia ma wiele czynników, szczególnie zbyt mała lub zbyt duża aktywność seksualna.

Zobacz film: "Tworzywa sztuczne mogą szkodzić spermie"

spis treści

1. Na czym polega badanie nasienia

Badanie nasienia polega na ocenie ilości i jakości plemników, tj. komórek rozrodczych męskich, w nasieniu. Badanie nasienia pozwala na ocenę płodności mężczyzn, a także wykrycie ewentualnych przyczyn niepłodności.

Analiza nasienia obejmuje dokładnie:

 • ocenę właściwości fizykochemicznych nasienia tzn. objętość, zabarwienie, czas upłynnienia, odczyn i lepkość ejakulatu oddanego do badania;
 • ocenę ilości plemników na jeden mililitr ejakulatu (koncentracja);
 • ocenę ruchliwości plemników (ruch aktywny postępowy, ruch powolny postępowy, ruch niepostępowy i całkowity brak ruchu);
 • kształt plemników;
 • długość życia plemników – ocena ilości żywych i martwych plemników.

W badaniu nasienia wykonywana jest także agregacja, aglutynacja, obecność leukocytów i obecność komórek nabłonkowych, jak również badania biochemiczne nasienia - stężenie fruktozy, cytrynianów, fosforanów, zużycie fruktozy w czasie.

Badanie nasienia może być wykonywane nie tylko w diagnostyce niepłodności męskiej, lecz także (choć rzadko) przy ustalaniu ojcostwa. Przyczyną braku potomstwa w ok. 40 proc. przypadków są właśnie wady nasienia partnera.

Dzięki badaniu można ustalić takie nieprawidłowości jak:

 • obniżona liczba plemników w nasieniu
 • nieprawidłowa ruchliwość plemników
 • nieprawidłowa budowa plemników
 • brak plemników w nasieniu
 • brak właściwej objętości nasienia
 • brak spermy (tzw. aspermia)

Badanie nasienia umożliwia wykrycie stanów zapalnych narządów rozrodczych mężczyzny – świadczy o tym obecność białych krwinek. Badanie rozpoznaje także schorzenie autoimmunizacyjne, czyli przypadek, kiedy 20 proc. plemników jest pokrytych przeciwciałami plemnikobójczymi.

9 zaskakujących rzeczy, które mogą powodować niepłodność
9 zaskakujących rzeczy, które mogą powodować niepłodność [9 zdjęć]

Dyskusja na temat konsekwencji trzymania przez mężczyzn laptopa na udach toczy się nieprzerwanie od dłuższego...

zobacz galerię

2. Przygotowanie do badania nasienia

Na kilka dni przed badaniem nasienia (3-5 dni), należy zachować wstrzemięźliwość seksualną, ze względu na to iż częste współżycie seksualne wpływa na okresowe obniżenie ilości dojrzałych plemników w nasieniu. Jest wiele czynników mogących wpływać na wynik badania nasienia. Są to:

 • przemęczenie
 • niedawno przebyte choroby, którym towarzyszyła gorączka
 • alkohol
 • antybiotykoterapia

Zaleca się, aby na kilka dni przed badaniem nasienia nie spożywać alkoholu, a także wstrzymać się z analizą nasienia na okres ok. 2 tygodni po zakończeniu leczenia antybiotykami.

Przed badaniem nasienia należy poinformować lekarza o stosowaniu używek, aktualnym zażywaniu leków, szczególnie jeżeli jest długotrwałe, przebytych niedawno chorobach, szczególnie zakaźnych lub przenoszonych drogą płciową.

Należy także zgłosić lekarzowi występujące urazy okolicy jąder oraz częstość występowania wytrysków nasienia w okresie 3 miesięcy przed wykonaniem badania nasienia. Rzadkie wytryski sprzyjają pojawieniu się nieprawidłowych lub obumarłych plemników.

Zobacz także:

3. Przebieg badania nasienia

Nasienie można oddać w laboratorium lub w domu bezpośrednio do sterylnego naczynka. Jeżeli materiał do badania nasienia oddawany jest w domu, należy utrzymywać stałą jego temperaturę w temperaturze otoczenia ok. 37-38 stopni Celsjusza. Próbka do badania powinna być pobrana w drodze masturbacji.

Nasienie nie powinno być pozyskiwane z prezerwatywy, bowiem w prezerwatywach mogą znajdować się środki plemnikobójcze. Nasienie powinno być przetransportowane do laboratorium w czasie nie dłuższym niż 1 godzina.

Jeżeli wyniki badania nasienia nie wykazują zmian patologicznych, nie przeprowadza się kolejnego badania spermy. W innym przypadku zaleca się je wykonać jeszcze 2–3 razy. Przy diagnostyce niepłodności w odstępie 3-miesięcznym, natomiast przy ustalaniu ojcostwa, po 10 i 30 dniach od pierwszego badania nasienia.

Dodatkowo wykonywany jest także posiew nasienia, jako inne badanie jakości nasienia. Badanie nasienia pozwala na wykrycie bezpłodności u mężczyzn, a to umożliwia zastosowanie odpowiedniego leczenia niepłodności męskiej.

Następny artykuł: Niepłodność

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.