Trwa ładowanie...

Badania nad nową szczepionką przeciw HIV

Naukowcom z Paryża udało się opracować nową szczepionkę przeciwko wirusowi HIV, która chroni śluzówki narządów w miejscu pierwszego kontaktu wirusa z organizmem.

spis treści

1. Drogi zakażenia wirusem HIV

Najczęstszą drogą zakażenia wirusem HIV są kontakty seksualne. Wirus przenosi się poprzez kontakt narządów płciowych i śluzu z płynami osoby zakażonej – może to być sperma, wydzielina pochwowa, krew lub ślina. Pierwszym etapem infekcji jest rozwój i namnażanie wirusa w błonach śluzowych, skąd następnie wędruje on do krwiobiegu. Dotychczas opracowywane szczepionki przeciw HIV miały na celu aktywowanie produkcji przeciwciał skierowanych przeciw wirusowi obecnemu we krwi. Ta metoda nie zawsze jednak okazuje się skuteczna, więc naukowcy postanowili poszukać innej drogi zabezpieczania przed wirusem.

Zobacz film: "Jak pozbyć się uczucia ciężkich nóg?"

2. Badanie nad nową szczepionką na wirusa HIV

Badacze z Institut Cochin w Paryżu wynaleźli szczepionkę, której celem jest cząsteczka gp41 wirusa HIV odpowiedzialna za zakażenie, do którego dochodzi w śluzówkach. Badania nad szczepionką przeprowadzono na makakach, którym podano ją domięśniowo i donosowo. Następnie zaszczepionym samicom podano dopochwowo szczep wirusa HIV. Po pół roku okazało się, że wszystkie 5 małp, na których przeprowadzono eksperyment, udało się uchronić przed namnożeniem wirusa we krwi. Dodatkowo stwierdzono u nich obecność przeciwciał anty gp41 w pochwie. Wyniki badania wskazują, że nowa szczepionka chroni miejsca pierwszego kontaktu wirusa z organizmem – w szczególności narządy płciowe i odbyt. Kolejne badania pozwolą ustalić, jak długo utrzymuje się uzyskana w ten sposób odporność na wirusa HIV.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Leczenie antyretrowirusowe
Badania nad nową szczepionką przeciw HIV
Badania nad nową szczepionką przeciw HIV
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza